دوشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۶
کد خبر: 302400

آسم آلرژیک یک بیماری التهابی راه‌های هوایی است که حدود 300 میلیون نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار داده و علائم بالینی اصلی آن شامل تنگی نفس، سرفه و خس‌خس سینه است.

شمشیر دولبه ورزش برای مبتلایان به آسم

سلامت نیوز:آسم آلرژیک یک بیماری التهابی راه‌های هوایی است که حدود 300 میلیون نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار داده و علائم بالینی اصلی آن شامل تنگی نفس، سرفه و خس‌خس سینه است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه جام جم ،سیستم ایمنی یکی از اصلی‌ترین بخش‌های بدن است که بر پاتوفیزیولوژی بیماری آسم اثرگذار است. از طرفی ورزش هوازی می‌تواند پاسخ‌های ایمنی را در افراد تعدیل کند و لذا می‌تواند در روند بیماری آسم اثرگذار باشد. ورزش‌های شدید و سنگین باعث آزادسازی مدیاتورهای التهابی و آلرژیک شده و می‌تواند وضعیت بیماری آسم را تشدید کند.

ولی ورزش‌های هوازی با شدت کم و ملایم نه‌تنها در افراد مبتلا به آسم مشکل‌ساز نبوده بلکه باعث بهبود وضعیت تنفسی ریه‌ها شده و به کنترل حملات آسم کمک می‌کند.گروه‌های تحت تمرین‌های ورزشی ملایم می‌توانند کاهش قابل‌توجهی را در میزان گرفتگی مجاری هوایی داشته باشند و با تنفس بهتر با سرفه‌های کمتر روبه‌رو خواهند بود.

تمرین‌های هوازی با شدت کم می‌تواند یک اثر محافظتی در برابر آسم آلرژیک داشته باشد که می‌تواند جنبه‌های درمانی جدیدی را برای آسم آلرژیک ایجاد کند. افراد مبتلا به آسم، داروهای استنشاقی ضد‌آسم را هنگام ورزش باید همراه داشته باشند و از انجام فعالیت در روزهایی که آلودگی هوا بالا بوده، خودداری کرده و از برخورد با هوای سرد پرهیز کنند.

اکیدا توصیه می‌شود که مبتلایان به آسم از پرداختن به ورزش‌های سنگین پرهیز داشته و قبل از شروع فعالیت‌های ورزشی و نیز انتخاب نوع ورزش خود حتما با پزشک مربوط مشورت کنند تا از بروز مشکلات احتمالی حین تمرین جلوگیری شود، همچنین در صورت بروز تنگی‌نفس همراه سرفه، ورزش را متوقف و در صورت مواجهه با تنگی‌نفس شدید سریعا به پزشک مراجعه کنند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha