سه‌شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۹
کد خبر: 300491

در این روزهای کرونایی، بروز سرفه به عنوان یکی از علایم اصلی کرونا توجه ما را به خودش جلب می‌کندعفونت‌هایی مانند برونشیت یا ذات‌الریه می‌تواند باعث سرفه حاد یا سرفه مزمن شود.

سرفه مداوم، عامل کدام بیماری‌هاست؟

سلامت نیوز:در این روزهای کرونایی، بروز سرفه به عنوان یکی از علایم اصلی کرونا توجه ما را به خودش جلب می‌کندعفونت‌هایی مانند برونشیت یا ذات‌الریه می‌تواند باعث سرفه حاد یا سرفه مزمن شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان ،این عفونت‌ها توسط ویروس‌ها، باکتری‌ها یا قارچ‌ها ایجاد می‌شود. بسیاری از بیماران، اغلب حتی پس از رفع عفونت، سرفه را تجربه می‌کنند. سرفه‌ گهگاه، اغلب خطرناک نیست، اما سرفه‌ای که مخاط خونی تولید می‌کند، یا همراه با تب، سرگیجه یا خستگی است، می‌تواند هشداری برای مراجعه فوری به پزشک باشد.

در دوران پاندمی ویروس کرونا پزشکان هشدار می‌دهند که اگر بیش از یک ساعت سرفه مداوم می‌کنید و این سرفه‌ها خشک و همراه با تنگی نفس، تب و درد عضلات است، باید از نظر ابتلا به ویروس تحت آزمایش قرار بگیرید.

دیگر علل سرفه مداوم

*ریفلاکس معده باعث نشت محتویات معده به سمت مری  می شود و می‌تواند منجر به اسپاسم مجاری تنفسی و در نهایت تنگی نفس و سرفه شود.

ریفلاکس اسید با مصرف دارو‌های کاهنده اسید معده مانند فاموتیدین، پنتوپرازول وراینیتیدین قابل درمان است.

*عفونت‌هایی مانند برونشیت یا ذات‌الریه می‌تواند باعث سرفه حاد یا سرفه مزمن شود. این عفونت‌ها توسط ویروس‌ها، باکتری‌ها یا قارچ‌ها ایجاد می‌شود. بسیاری از بیماران، اغلب حتی پس از رفع عفونت، سرفه را تجربه می‌کنند.

*سویه خاصی از ذات‌الریه باکتریایی هم که مایکوپلاسما نام دارد، ممکن است باعث سرفه مزمن همراه با خستگی، ضعف، تنگی نفس و تولید خلط شود. این عفونت گاهی اوقات به عنوان «پنومونی پیاده‌روی» شناخته می‌شود و معمولاً افراد جوان و سالم را درگیر می‌کند.

*حداکثر ۴۰ درصد افرادی که به آرتریت روماتوئید مبتلا هستند، فیبروز ریوی هم دارند.آرتریت روماتوئید می‌تواند به ریه‌ها آسیب برساند و منجر به سرفه مداوم شود.

در موارد زیر باید به پزشک مراجعه کنید

*زمانی که بیش از سه هفته دچار سرفه شده‌اید.*سرفه واقعا شدید است و به مرور زمان هم وخیم‌تر می‌شود.

*سرفه با خون یا تنگی‌نفس، اختلالات تنفسی و درد در قفسه سینه همراه است.

*سرفه با علایم نگران‌کننده دیگر مثل کاهش غیرمنتظره وزن، تغییرات مداوم در صدا، وجود توده یا تورم در گلو همراه است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha