سه ماه بعد از شیوع کرونا در کشور و جهان که زندگی میلیاردها انسان را مختل کرده و بیش از 6‌میلیون نفر را مبتلا کرده است حالا خبر می‌رسد که ماسک مهم‌ترین و موثرترین ابزار برای مقابله با کروناست.

ورود بدون ماسک ممنوع

سلامت نیوز:سه ماه بعد از شیوع کرونا در کشور و جهان که زندگی میلیاردها انسان را مختل کرده و بیش از 6‌میلیون نفر را مبتلا کرده است حالا خبر می‌رسد که ماسک مهم‌ترین و موثرترین ابزار برای مقابله با کروناست.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه صبح نو ، استفاده از ماسک و دستکش از همان روزهای اول مورد تاکید قرار گرفت اما هجوم ناگهانی برای خرید ماسک موجب شد که این ابزار ساده پزشکی ناگهان در جهان کمیاب شود. بعد از این اعلام شد که ماسک فقط مورد نیاز کادر درمان و بیماران است نه همه مردم. حالا دوباره ماسک مورد توجه قرار گرفته است.دکتر علیرضا زالی، رییس ستاد مقابله با بیماری کرونا کلان شهر تهران گفته است:

در شرایطی که در ناوگان عمومی و مراکز پرتراکم شهری امکان فاصله‌گذاری اجتماعی نداریم، تنها راه چاره استفاده شهروندان از ماسک است. این مساله از سوی کادر درمانی نیز مورد تاکید قرار گرفته است.

اگرچه پیش از این گفته شده که کرونا از طریق قطرک‌های تنفسی منتقل می‌شود اما برخی از افراد مبتلا بی‌توجه به این هشدار از ماسک استفاده نکرده و نمی‌کنند و همین مساله موجب می‌شود تا یک عطسه یا سرفه موجب آلوده‌کردن محیط شود. این مساله در سراسر جهان بارها مشاهده شده و حالا حتی مقامات سازمان بهداشت جهانی تاکید می‌کنند که بهتر است افراد سالم هم در محیط‌های عمومی ماسک بپوشند.

دیروز معاون کل وزارت بهداشت هم ضمن ابراز نگرانی از تغییر باورهای برخی از مردم در مورد ویروس کرونا و عادی انگاشتن آن، در عین حال بر لزوم استفاده از ماسک هنگام خروج از منزل تاکید کرد.دکتر ایرج حریرچی با بیان اینکه با اقدامات صورت‌گرفته، دستاورد بسیار مهم کاهش مرگ‌ومیر ناشی از ویروس کووید۱۹ به زیر ۵۰‌نفر در روز رسید، گفت: این مهم با فداکاری و از خودگذشتگی پرسنل بهداشت و درمان کشور حاصل شد. اما متاسفانه اخیراً با عادی انگاشتن ویروس توسط مردم و برخی مسوولان و تغییر باورها درمورد کرونا ویروس مشکلاتی ایجاد شده است.

به‌ طور مثال اعتقاد به فاصله‌گذاری اجتماعی در نظرسنجی‌ها از ۹۰‌درصد به ۴۰‌درصد رسیده است. واهمه و ترس سازنده از ویروس کرونا که موضوعی سازنده بود از ۷۰‌درصد به ۳۴‌درصد کاهش یافته است و اعتقاد به لزوم در خانه ماندن از ۸۶‌درصد به ۳۲‌درصد تقلیل یافته است.وی این تغییرات آماری رخ داده را نوعی فاجعه خواند و بیان کرد: نتیجه این می‌شود که مردم اقدام به سفرهای غیرضروری می‌کنند.

از دید وزیر بهداشت، سفر ضروری، سفر کاری است و سفر غیر‌ضروری برای تفریح است؛ به شکلی که تعداد زیادی سوار ماشین شده و شیشه‌های خودرو را بالا برده و کولر خودرو را روشن می‌کنیم و ویروس را به چرخش درمی‌آوریم یا مثال دیگر اینکه آیا ضدعفونی کردن سرویس‌های بهداشتی بین راهی برای عدم انتقال ویروس به‌طور مرتب انجام می‌شود؟ این سفرها مثل بمب ساعتی عمل می‌کند؛ چراکه سبب جابه‌جایی ویروس می‌شود.

این توصیه‌ها در حالی مطرح می‌شوند که از صبح دیروز هم بر‌اساس اعلام مدیران شهرداری تهران، استفاده از حمل‌و‌نقل عمومی چون مترو و اتوبوس حتماً نیازمند استفاده از ماسک است و مسافران باید از آن استفاده کنند.


