نابارورسازی مردان، اتهام تازه كرونا

۱۳۹۹/۰۸/۱۲ - ۱۰:۵۲ - کد خبر: 302398
نابارورسازی مردان، اتهام تازه كرونا

سلامت نیوز:از زمانی كه دنیا درگیر همه‌گیری كووید-19 شده است، جدا از سیل خبرها و اطلاعات نادرست منتشرشده در فضای مجازی در مورد راه‌های مقابله با این بیماری، هر چند روز یك‌بار با خبر جدیدی در خصوص علائم، نشانه‌ها، نتیجه تحقیقات دانشمندان در خصوص یافتن دارو یا واكسنی علیه این بیماری و همچنین عوارض مزمن و طولانی‌مدتی كه پس از بهبود بیماران از آثار این ویروس برجای می‌ماند، در رسانه‌های معتبر روبه‌رو شده‌ایم.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه جام جم ،پیش از این عوارضی مانند كاهش ظرفیت تنفسی، سرفه‌های مزمن و سردرد در برخی از بهبودیافتگان كووید-19 به‌عنوان عوارض بلندمدت این بیماری گزارش شده بود. با وجود این از آنجا كه هر روز اطلاعات محققان درباره این ویروس تازه‌وارد گسترده‌تر می‌شود، جای تعجب نیست كه هربار با جنبه‌های جدیدی از این بیماری ویروسی آشنا شویم.

در روزهای گذشته برخی از رسانه‌ها و منابع خبری، ناباروری در مردان را به‌عنوان عارضه جدید ابتلا به كووید-19 مطرح كرده بودند. همین موضوع موجب شد تا با بررسی برخی منابع، ابعاد این خبر را بیشتر بسنجیم.مشاهده‌ای كه خبرساز شد16 مهر 99 روزنامه صهیونیستی جروزالم پست گزارشی با عنوان «یك مطالعه جدید اسرائیلی نشان داد كووید-19 می‌تواند به ناباروری مردان منجر شود» منتشر كرد.

اگرچه پیش از این نیز برخی محققان از احتمال اثرگذاری این ویروس بر باروری مردان صحبت كرده بودند، اما هنوز نتایج قطعی مطالعه علمی در این‌خصوص منتشر نشده بود، به همین جهت خبر نتایج یك مطالعه جدید می‌توانست به معنای پرده‌برداری از ویژگی جدیدی از این ویروس باشد.در این گزارش به گفته دَن آدركا، مسؤول این پروژه تحقیقاتی در مركز تحقیقات پزشكی شیبا، مردانی كه به نوع متوسط تا شدید بیماری كووید-19 مبتلا می‌شوند ممكن است در ادامه با كاهش توان باروری روبه‌رو شوند.

بر اساس این مطالعه، در نمونه اسپرم 13درصد بیماران مبتلا كه مورد غربالگری قرار گرفته بودند، ویروس كرونای جدید مشاهده شد. بعلاوه در نمونه اسپرم 50درصد بیماران با شدت متوسط كووید-19 كاهش حجم، غلظت و توان حركتی اسپرم‌ها حتی تا 30 روز پس از تشخیص بیماری مشاهد شد. ردپای گیرنده ACEدر ادامه این گزارش آمده است كه در نتیجه كالبدشكافی بیضه 12 بیمار فوت‌شده در اثر ابتلا به كووید-19، تغییرات شدیدی در بافت سلولی سلول‌های مؤثر در بلوغ اسپرم و همچنین سلول‌های تولیدكننده هورمون‌های تستوسترون مشاهده شده است.

با وجود این از آنجا كه دوره بلوغ سلول‌های اسپرم به‌طور متوسط 70 تا 75 روز زمان نیاز دارد، به گفته محققان این پژوهش در صورتی كه بیماران دو ماه و نیم پس از بهبود‌شان مورد آزمایش قرار بگیرند ممكن است كاهش باروری بیشتری از خود نشان دهند.بر اساس این گزارش، علت این پدیده وجود گیرنده ACE بر سطح این دو نوع سلول بافت بیضه مشابه سلول‌های ریه، قلب و روده است كه ویروس از آن برای ورود به درون سلول استفاده می‌كند.

در انتها آمده است كه هنوز برای نتیجه‌گیری در خصوص موقت یا دائمی بودن این عارضه به زمان بیشتری نیاز است و باید این بیماران شش ماه و یك سال دیگر نیز مورد بررسی قرار بگیرند. جامعه آماری كوچك نمی‌تواند مورد استناد قرار بگیردپروفسور آلن پیسی، متخصص ناباروری مردان در دانشگاه شفیلد انگلستان در رابطه با احتمال آسیب دائمی كووید-19 بر باروری مردان توضیح می‌دهد: «تا این لحظه مطالعات نتوانسته‌اند نشان دهند كه آیا این عفونت به آسیب بلندمدت به فرآیند باروری مردان منجر می‌شود یا نه. قطعا پاسخ به چنین پرسشی در كوتاه‌مدت امكان‌پذیر نیست و نیاز به پژوهشی چندساله خواهد داشت.

اما این را می‌دانیم كه هر آسیبی به بافت بیضه كه متأثر از نوعی عفونت در بدن باشد حتما به مشكلات بلندمدت منجر نخواهد شد و در برخی موارد ممكن است پس از بهبود فرد آسیب بهبود پیدا كند. پس قطعا به بررسی‌های بیشتری برای نتیجه‌گیری در این رابطهنیاز داریم.»این متخصص ناباروری مردان در خصوص بخشی از این مطالعه كه حاكی از آسیب سلول‌های بیضه در مراحل كالبدشكافی افراد فوت‌شده در اثر كووید-19 بوده، تصریح می‌كند: «این بررسی تنها روی 12 فرد صورت گرفته است كه جامعه آماری بزرگی نیست.

از سوی دیگر، این مشاهده تنها در افرادی صورت گرفته است كه بر اثر بیماری فوت كرده‌اند كه احتمالا با نوع بسیار شدیدی از بیماری روبه‌رو بوده‌اند و احتمالا سن بالاتری هم داشته‌اند.در اثر افزایش سن نیز ممكن است سلول‌های بافت بیضه با آسیب‌هایی روبه‌رو شده باشند. فراتر از این موارد، اثبات وجود ویروس در سلول‌های اسپرم كه در بخش دیگر این گزارش آمده، كار بسیار دشواری است. ما در این زمینه برای بیماری‌های ویروسی دیگر تلاش كرده بودیم و نتیجه مطلوبی به دست نیاوردیم. به همین خاطر علاقه‌مندم این پژوهش هرچه زودتر به عنوان مقاله علمی منتشر شود تا با روش كار این محققان برای دستیابی به این نتیجه آشنا شوم.»


كووید، تنها عامل كاهش تولید اسپرم نیست

اگرچه در حال حاضر هرگونه مشاهده جدید در خصوص نحوه بیماری‌زایی و عوارض به‌جامانده از ویروس عامل كووید-19 بسیار حائز اهمیت است، برخی از محققان معتقدند عارضه كاهش میزان تولید اسپرم یا تغییر در كیفیت آن در برخی بیماری‌های ویروسی دیگر مانند آنفلوآنزا نیز به‌صورت موقت قابل مشاهده است. به‌ویژه كه در افراد مورد بررسی در این پژوهش همگی دارای یكی از علائم اصلی كووید-19 یعنی تب بوده‌اند و شرایط تب‌دار بودن بدن به صورت كلی موجب كاهش میزان تولید اسپرم می‌شود.

از سوی دیگر، نتیجه این تحقیقات صهیونیست‌ها هنوز در هیچ مجله معتبر علمی منتشر نشده است. بنابراین هنوز این ادعا از مسیر علمی مورد آزمون و بررسی قرار نگرفته و نمی‌توان تنها با مشاهده برخی علائم در تعداد محدودی از بیماران آن را به عملكرد كلی ویروس تعمیم داد.این موضوع زمانی به چالشی نگران‌كننده بدل خواهد شد كه پژوهش‌های بعدی حاكی از آن باشند كه این ویروس در موارد زیادی ممكن است با ورود به جریان خون خود را به بافت بیضه رسانده و با تخریب سلول‌های این بافت مشكلات جدی در باروری مردان به وجود بیاورد.


ویروس كرونا معمولا با خون سفر نمی‌كند

نكته مهمی كه باید برای نسبت‌دادن این عارضه به كووید-19 مدنظر داشته باشیم این است كه ویروس برای آسیب به سلول‌های جنسی ابتدا باید وارد جریان خون شده و از این طریق به اندام‌های مختلف بدن ازجمله بیضه انتقال پیدا كند. اما بر اساس مطالعات منتشرشده تاكنون هیچ سازوكار مشخصی برای انتقال ویروس كرونا به جریان خون مشاهده نشده است.

پروفسور یان جونز، ویروس‌شناس دانشگاه ریدینگ انگلیس معتقد است كه عموما اعضای خانواده كروناویروس‌ها طی بیماری‌زایی از طریق جریان خون به بخش‌های مختلف بدن سفر نمی‌كنند. اما با وجود این هنوز اطلاعات قطعی در خصوص عضو جدید این خانواده یعنی ویروس عامل كووید-19 وجود ندارد. بنابراین همچنان باید منتظر پژوهش‌های گسترده‌تری برای شناسایی بهتر عوارض مزمن این بیماری باشیم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.7284s, 19q