وراثت مهمترين عامل در ابتلا به بيماري ضعف سيستم ايمني بدن است

۱۳۸۶/۰۲/۱۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 2996
وراثت مهمترين عامل در ابتلا به بيماري ضعف سيستم ايمني بدن است

دكتر "اصغر آقامحمدي" فوق تخصص آسم و آلرژي، در نشست يك روزه روز جهاني ايمونولوژي افزود ‪ ۸۰‬درصد موارد نقص ايمني بدن ناشي از توارث است.

وي گفت تا به حال ‪ ۵۰‬سال از كشف اولين مورد بيماري نقص ايمني بدن مي‌گذرد و تاكنون ‪ ۱۲۰‬بيماري مختلف مرتبط با نقص ايمني بدن شناسايي شده است.

دكتر آقامحمدي گفت عفونت‌هاي پي در پي يكي از مشكلات شايع در افراد مبتلا به نقص سيستم ايمني بدن است كه در اكثر موارد به علت عدم تشخيص درست پزشكان بيمار به عوارض شديدي گرفتار خواهد شد.

وي افزود تاخير تشخيص به موقع در مورد بيماري‌هاي نقص ايمني بدن حدود ‪ ۶‬تا ‪ ۷‬سال به طول مي‌انجامد و در ايران حتي موارد تاخير در شناخت بيماري تا ‪ ۲۰‬سال هم وجود دارد.

دكتر آقامحمدي با بيان اينكه آگاهي جامعه پزشكي نسبت به بيماري نقص ايمني بدن پايين است افزود جوان بودن علم ايمونولوژي باعث شده كه عموم مردم و حتي پزشكان اطلاعات كافي در اين مورد نداشته باشند به همين خاطر آموزش در اين خصوص ضروري است.

وي با اشاره به روز جهاني ايمونولوژي در روز نهم ارديبهشت ماه گفت در ايران نيز همزمان با ساير كشورها نشست يك روزه روز جهاني ايمونولوژي برگزار شده است.

ايده نام‌گذاري روزي با عنوان ايمونولوژي براي اولين بار از جانب ايران مطرح و مورد پذيرش مجامع پزشكي بين‌المللي واقع شده است.

دكتر آقا محمدي در خصوص برگزاري اين نشست علمي يك روزه كه با حضور متخصصين علم ايمونولوژي و بيماران و خانواده‌هاي آنها برگزار شده است گفت مهمترين هدف از برگزاري اين نشست افزايش سطح آگاهي جامعه نسبت به اين بيماري است كه در تشخيص به موقع و جلوگيري از عوارض شديد آن موثر است.

بدن انسان با برخورداري از مجموعه سيستم شناسايي و سيستم دفاعي خود را در مقابل عوامل بيگانه و بيماري زا مصون نگه مي‌دارد كه در مورد بيماران مبتلا به نقص سيستم ايمني بدن اين توانايي وجود ندارد در نتيجه فرد به انواع بيماري‌هاي مختلف مبتلا مي‌شود.

دكتر آقامحمدي در خصوص بيماران نقص اوليه ايمني به خبرنگار ايرنا گفت اين بيماران به علت نقص ژنتيكي و ارثي در اجزاء دستگاه دفاعي خود قادر به دفاع و مقابله با عوامل ميكروبي بيماري زا نيستند.

وي افزود اين بيماران دچار عفونت‌هاي مكرر در ارگان‌هاي مختلف بدن مانند عفونت در دستگاه تنفس، دستگاه گوارش، دستگاه عصبي و استخوان و مفاصل مي‌شوند.

به گفته دكتر آقامحمدي تاخير در تشخيص و درمان به موقع اين بيماران سبب بروز آسيب‌هاي پايدار و جدي در دستگاه‌هاي مختلف بدن، از كار افتادگي و افزايش مرگ و مير مبتلايان مي‌شود.

رئيس انجمن بيماران مبتلا به نقص ايمني ايران گفت تشخيص به موقع و انجام اقدامات درماني مناسب، سبب كاهش بروز عفونتها و جلوگيري از پيدايش عوارض جدي و ناتوان‌كننده در مبتلايان مي‌شود.

 

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.47287s, 18q