اطلاعات بيشترمادران درباره نحوه پيشگيري و مراقبت از بيماري هاي اسهال در کودکان ضعيف است

۱۳۸۶/۰۲/۱۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 3017
اطلاعات بيشترمادران درباره نحوه پيشگيري و مراقبت از بيماري هاي اسهال در کودکان ضعيف است

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ايسنا،«گيتي ابراهيم طاهري» عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در اين خصوص گفت: براساس آمار سازمان بهداشت جهاني هر ساله تعداد زيادي از کودکان بر اثر از دست دادن آب و الکتروليت‌هاي بدن به علت اسهال، جان خود را از دست مي دهند. از سوي ديگر بيماري هاي اسهال يکي از معضلات اساسي کودکان و نوزادان در کشور ما به شمار مي آيد.


ابراهيم طاهري با اشاره به لزوم عملکرد صحيح و سريع مادر در جايگزيني آب از دست رفته بدن کودک گفت: متاسفانه براساس مطالعات انجام شده به صورت مقطعي و توصيفي ، آگاهي بيشتر مادران در مورد اسهال متوسط (‌٨/٧٥درصد) بوده و عملکرد آنان نيز در اين خصوص ضعيف (‌٤٨ درصد) برآورد شده است.


همچنين آگاهي و عملکرد مادران با متغير شغل ، ميزان تحصيلات ، شغل همسر ، تحصيلات همسر، محل سکونت، سطح در آمد، تعداد فرزندان ، ترتيب تولد فرزندان، رتبه کودک در خانواده ، سن کودک و سابقه ابتلاي آن به اسهال مرتبط است.


ابراهيم طاهري در پايان با اشاره به اين که مهمترين منبع آگاهي مادران رسانه‌هاي تصويري هستند، تاکيد کرد: با توجه به عملکرد ضعيف مادران توصيه مي شود آگاهي هاي لازم به مادران از طريق برنامه هاي آموزشي منظم اعمال شود و آنان را به موثر بودن مايع درماني خوراکي (ORS) مطمئن ساخت تا مهارت مورد نياز را کسب نموده و در نتيجه از مرگ و مير کودکان جلوگيري نمايند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
9.65129s, 18q