آسم بیماری مزمن و جدی ریه است كه در اثر اختلال مزمن التهابی مجاری هوایی ایجاد می‌شود و با انسداد جریان هوا و با تنگی دوره‌ای مجاری هوایی، تنگی نفس و تولید بیش از اندازه خلط مشخص می‌شود.

خطر مصرف خودسرانه آنتی‌بیوتیک در مبتلایان به آسم

سلامت نیوز-*دکتر سید شمس الدین اطهاری: آسم بیماری مزمن و جدی ریه است كه در اثر اختلال مزمن التهابی مجاری هوایی ایجاد می‌شود و با انسداد جریان هوا و با تنگی دوره‌ای مجاری هوایی، تنگی نفس و تولید بیش از اندازه خلط مشخص می‌شود.

به گزارش  سلامت نیوز به نقل از روزنامه جام جم ، آسم مهم‌ترین بیماری مزمن در كودكان است و مسؤول ایجاد هزینه‌های اقتصادی، اجتماعی و جسمی برای دانش‌آموزان و خانواده‌های‌شان است. این هزینه‌ها برای دانش‌آموزان شامل از دست دادن روزهای مدرسه و وقت كلاس شده و از طرفی فعالیت‌های كودك مبتلا محدود و باعث تغییر سبك زندگی وی می‌شود. برای والدین نیز از دست دادن زمان در محل كارشان و مراجعه به اورژانس‌ها، مطب پزشكان و هزینه‌های بستری در بیمارستان است.

در شرایط همه‌گیری كووید-19 برخی افراد برای جلوگیری از ابتلا به كروناویروس یا جلوگیری از تشدید علائم آسم اقدام به مصرف آنتی‌بیوتیك‌هایی مانند آزیترومایسین كرده و با تصور پیشگیری از ابتلا به كرونا به درمان خودسرانه می‌پردازند. مصرف خودسرانه آنتی‌بیوتیك‌ها بدون دستور پزشك نه‌تنها تاثیری در ابتلا به كرونا ویروس نداشته، بلكه باعث افزایش مقاومت به آنتی‌بیوتیك‌ها می‌شود كه در موارد مورد نیاز مشكلات جدی را به همراه خواهد شد.

از طرفی درمان خودسرانه می‌تواند وضعیت بیماران مبتلا به آسم را تحت‌تاثیر قرار داده و جان بیماران را به خطر بیندازد. لذا توصیه می‌شود بیماران از هرگونه اقدام خودسرانه در جهت درمان و مصرف داروها به‌شدت پرهیز كنند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha