اولین سوالی که در مورد مکمل‌های خود باید بپرسید این است که آیا واقعا به این میزان از مکمل‌ها نیاز دارید یا خیر. پاسخ کوتاه است که شاید نیاز داشته باشید.

سلامت نیوز: اولین سوالی که در مورد مکمل‌های خود باید بپرسید این است که آیا واقعا به این میزان از مکمل‌ها نیاز دارید یا خیر. پاسخ کوتاه است که شاید نیاز داشته باشید.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا زندگی، طبق تحقیقات مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، بیش از ۴۰ درصد آمریکایی‌ها هر روز نوعی مکمل مصرف می‌کنند. اما تحقیقات نشان می‌دهند که مکمل‌ها در بیشتر موارد ضروری نیستند. یک مشکل اساسی که در مورد آن‌ها وجود دارد، این است که مکمل‌ها دقیقا آنچه را که ادعا می‌کند انجام نمی‌دهند. در مورد ویتامین‌ها و مواد معدنی بسیاری از افسانه‌ها و سوتفاهم‌ها از نظر میزان نیاز و اثرات جانبی مثبت و منفی وجود دارند.

اولین سوالی که در مورد مکمل‌های خود باید بپرسید این است که آیا واقعا به این میزان از مکمل‌ها نیاز دارید یا خیر. پاسخ کوتاه است که شاید نیاز داشته باشید.

در عین حال اگرچه بیشتر افراد قادر به دریافت مقدار کافی ویتامین‌ها و مواد معدنی از رژیم غذایی خود هستند اما گروه‌هایی وجود دارند که ممکن است به مکمل نیاز داشته باشند. به عنوان مثال در بارداری و یا رژیم‌های وگان به حمایت بیشتری نیاز است. در دوران بارداری به عنوان مثال مقدار کافی آهن برای جلوگیری از نقص هنگام تولد بسیار مهم است. همچنین گیاهخواران ممکن است در مورد مواد مغذی مانند B۱۲ کمبود داشته باشند. ویتامین B۱۲ بیشتر در گوشت، ماهی و غذاهای لبنی است و ممکن است گیاهخواران نیاز به مصرف ویتامین داشته باشند.

استفاده بیش از حد ویتامین‌ها و مواد معدنی می‌تواند اثرات جانبی منفی داشته باشد

بدن انسان به ویتامین‌ها و مواد معدنی احتیاج دارد، اما اگر ویتامین بیش از حد به شما برسد می‌تواند خطرناک باشد. به عنوان مثال مقادیر زیاد ویتامین B۶ می‌تواند باعث درد عصبی شود، ویتامین‌های محلول در چربی می‌تواند سمی باشد، و یا مصرف ویتامین c بیش از حد می‌تواند باعث حالت تهوع و اسهال شود.

تفاوت بین ویتامین‌های محلول در آب و محلول در چربی را بشناسید

بعضی از ویتامین‌ها محلول در آب هستند، به این معنی که بدن از آنچه در بدن به آن‌ها احتیاج دارد استفاده می‌شود و اضافی آن از راه ادرار دفع می‌شود. ویتامین‌های محلول در چربی در صورتی که بیش از حد در بدن وجود داشته باشد، برای مدت زمان طولانی ذخیره می‌شود. این ویتامین‌ها به ویژه ویتامین‌های A و K هستند که باید توجه داشته باشید بیشتر از میزانی که مورد نیاز است مصرف نکنید.

برخی از ویتامین‌ها اثر داروها را کاهش می‌دهد

وقتی که می‌خواهید مکملی را مصرف کنید، یکی از عواملی که باید به آن توجه کنید سایر داروهایی است که شما مصرف می‌کنید.  ویتامین   Kبرای کسانی که داروهای رقیق‌کننده خون مصرف می‌کنند خطرناک است زیرا می‌تواند اثربخشی را کاهش دهد. به عنوان مثال درمان‌های شیمی درمانی می‌تواند تحت تأثیر ویتامین‌های C و E قرار گیرد.

آنطور همان طور که فکر می‌کنید نیستند

خیلی از مکمل‌های دارویی ادعاها و اثربخشی دارند اما هیچگاه این اثربخشی‌ها تأیید نشده است. FDA نیز فقط در آزمایش هر عنصر جدیدی که در بازار نبوده است وارد می‌شود. به عنوان مصرف‌کننده ما باید روی تولیدکنندگان مکمل‌ها تحقیق کنیم و فقط از مکمل‌های معتبر خریداری کنیم. سازندگان مکمل برای فروش محصولات خود بارها اطلاعات نادرست تغذیه‌ای را روی محصولات می‌نویسند. بنابراین باید دقت کنیم و انتخاب کنیم.

   
برخی از ویتامین‌ها می‌توانند روی تحرکات روده شما اثر منفی بگذارند

ویتامینC، ویتامینB۱۲ و اسیدفولیک می‌توانند به درمان یبوست کمک کنند اما اگر این موارد را به صورت مولتی ویتامین دریافت می‌کنید، ممکن است اثرات مثبت آن را نبینید. این به آن دلیل است که سایر ویتامین‌های موجود به ویژه کلسیم و آهن می‌توانند باعث یبوست شوند. انواع مختلف از کلسیم میتوانند کم و بیش باعث یبوست شوند.

در سایت‌های معتبر تحقیق کنید

شما می‌توانید برگه‌های مکمل را از موسسه ملی بهداشت و درمان مکمل‌های غذایی بخوانید تا تمام اطلاعات مورد نیاز خودتان را اعم از اینکه چقدر در روز مورد نیازمان است تا آخرین اطلاعاتی که در مورد مزایای سلامتی یک مکمل خاص وجود دارد را دریافت کنید.

منابع: health، insider


برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha