بيش از ‪ ۸۰‬درصد مردم دنيا از گياهان دارويي در معالجه بيماري‌هاي خود استفاده مي‌كنند

۱۳۸۶/۰۲/۰۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 2934
بيش از ‪ ۸۰‬درصد مردم دنيا از گياهان دارويي در معالجه بيماري‌هاي خود استفاده مي‌كنند

دكتر"خسرو پيري" روز شنبه در گفت و گو با ايرنا اظهار داشت: طب سنتي و استفاده از گياهان دارويي در بين عامه مردم بعنوان بخشي از فرهنگ جامعه نهادينه شده و در مباحث علوم انساني جايگاه ويژه‌اي دارد.

وي افزود: در دنياي امروز مشخص شده است كه طب مدرن به تنهايي قادر به حل مشكلات بهداشتي و سلامتي مجموعه بشري نيست چنانچه بر اساس آمار موجود در سازمان بهداشت جهاني ‪ ۲/۳‬درصد جمعيت جهان به يك سيستم مناسب بهداشتي درماني دسترسي ندارند.

وي بيان كرد: گستردگي منابع ژنتيكي و تنوع در گياهاني كه بعنوان گياهان دارويي در بين عامه مردم جهان رواج دارد، پتانسيلي است كه به خوبي شناسايي نشده است .

عضو هيات علمي دانشگاه بوعلي سينا همدان افزود: با شناخت صحيح گياهان دارويي به عنوان يك توان بالقوه و افزايش كارايي و كاربرد آن مي‌توان از اين امكانات خدادادي به عنوان مكمل طب مدرن استفاده وسيع كرد.

وي ادامه داد: در بين هزاران گياه دارويي شناخته شده در حال حاضر تنها معدودي از آن در تحقيقات مورد استفاده قرار مي‌گيرد و قابليت مداوايي اكثريت آنها بطور علمي ناشناخته مانده است .

مدير گروه بيوتكنولوژي دانشگاه بوعلي سينا خاطر نشان كرد : به منظور شناسايي مواد تاثير گذار داروهاي گياهي شاخه‌اي جديد از علوم زيستي بنام اتنوبتانيكي و اتنوفارمالوژي ايجاد شده است .

استان همدان رويشگاه انواع گياهان دارويي و خوراكي است و سازمان جهاد كشاورزي استان با ايجاد ايستگاه تحقيقاتي و يك باغ وسيع گياهان دارويي ، درسالهاي اخير نسبت به تكثير گونه‌هاي گياهي نادر و درحال انقراض، مطالعه مي كند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.17832s, 19q