نمونه‌هایی از اسکن‌‍‌های مغزی نشان می‌دهند که کودکان از هر دو نیم‌کره برای درک و یادگیری زبان استفاده می‌کنند در حالی که اکثریت بزرگسالان از نیم‌کره‌ راست استفاده می‌کنند.

چرا کودکان آمادگی بالاتری برای یادگیری زبان دارند؟

سلامت نیوز: نمونه‌هایی از اسکن‌‍‌های مغزی نشان می‌دهند که کودکان از هر دو نیم‌کره برای درک و یادگیری زبان استفاده می‌کنند در حالی که اکثریت بزرگسالان از نیم‌کره‌ راست استفاده می‌کنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا زندگی، نوزادان و کودکان خردسال قدرت مغزی چندین بار بیشتر از بزرگسالان دارند. در واقع کودکان از و نوجوانان از هر دو نیم‌کره‌ی مغزی خود استفاده می‌کنند. جورج تاوان، پژوهشگر دانشگاه علوم اعصاب، می‌گوید: «این موضوع می‌تواند پاسخی برای ترمیم سریع آسیب‌های عصبی در کودکان باشد».

کودک از هر دو نیم‌کره استفاده می‌کند

نتیجه‌ی این پژوهش در سپتامبر 2020 در مجله‌ی پَنس منتشر شد که صحت نتیجه‌ی این مطالعه را اثبات می‌کند. کودکان برای پردازش جملات گفتاری زبان به طور دقیق، از هر دو نیم‌کره‌ی مغز خود کمک می‌گیرند. در واقع استفاده از هر دو نیم‌کره‌ی مغز، مکانیسمی است که در برابر آسیب‌های عصبی ایجاد می‌شود. به عنوان مثال، اگر نیم‌کره چپ از سکته مغزی پریناتال آسیب دیده باشد( که ممکن است درست پس از تولد رخ دهد) یک کودک با استفاده از نیمکره راست زبان را یاد خواهد گرفت.

فلج مغزی نیز نمی‌تواند قدرت تکلم را از کودکان بگیرد

کودکی که با فلج مغزی به دنیا می‌آید (یک نیم‌کره آسیب دیده دارد) می‌تواند توانایی‌های شناختی مورد نیاز در نیم‌کره دیگر را توسعه دهد. مطالعات نشان می‌دهند که چگونه این امکان وجود دارد. تقریباً در تمام بزرگسالان، پردازش جملات تنها در نیم‌کره چپ امکان‌پذیر است. بر اساس هر دو تحقیقات، اسکن مغز و یافته‌های بالینی، نشان می‌دهند بیمارانی که دچار سکته مغزی در نیم‌کره چپ شده‌اند قدرت تکلم خود را از دست می‌دهند.

  
نیم‌کره‌ چپ یا راست؛برای کودکان در یادگیری فرقی ندارند

در کودکان بسیار خردسال، آسیب به یک نیم‌کره بعید است که منجر به از دست دادن قدرت تکلم شود؛ حتی اگر نیم‌کره‌ی چپ به شدت آسیب دیده باشد. این واقعیت‌ها حاکی از آن است که زبان در اوایل زندگی به هر دو نیم‌کره واگذار می‌شود. با این حال اسکن سنتی جزئیات این پدیده ها را آشکار نکرد.

منبع: مدیکال اکسپرس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha