عدم رعایت پروتکل ها عامل بالا رفتن میزان مرگ و میر و ابتلای افراد است

افزایش مرگ و میرهای ناشی از کرونا ربطی به جهش های جدید ژنتیکی ویروس ندارد

۱۳۹۹/۰۷/۳۰ - ۱۳:۰۶ - کد خبر: 301756
افزایش مرگ و میرهای ناشی از کرونا ربطی به جهش های جدید ژنتیکی ویروس ندارد

سلامت نیوز: رئیس شبکه تحقیقاتی بیماری های ویروسی کشور در خصوص افزایش میزان ابتلا و مرگ و میر ناشی از کووید 19 در کشور گفت: این که بخواهیم دنبال ویروسی با ماهیت جدید و تغییرات آنتی ژنیکی و جهش های خاص بگردیم تا این میزان کشندگی در کشور را به موارد فوق ربط دهیم، حداقل در این دوران به اندازه کافی شواهد علمی وجود ندارد.

به گزارش سلامت نیوز ، دکتر سید محمد جزایری رئیس شبکه تحقیقاتی بیماری های ویروسی کشور و استاد ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی تهران درگفت و گو با خبرنگار روابط عمومی سازمان نظام پزشکی با اشاره به این که میزان مرگ و میر براثر ویروس کرونا در برخی کشورها کمتر و در بعضی دیگر بیشتر است؛ بیان کرد: تعداد معدودی از مطالعات در دنیا در خصوص کووید 19توسط یکی از پیشرفته ترین تکنولوژیهادر علم ژنتیک به اسم تعیین توالی وسیع (Next Generation Sequencing) و یا NGSانجام شده است. در ایران نیز دو یا سه مرکز با استفاده از این تکنولوژی تعدادی از نمونه های ایرانی راتعیین توالی نموده اند. اخیرا دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی- گروه ژنتیک با همکاری شبکه تحقیقات بیماری های ویروسی کشور مواردی از نمونه های ایرانی را با تکنولوژی فوق الذکر مورد مطالعه قرار داده و تعیین توالی نموده اند.


وی افزود: اطلاعات بدست آمده از این توالی ها نشان می دهد آن جهش هایی که گفته می شود مختص نژاد ایرانی است، حداقل در جایگاه اسید آمینه مشابه آن در سایرکشورهای دنیا نیز وجود دارد.


وی ادامه داد: لذا هر جهشی و در هر موقعیت اسید آمینه نمی تواند بعنوان یک جهش متمایز برای یک کشور در نظرگرفته شود. ثانیا از جنبه تکامل ویروسی، این جهش ها در هر موقعیت اسید آمینه و بصورت تصادفی رخ نمی دهند، بلکه باید در نقاطی که از نظر اتصال به آنتی بادی (طبیعی و یا بدنبال تزریق واکسن) و یا از نظر شناخت HLA میزبان وغیره رخ دهد تا در رفتار ویروس تغییر ایجاد گردد. آنگاه اینگونه جهش ها میتوانند برای برخی نژادها اختصاصی عمل کنند. در حال حاضر شواهد حاکی از آن است که اوائل سال 2020، این تغییرات جهشی در ویروس ؛در کشور چین ایجاد شده و سپس به ایران و اروپا انتقال یافته ؛ سپس دستخوش برخی تغییرات شده و متعاقبا باعث افزایش موربیدیتی و مورتالیتی در این کشورها شده است. ویروسی که در این موج دوم پاندمیک مشاهده می شود، همان ویروسی است که در موج اول ایران و دنیای غرب را درنوردید و ویرو س جهش یافته جدیدی نیست.


جزایری با اشاره به این که اگر بخواهیم میزان مرگ و میر بالا در کشور را به این پدیده نسبت دهیم خیلی علمی نیست؛ تصریح کرد: البته باید نمونه های توالی از بیماران جدا و در مقاطع مختلف مورد تجزیه و بررسی قرار گیرد . ویروس ها زمانی که بخواهند تنوع ژنتیکی داشته و جهش ایجاد کنند دو حالت دارند ،یا جهش آنها ساختاری است که در نقاط فانکشنال خاصی از ویروس رخ داده و قابلیت تکثیر را تغییر می دهد، مثلا با یک و یا چند تغییر جهشی در سطح اسید آمینه قدرت تکثیرش می تواند به چند برابر برسد که برای انسان بیماریزایی بیشتری را به دنبال خواهد داشت.