ماسک، از هر نوع

بعد از شیوع کرونا انواع ماسک‌ها و قابلیت‌های آن‌ها برای مقابله در برابر کرونا نیز مورد توجه قرار‌گرفت. این در حالی است که برخی طراحان مد و لباس از یکسو و برخی سودجویان از سوی دیگر اقدام به تولید و توزیع انواع ماسک‌های پارچه‌ای با اشکال و طرح‌های مختلف کردند.

اما حالا مسوولان وزارت بهداشت اعلام می‌کنند که همین ماسک‌ها هم می‌توانند در پیشگیری از بیماری کرونا مؤثر باشند. دکتر حریرچی، معاون مدیر کل وزارت بهداشت در مورد استفاده از ماسک نیز گفته است: در این مورد تاکید ما این است که هرکسی از منزل خارج می‌شود ماسک بزند.

افراد می‌توانند از ماسک پارچه‌ای و خانگی نیز استفاده کنند. هر فردی که در جمع چند نفره‌ای شرکت می‌کند، ملزم به داشتن ماسک است. ما در جلسات ستاد ملی کرونا برای ادارات دولتی پیشنهاد کردیم این موضوع برای آن‌ها اجباری باشد. وی با تاکید بر اینکه هنوز واکسن علیه ویروس کرونا ساخته نشده است، تصریح کرد: همچنین هنوز ایمنی جمعی نیز رخ نداده است. این باور که ویروس ضعیف شده، غلط است.

برخلاف تصورات، یکی از تئوری‌ها برای علت افزایش ویروس در استان‌های جنوبی استفاده از کولر گازی در فصل تابستان در محیط بسته است. گرما و سرما تاثیری در ویروس نخواهند گذاشت؛ چراکه آمار دو کشور برزیل و روسیه به‌عنوان نقاط گرمسیر و سردسیر قابل مشاهده است.


با ماسک به مدرسه بروید

این روزها دانش‌آموزان نیز خود را آماده می‌کنند تا برای امتحانات پایان سال تحصیلی به مدرسه‌ها بازگردند. در این باره نیز وزیر آموزش‌و‌پرورش دانش‌آموزان را به استفاده از ماسک توصیه کرده‌است. آقای محسن حاجی‌میرزایی با اشاره به برگزاری امتحانات در مدارس مقاطع مختلف گفته است: تمام پایگاه‌های برگزاری آزمون موظف‌اند ضدعفونی شده باشند و بعد از برگزاری آزمون‌ها هم مجدداً ضدعفونی شوند.

همچنین دانش آموزان با ماسک وارد می‌شوند و مدارس و پایگاه‌ها هم آمادگی دارند که اگر کسانی ماسک نداشته باشند، ماسک لازم را برایشان تأمین کنند و با رعایت حداکثر مراقبت‌های بهداشتی در امتحان شرکت کنند.

 ۲۲۸۲‌ابتلا و ۵۷‌فوتی جدید کرونا در کشور

آمار مبتلایان جدید کرونا در کشور ظهر دیروز به 2282‌نفر رسید. این آمار را به روال هر روز، آقای کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرد.وی در ادامه با اشاره به مبتلایان جدید به ویروس کرونا در کشور تاکید کرد: از بین مبتلایان جدید، ۴۳۵‌مورد بستری بوده و ۱۸۴۷بیمار نیز به صورت سرپایی خدمات رسانی شدند. به این ترتیب مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۱۴۸‌هزار و ۹۵۰‌نفر رسید.

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه به آمار متوفیان ناشی از این بیماری هم اشاره کرد و گفت: متاسفانه در 24‌ساعت ظهر روز جمعه تا ظهر روز شنبه، ۵۷بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و به این ترتیب مجموع جان‌باختگان این بیماری به ۷‌هزار و ۷۳۴‌نفر رسید.

این در حالی است که خوشبختانه تاکنون ۱۱۶هزار و ۸۲۷‌نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند.اما بر‌اساس آمار اعلام شده از سوی سخنگوی وزارت بهداشت ۲۵۳۳‌نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار‌دارند.

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین با اشاره به اقدامات انجام شده در استان خوزستان تاکید کرد: وضعیت استان خوزستان، همچنان قرمز است. ضمن اینکه در حال حاضر استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، لرستان، کردستان، کرمانشاه، اصفهان و هرمزگان در وضعیت هشدار قرار دارند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =