دردهایی در ستون فقرات که باید جدی بگیریم

۱۳۹۹/۰۵/۲۵ - ۱۰:۵۴ - کد خبر: 298327
دردهایی در ستون فقرات که باید جدی بگیریم

سلامت نیوز-* دکتر علیرضا طبیب خویی: آقای میانسالی را ویزیت می‌كردم، كمردرد داشت و درد گاهی در پایش هم تیر می‌كشید. ام‌آر‌آی را كه دیدم، یكی از دیسك‌های كمر تا حدودی بیرون‌زده بود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه جام جم ،از شغل او پرسیدم، حسابدار بود؛ ساعت‌ها روی صندلی محل كار پشت میز می‌نشست و مشغول كار می‌شد بدون این‌كه به فشار مزمنی كه روی ستون فقرات خود طی سال‌ها آورده توجه كرده باشد. نمی‌توانستم به او خیلی خرده بگیرم؛ مشغله كار و مشكلات زندگی روزمره هیچ زمانی را برای او باقی نگذاشته بود كه بتواند ورزش كند و كمی هم به فكر سلامتی‌اش باشد.

از سابقه درد كه پرسیدم متوجه شدم سال‌هاست كه هر چند ماه یكبار دچار درد كمر می‌شود و بعد از مدتی خود او به این نتیجه رسیده كه یك آمپول شل‌كننده عضلانی در درمانگاه نزدیك منزلشان علاج درد اوست. گرچه این اواخر فاصله زمانی بین دو كمردرد به یك ماه رسیده بود، اما گویی به درد كمر عادت كرده و به آمپول شل‌كننده عضلانی به قول خودش «معتاد» شده بود. ما در سنین جوانی بدون آن‌كه متوجه باشیم ستون فقرات خود را در معرض آسیب‌های ورزشی و شغلی قرار می‌دهیم.

هر چند وقت یكبار ستون فقراتِ تحت فشار با ایجاد اسپاسم یا گرفتگی عضلات اطراف، سعی در حمایت از خود می‌كند و درد اسپاسم چراغ چشمك‌زن قرمزی است از جانب بدن ما تا متوجه خطر پیش رو باشیم. اما ما به این چراغ قرمز نه به عنوان هشدار كه به عنوان یك بیماری ساده و گذرا مثل سرماخوردگی می‌نگریم و عادت می‌كنیم با دارو یا هر روش دیگری آن را درمان كنیم و البته كم‌كم این آمد و رفت درد برایمان عادی می‌شود.

با گذر زمان، شدت هشدار ستون فقرات بیشتر می‌شود و فواصل این هشدار كمتر و كمتر اما ما همچنان چشم‌پوشی كرده و یك اسپاسم ساده را با شل‌كننده عضلانی برطرف می‌کنیم، اما بالاخره قدرت تحمل فشار توسط ستون فقرات تمام شده و آنچه بیماری واقعی و جدی است خود را نشان می‌دهد كه ممكن است بیرون‌زدگی دیسك‌ها، ساییدگی مهره‌ها، كشیدگی و پارگی تاندون‌ها و حتی شكستگی‌های كوچك متعدد باشد. در این موقع است كه درمان را باید چیزی فراتر از داروی خوراكی و تزریقی چند روزه دانست.

به عبارت دیگر به هر نوع درد در ستون فقرات كه به تناوب رخ می‌د‌هد و با یا بدون درمان خوب می‌شود باید به عنوان هشدار نگریست. این هشدار به ما می‌گوید كه ستون فقرات شما تهدید شده و تحت فشار است؛ باید علت این فشار غیرمتعارف روی ستون فقرات را در زندگی روزانه بیابید، از پزشك خود برای بررسی آن كمك بگیرید و به عبارت دیگر در برخورد با این چراغ قرمز چشمك‌زن توقف كرده و احتیاط كنید.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.15269s, 19q