محيط‌بانان جايی در تقويم ندارند

۱۳۹۹/۰۴/۱۱ - ۱۶:۳۳ - کد خبر: 295961
محيط‌بانان جايی در تقويم ندارند

سلامت نیوز:روز محيط‌بان جايي در تقويم رسمي كشور ندارد، گر چه هر سال و همزمان با سالروز ولادت امام رضا(ع)، روز محيط‌بان نيز به پاس زحمات محيط‌بانان كشور خوانده مي‌شود، اما تاكنون تلاش‌ها براي ثبت يك روز در متن اصلي تقويم ملي براي محيط‌بانان به نتيجه نرسيده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه اعتماد ،21 خرداد، فراكسيون نوپاي محيط‌زيست مجلس شوراي اسلامي از پيگيري حمايت‌هاي قضايي و قانوني جامع از محيط‌بانان و ثبت روز محيط‌بان در تقويم ملي كشور در نخستين نشست خود خبر داد. در اين نشست سميه رفيعي، رييس فراكسيون محيط‌زيست و توسعه پايدار مجلس شوراي اسلامي تعداد شهداي محيط‌بان كشور را 300 نفر شمرده و تاكيد كرده بود كه تعداد شهداي محيط‌بان از شهداي نيروي انتظامي و مواد مخدر بيشتر است.

اين نماينده مجلس، در هفته محيط‌زيست قول پيگيري ثبت روز محيط‌بان در تقويم ملي كشور را داده بود. با اين حال و در آستانه روز محيط‌بان، هنوز محيط‌بانان روزي در تقويم رسمي كشور ندارند، گرچه سازمان محيط‌زيست در اين روز با برگزاري نشست خبري تلاش دارد تا به بهانه اين روز نگاهي به مسائل و مصائب اين قشر فداكار داشته باشد، با اين حال همچنان تعداد محيط‌بانان كشور كفاف وسعت عرصه‌هاي طبيعي را نمي‌دهد. «حدود 10درصد علت آتش‌سوزي‌ها عمدي بوده است.»

سرهنگ جمشيد محب‌خاني، فرمانده يگان حفاظت محيط‌زيست در آستانه روز محيط‌بان و در نشست خبري به لزوم كاهش آتش‌سوزي‌ها در كشور اشاره كرد و گفت: «١۴١ محيط‌بان شهيد داريم كه بايد با رعايت پروتكل‌ها خون آنها را پاس بداريم.» دو روز گذشته، خبر شهادت سه فعال محيط‌زيستي در جنگل‌هاي زاگرس، شمار داوطلباني را كه براي اطفاي حريق‌هاي زاگرس جان خود را از دست دادند، به پنج نفر رساند. به گفته فرمانده يگان حفاظت محيط‌زيست، در سه ماهه اول امسال هزار و 654 هكتار با 56 آتش‌سوزي از بين رفته‌اند و اين آتش‌سوزي‌ها عمدتا در استان‌هاي فارس، خوزستان، بوشهر و كرمانشاه رخ داده‌اند.

اين در حالي است كه تعداد آتش‌سوزي‌ها در مدت مشابه سال گذشته، 620 هكتار با 82 مورد آتش‌سوزي بود و همين نشان مي‌دهد كه تعداد و وسعت آتش‌سوزي‌ها به نسبت سال گذشته سه برابر افزايش پيدا كرده‌اند، با اين تفاوت كه در سال جاري، تعداد آتش‌سوزي‌ها كاهش پيدا كرده‌اند، اما وسعت آنها بيش از سال گذشته است. علت اين امر به‌زعم فرمانده يگان حفاظت محيط‌زيست، «بارندگي خوب امسال و رشد مناسب گياهان در مراتع و جنگل‌هاست كه زمينه را براي توسعه آتش‌سوزي مساعد كرده است.»

تعداد محيط‌بانان در يگان حفاظت محيط‌زيست كشور همواره جاي تامل داشته است. پيش از اين فرمانده يگان حفاظت محيط‌زيست كشور در سال 1397 گفته بود كه بر اساس استاندارد جهاني به ازاي هر يك‌هزار هكتار عرصه يك محيط‌بان بايد باشد كه در ايران 10 تا 12 هزار هكتار يك محيط‌بان انجام وظيفه مي‌كند. طبق چارت جهاني، تعداد محيط‌بانان كشور بايد به هفت هزار و 400 نفر برسد، اين در حالي است كه در سال 97 سه هزار و 400 نفر محيط‌بان در يگان حفاظت محيط‌زيست كشور مشغول به كار بودند و از همان زمان، زمزمه افزايش سالانه محيط‌بانان به گوش مي‌رسيد.

در آن زمان محب‌خاني تاكيد كرده بود كه موافقت لازم از سازمان اداري و استخدامي كشور براي جذب 3 هزار و 400 نفر طي پنج‌سال آينده نيز اخذ شده است. حالا و با گذشت دو سال، فرمانده يگان حفاظت محيط‌زيست خبر مي‌دهد كه در سال گذشته، 250 محيط‌بان استخدام شده‌اند و اين روند ادامه دارد. با توجه به وسعت بالاي مناطق دريايي در كشور، هنوز ضرورت تربيت محيط‌بان متخصص در اين زمينه احساس مي‌شود و به گفته محب‌خاني، قرار است در سال جاري 50 محيط‌بان در اين زمينه آموزش ببينند و محيط‌بانان تخصصي محيط‌زيست دريايي نيز به جمع محيط‌بانان حوزه محيط طبيعي افزوده شوند.

ضرورت تربيت محيط‌بان محيط دريايي با توجه به اينكه در سه ماهه نخست سال جاري، صيد آبزيان نسبت به مدت مشابه در سال گذشته 751 درصد، برخورد با شكار پرنده 241 درصد و جلوگيري از وقوع جرم 70 درصد افزايش يافته است، بيش از پيش احساس مي‌شود. علاوه بر تعداد محيط‌بانان، يكي ديگر از چالش‌هاي اين حوزه، كمبود تجهيزات است.، فرمانده يگان حفاظت محيط‌زيست در نشست خبري اخير خود خبر داده كه يكي از ابزاري كه در آتش‌سوزي‌ها بسيار كاربردي است و بسيار هم مورد تقاضاي محيط‌بانان است، دمنده آتش است.

از اين‌رو ۵۰ دمنده آماده شده‌اند و قرار است تا دو هفته ديگر 150 دمنده آماده و به محيط‌بانان تحويل داده شود. او گفت: با توجه به اينكه براي رويارويي با متخلفان بايد توان بالايي از نظر تجهيزات داشته باشيم از اين‌رو درصدد تقويت توان موتوري يگان حفاظت محيط‌زيست هستيم. او افزود: البته سال گذشته نيز در اين راستا يك‌سري خودرو به پاسگاه‌هاي محيط‌باني تحويل داده شد، اما چون بيشتر وقت‌ها در حال تعقيب و گريز هستيم پس بايد تجهيزات نيز به‌روز شود كه در دستور كار قرار دارد. فرمانده يگان حفاظت محيط‌زيست ادامه داد:

همچنين تقويت تجهيزات انفرادي محيط‌بان نيز در دستور كار است، البته پارسال بخشي از تجهيزات دفاع شخصي از قبيل جليقه ضد گلوله به محيط‌بانان تحويل داده شد و امسال براي تقويت اين موضوع دوباره تكرار مي‌شود. به گفته فرمانده يگان حفاظت محيط‌زيست، تحويل تجهيزات دفاع شخصي و آموزش محيط‌بانان تاكنون موجب شده است تا در 20 ماه گذشته هيچ محيط‌باني به شهادت نرسد.


دغدغه اول: شهيد و جانباز تلقي‌ شدن محيط‌بان

انفرمانده يگان حفاظت محيط زيست در اين نشست، تاكيد كرد: يكي از موضوعاتي كه شايد دغدغه اول سازمان حفاظت محيط زيست است، شهيد و جانبار تلقي شدن محيط‌بانان است. به گفته او، در اين زمينه اقدامات زيادي صورت گرفته است اما روند شهيد و جانباز تلقي شدن محيط‌بانان همچنان بسيار طولاني است كه اين يگان در نظر دارد تا بتواند در سال جاري اين روال را كوتاه‌تر از قبل كند.

علاوه بر اين، فرمانده يگان حفاظت محيط زيست تاكيد كرد كه سال گذشته محيط‌بانان به همراه خانواده‌هاي خود بيمه تكميلي شدند و اگر محيط‌باني به صورت طبيعي فوت كند، 70 ميليون تومان و اگر بر اثر حادثه فوت كند، 120 ميليون تومان از سوي بيمه به خانواده او واريز مي‌شد، اما حالا با پيگيري سازمان محيط‌زيست، در صورت فوت هر محيط‌بان چه به صورت طبيعي و چه بر اثر حادثه ۳۶۰ ميليون تومان به صورت وديعه به خانواده فرد پرداخت مي‌شود.

فرمانده يگان محيط زيست با بيان اينكه پيگيري و پرداخت ديه محيط‌بانان ۱۰۰ درصدي پرداخت شده، گفت: محيط‌باناني كه صدمه ديده بودند از سال ۹۲ معوقات آنها پرداخت شده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
10.5297s, 19q