این متخصص ویروس شناسی بالینی اضافه کرد: تغییرات دیگر ویروس نیز از همان نوع ساختاریست، لیکن در نقاط آنتی ژنیک رخ میدهد، یعنی در نقاطی که با سیستم ایمنی بدن روبرو می شود که در این جا ویروس جهش و تغییراتی به خود می دهد تا سیستم ایمنی بدن آن را به عنوان آنتی ژن نشناسد؛ یعنی ویروس در بدن وجود دارد اما سیستم ایمنی آن را نمیشناسد یا چندان قوی وارد عمل نمی شود. به این پدیده فرار از سیستم ایمنی و یا Immune Escape گفته می شود.


رئیس شبکه تحقیقاتی بیماری های ویروسی کشور با اشاره به این که نوع دوم شایع تر بوده و اگر در کشورهای مختلف دنیا هم یافت شود، بیشتر به تغییرات در سیستم HLA میزبان باز می گردد؛ اظهار کرد:این پدیده درمورد سایر ویروسها نیز وجود دارد ،یعنی ویروس وارد یک جامعه شده و به فراخور HLA افراد آن ، سیستم آنتی ژنیکی خود را عوض کرده و به این ترتیب از سیستم ایمنی فرار می کند. این پدیده را در مورد واکسن هم داریم که برای فرار از واکسن تغییرات آنتی ژنیک داده تا در برابر آنتی بادی های ناشی ازواکسن بتواند مقاومت کند.

جزایری ضمن بیان این مطلب که فرار این ویروس ها از سیستم ایمنی و واکسن باعث زحمت بیشتر بشر شده اما عمدتا سبب افزایش کشندگی نخواهد شد؛ خاطرنشان کرد: اینگونه تغییرات سبب افزایش آداپتاسیون ویروس با بدن میزبان می شود. بروز چنین تغییراتی به قدری زمان نیاز دارد و برای یک پدیده حادی مانند پاندمی کووید 19 ایجاد جهش در هر کشوری آنهم در مدت زمان چند ماه در دنیای ویروسی قدری غیر معمول است. این که بخواهیم دنبال ویروس خاص و تغییرات آنتی ژنیکی و جهش های خاص بگردیم تا این میزان کشندگی در کشور را به موارد فوق ربط دهیم، حداقل در این دوران به اندازه کافی شواهد علمی وجود ندارد.

وی گفت : بررسی و مقایسه با کشورهای دیگر نشان می دهد زمانی که مردم رعایت اصول بهداشتی را نمی کنند؛ میزان کشندگی ویروس کرونا افزایش می یابد مانند موج دوم کنونی که علیرغم کاهش مرگ و میر در اکثریت قریب به اتفاق کشورهای دنیا و خصوصا آن دسته از کشورهایی که در موج اول بسیار آسیب دیدند، در برخی کشورهای آمریکای جنوبی و ایران نه تنها میزان مرگ و میر کاهش نیافته بلکه مقداری از افزایش را هم نشان می دهد.

استاد ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان این که جهش های اولیه ویروس کرونا از ابتدا در چین رخ داده و باعث شده از حیوانات به انسان قابل انتقال بوده و قدرت کشندگی بالایی داشته باشد؛ یاد آور شد: هنوز جهشی جدیدتر از جهش های چند ماه قبل که سبب افزایش مورتالیتی ویروس شود، یافت نشده و تفاوت در میزان مرگ و میر به رفتار کشورها و جوامع نسبت به رعایت موارد پیشگیری و فاصله گذاری اجتماعی برای مقابله و کنترل ویروس کرونا باز می گردد. لازم به ذکر است، جهش های فراوان و جدید مرتبا از کشور های مختلف و از جمله ایران گزارش شده و خواهد شد. لیکن این جهش ها از انواعی نیستند که بخواهد این افزایش مورتالیتی را در ایران و سایر کشورهای دنیا توجیه نماید.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.50992s, 19q