دو نگرانی تعرفه ای جامعه پزشکی/خطر ورشکستگی و تعطیلی مطب ها

۱۳۹۹/۰۳/۰۲ - ۱۲:۴۰ - کد خبر: 293972
دو نگرانی تعرفه ای جامعه پزشکی/خطر ورشکستگی و تعطیلی مطب ها

سلامت نیوز: عضو هئیت رئیسه مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی، نسبت به تعرفه های ابلاغی سال ۹۹ واکنش نشان داد و خواستار اصلاح آنها شد.

به گزارش سلامت نیوز، علی سالاریان، در گفتگو با مهر، گفت: جامعه پزشکی به نحوه تعیین تعرفه‌ها و قیمت گذاری خدمات پزشکی متعرض است و سازمان نظام پزشکی هم در پی احقاق این حق مسلم است. با چه استدلال و منطقی در ترکیب شورای عالی بیمه اکثریت با خریداران خدمت است و سازمان نظام پزشکی با یک نماینده باید در مقابل یک تیم قرار بگیرد. در نهایت هم دیدیم که نماینده سازمان مخالفتش را با این میزان تعرفه اعلام کرد ولی به آن اعتنایی نشد، این چه منطقی است که یک نفر را در برابر یک تیم قرار می‌دهند. این چه عدالتی است که دولت بر اساس پولی که می‌خواهد خرج کند و نه بر اساس قیمت تمام شده و سود عادلانه و استهلاک بر خدمات سلامت قیمت می‌گذارد.

وی افزود: متأسفانه نوع چینش ترکیب و نتیجه محتوم آن باعث بدبینی به سازمان نظام پزشکی خواهد شد. البته نقایص سازمان نظام پزشکی قابل انکار نیست و انتظار و انتقاد زیادی متوجه ارکان سازمان نظام پزشکی است ولی منصفانه اگر نگاه کنیم می‌بینیم وقتی هزار تومان در اختیار فردی می‌گذاریم، نباید انتظار داشته باشیم سبدی به اندازه صد هزار تومان کالا برای ما بیاورد.

سالاریان ادامه داد: اختیارات سازمان نظام پزشکی در مسئله تعرفه‌گذاری، کم و حتی هیچ است و این موضوع و عدم توجه به واقعیت‌ها در تعیین تعرفه‌ها نه‌تنها باعث ناامیدی جامعه پزشکی نسبت به نهاد صنفی است، بلکه نسبت به ارزشی که دولت برای جامعه پزشکی و سلامت شهروندان قائل است، ایجاد شک و بدبینی می‌کند.

وی افزود: متأسفانه اصرار بر این سیاست نادرست مهاجرت و تغییر شغل جامعه پزشکی را در سال‌های اخیر شدت بخشیده است. علاوه بر این، تهدید مهم دیگر این است که کسانی که در مشاغل پزشکی باقی مانده‌اند باید برای ادامه خدمت رسانی از کیفیت خدمات کم کنند، نمی‌توانند در زمان مناسب دستگاه‌ها و تجهیزات و لوازم کار را عوض کنند، وقت مطالعه لازم را ندارند و مجبور هستند برای این که تورم را تحمل کنند و مسکن و مایحتاجشان را فراهم کنند، در بازارهای دیگر فعالیت داشته باشند و این یعنی باید شاهد کاهش کیفیت خدمات باشیم.

سالاریان اظهار داشت: در چنین شرایطی جامعه پزشکی باید به اعتراض و پیگیری ادامه دهد. البته نباید اجازه داد این مطالبه مشروع و منطقی را گران فروشی جلوه دهند و فشار مالی بر مردم را بهانه‌ای برای کاهش کیفیت خدمات سلامت بیابند.

وی با عنوان این مطلب که در حال حاضر سازمان نظام پزشکی دو نگرانی عمده در بحث تعرفه دارد، افزود: نخست به مخاطره افتادن سلامت شهروندان در نتیجه این تصمیم‌های غیر منطقی و سپس آسیب جامعه پزشکی به ویژه جوانانی که در این بازار ملتهب به تازگی مشغول ارائه خدمات و درمان شده اند، با سیاست‌های فعلی و ورشکستگی مطب‌ها و بیمارستان‌ها، خیل عظیمی از همکاران به جرگه بیکاران خواهند پیوست.

سالاریان ادامه داد: قطعاً ممکن نیست با جبر و زور یک کار غیرمنطقی را به جماعت فرهیخته جامعه پزشکی تحمیل کرد، زیرا اقتصاد از قواعد ریاضی و منطق پیروی می‌کند.

وی در پایان افزود: نگاهی به وضعیت و نرخ ویزیت در کشورهای همسایه نشان می‌دهد، نرخ این خدمات در کشور ما چقدر غیرواقعی است. دولتمردان ما بپذیرند ارزش خدمات پزشکی را نمی‌توان به صورت دستوری پایین نگاه داشت.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
9.56871s, 18q