یکشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۶
کد خبر: 299653

در 20 سال اخیر شمار کودکان مبتلا به چاقی 3 برابر شده است، مشکلی که چند عامل دارد و باید از سنین کم مانع آن شد به تازگی و به گزارش ایرنا، نایب رئیس انجمن پیشگیری و درمان چاقی اعلام کرده که در 20 سال اخیر شمار کودکان مبتلا به چاقی سه برابر شده است و حدود 10 درصد کودکان شش سال و 17 درصد 15 ساله ها به چاقی مزمن مبتلا هستند.

چه کنیم کودکانمان چاق نشوند؟

سلامت نیوز:در 20 سال اخیر شمار کودکان مبتلا به چاقی 3 برابر شده است، مشکلی که چند عامل دارد و باید از سنین کم مانع آن شد به تازگی و به گزارش ایرنا، نایب رئیس انجمن پیشگیری و درمان چاقی  اعلام کرده که در 20 سال اخیر شمار کودکان مبتلا به چاقی سه  برابر شده است و حدود 10 درصد کودکان شش سال و 17 درصد 15 ساله ها به چاقی  مزمن مبتلا هستند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان ، به دلیل اهمیت سلامت و تاثیر مستقیمی که چاقی بر بروز بیماری هایی مانند دیابت و نارسایی های قلبی می‌گذارد در ادامه نکاتی را برای توجه بیشتر خانواده ها ارائه می دهیم : 

تبلیغات اغوا کننده

 بدون شک تغییر ذائقه خانواده ها و تشویقشان به مصرف انواع نوشیدنی و خوراکی های اغواکننده  مهم ترین و اصلی ترین هدف تبلیغات است و اگر تمام اعضای خانواده از یک محصول استفاده کنند سود بیشتری نصیب تولید کننده خواهد شد ، صرف نظر از این که نهادهای نظارتی باید بیشتر و دقیق تر مراقب مراحل تولید  محصولاتی باشند که با سلامت خانواده ها ارتباط مستقیم دارد، خانواده ها و به ویژه والدین  باید انتخاب‌های مناسب‌تری داشته باشند تا فرزندان الگوبگیرند. 

 اطرافیان 

همان طور که در انتخاب دوست و همکار و...  هر خانواده چارچوب های تعریف شده ای دارد بهتر است یکی از گزینه ها وضعیت رژیم غذایی و اهمیت دادن وی به سلامت خود باشد چرا که در طولانی مدت هم نشینی و هم غذایی با افرادی که رژیم غذایی سالمی دارند در بهبود رژیم غذایی مان تاثیر دارد و بالعکس . 

 از همان ابتدا مراقب افزایش وزن باشید  

یکی از اشتباهات رایج خانواده ها این است که از ابتدا جلوی کودک  یا نوجوانی که عادت به پرخوری  و استفاده از غذاهای فست فودی و ناسالم را  دارد نمی گیرند و به بهانه این که در سن رشد است  به راحتی چربی اضافه  در بدن انباشته می‌شود .بهتر است در این مواقع هر چه سریع تر با یک مشاور یا متخصص تغذیه مشورت کنید. 

 امان از بی تحرکی

کم تحرکی نه تنها گریبانگیر کودکان و نوجوانان شده است بلکه  پدر و مادرهای امروزی به نسبت والدین سال‌های دورتر تحرک کمی دارند و به مدد فناوری روزبه روز هم  کم تحرکی یا بهتر بگویم بی تحرکی بیشتر می‌شود.

چه بخواهیم چه نخواهیم فرزندانمان هم به دنبال راحتی بیشتر و دردسر کمتر شیوه ما را دنبال می کنند و چه بسا تحرکشان  نسبت به ما روزبه روز کمتر هم می‌شود. بنابراین بهتر است  تا دیر نشده از خودمان شروع کنیم و برای پشت میز نشینی و کار با تلفن همراه  محدوده زمانی مشخص تعیین کنیم و به آن پایبند باشیم، به عبارتی ابتدا از خودمان شروع کنیم و در کنار برنامه ریزی هفتگی برای خانواده ورزش و نرمش دسته جمعی را هم لحاظ کنیم .

راهکارهای پیشگیری ازچاقی  کودکانه 

میوه و سبزیجات زیادی تهیه کنید. 

مطمئن باشید کودک شما به اندازه کافی می خوابد. اندازه وعده های غذایی را به طور مناسب برای سن کودک تان تنظیم کنید.

 ساعات تماشای تلویزیون و دیگر کارهایی  را که احتیاج به تحرک کمی دارند به دو ساعت در کل روز کاهش دهید.

 برای بررسی اختلالات رشدی و اندازه گیری وزن و قد کودک خود حداقل سالی یک بار به پزشک متخصص کودک مراجعه کنید.

 مصرف نوشیدنی های شیرین و قندی فرزندتان را محدود کنید.

 غذا خوردن در رستوران ها و تهیه فست فود را محدود کنید و هنگامی که بیرون از خانه غذا می خورید، به کودک خود بیاموزید که چگونه غذاهای سالم تری را انتخاب کند.

در طی این ویزیت، پزشک قد و وزن فرزند شما را اندازه گیری و BMI را محاسبه می کند. 

درمان چاقی دوران کودکی به سن و دیگر شرایط پزشکی کودک بستگی دارد.

در برخی شرایط، درمان ممکن است شامل داروها یا جراحی کاهش وزن هم باشد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =