یك روز دیگر هفته و یك روز دیگر پاییز هم «سیاه» لقب گرفت. وقتی پاییز شروع شد در ماه مهر به عددهای سه‌رقمی با «3» عادت كردیم و حالا در شرایطی كه پاییز به نیمه‌ خود در آبان رسیده، داریم به عددهای 3 رقمی با «4» عادت می‌كنیم.

یک روز سیاه دیگر در تقویم كرونایی ایران

سلامت نیوز:یك روز دیگر هفته و یك روز دیگر پاییز هم «سیاه» لقب گرفت. وقتی پاییز شروع شد در ماه مهر به عددهای سه‌رقمی با «3» عادت كردیم و حالا در شرایطی كه پاییز به نیمه‌ خود در آبان رسیده، داریم به عددهای 3 رقمی با «4» عادت می‌كنیم.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه اعتماد ،اما اینها عدد نیستند عزیزان ما هستند و حالا روز هیجدم آبان هم به یك روز سیاه دیگر در تقویم كرونایی ما ایرانی‌ها تبدیل شد. یك یكشنبه‌سیاه كه در آن 459 نفر از عزیزان‌مان را از دست دادیم. سخنگوی وزارت بهداشت مثل روزهای دیگر آمد و از شناسایی 9هزار و 236 مورد جدید مبتلا به كووید۱۹ در كشور طی بیست و چهار ساعت منتهی به 18 آبان خبر داد و گفت: از این میان دو هزار و ۷۱۲ نفر در مراكز درمانی و بیمارستان‌ها بستری شدند.

سیماسادات لاری گفت: ظرف شبانه‌روز منتهی به ۱۸ آبان ۱۳۹۹ و بر‌اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۹ هزار و ۲۳۶ بیمار جدید مبتلا به كووید۱۹ در كشور شناسایی شد كه دو هزار و ۷۱۲ نفر از آنها بستری شدند. مجموع بیماران كووید۱۹ در كشور به ۶۸۲ هزار و ۴۸۶ نفر رسید.لاری همچنین توضیح داد: متاسفانه در این مدت، ۴۵۹ بیمار كووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جانباختگان این بیماری به ۳۸ هزار و ۲۹۱ نفر رسید.سخنگوی وزارت بهداشت گفت: خوشبختانه تاكنون ۵۲۰ هزار و ۳۲۹ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند.

او ادامه داد: 5هزار و 523 نفر از بیماران مبتلا به كووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند. سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی همچنین افزود: تا‌كنون پنج میلیون و ۲۲۴ هزار و ۲۵۲ آزمایش تشخیص كووید۱۹ در كشور انجام شده است.

لاری گفت: استان‌های تهران، اصفهان، قم، آذربایجان‌شرقی، خراسان‌جنوبی، سمنان، قزوین، لرستان، اردبیل، خوزستان، كرمانشاه، كهگیلویه‌وبویراحمد، گیلان، بوشهر، زنجان، ایلام، خراسان‌رضوی، مازندران، چهارمحال‌و‌بختیاری، البرز، آذربایجان‌‌غربی، مركزی، كرمان، خراسان‌شمالی، همدان، یزد و كردستان در وضعیت قرمز قرار دارند. او همچنین افزود: استان‌های هرمزگان، فارس، گلستان و سیستان‌وبلوچستان نیز در وضعیت نارنجی و زرد قرار دارند.


استاندار تهران: احتمال تعطیلی دو هفته‌ای تهران منتفی شده است

در این شرایط و بر‌اساس خبری كه ایسنا منتشر كرده انوشیروان محسنی‌بندپی، استاندار تهران تاكید كرد: پس از بررسی ابعاد تعطیلی دو هفته‌ای تهران، احتمال این تعطیلی منتفی و مقرر شد فعالیت گروه‌های دو، سه و چهار از ساعت ۱۸ به بعد متوقف شود.او با اشاره به منتفی شدن تعطیلی دو هفته‌ای تهران گفت: پس از بررسی ابعاد تعطیلی تهران تصمیم گرفته شد كه فعالیت گروه‌های دو، سه و چهار از ساعت ۱۸ به بعد متوقف شود.

بر‌اساس گزارش روابط عمومی استانداری تهران، بندپی تاكید كرد: درحقیقت ۴۳ شهرستان كه در ابتدا اسامی آنها اعلام شد و ۴۴ شهرستان دیگر هم بعدا به آنها اضافه شدند، مشمول این تصمیم شدند. در استان تهران نیز این كار را اجرا می‌كنیم تا تاثیر آن را روی شیوع ویروس كرونا بررسی كنیم.به گفته او، در دو، سه روز آینده وزارت كشور و بسیج طبق تفاهمنامه‌ای اقدامات مربوط به پیشگیری، شناسایی بهنگام، غربالگری و قرنطینه و اقدامات حمایتی از افراد نیازمند را اجرا خواهند كرد.


چرا مرگ‌های‌مان صعودی شده ؟

بر‌اساس اعلام كمیته اپیدمیولوژی بیماری كرونا در وزارت بهداشت، در هفته منتهی به ۱۶ آبان‌ماه موارد ابتلا و مرگ و میر كرونا در كشور همچنان بالاست و در ۱۴ استان نیز روند صعودی یا شروع پیك جدید مشاهده شده است. آمار جهانی مبتلایان به عفونت كووید ۱۹ ناشی از كروناویروس جدید به ۵۰ میلیون و ۲۶۳ هزار و ۹۵۸ نفر رسیده و تاكنون مرگ یك میلیون و ۲۵۶ هزار و ۳۵۸ نفر نیز بر اثر ابتلا به این بیماری تایید شده است. بنابر تازه‌ترین آمارها ۳۵ میلیون و ۵۵۰ هزار و ۱۵۳ نفر از مبتلایان به كووید‌۱۹ نیز تاكنون بهبود یافته‌اند.

روند افزایش آمار ابتلا به بیماری كووید‌۱۹ كه تاكنون در ۲۱۶ كشور و منطقه در جهان شیوع یافته، ادامه دارد و این بیماری همچنان در دنیا قربانی می‌گیرد. در ایران نیز تا ظهر 18آبان مجموع بیماران كووید‌۱۹ به ۶۷۳ هزار و ۲۵۰ نفر رسیده و متاسفانه ۳۷ هزار و ۸۳۲ نفر نیز به دلیل این بیماری جان باخته‌اند. همچنین خوشبختانه تاكنون ۵۱۵ هزار و ۱۵۳ نفر از بیماران، بهبود یافته‌ یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. كمیته اپیدمیولوژی بیماری كرونا در وزارت بهداشت، تحلیل استانی وضعیت بیماری در هفته منتهی به ۱۶ آبان ماه را منتشر كرد.در محاسبات روند، در این گزارش و گزارشات آتی، تعداد موارد جدید روزانه مبتلایان بستری و مرگ وارد آنالیز می‌شود.

همچنین دسته‌بندی استان‌ها بر‌اساس میزان بروز در آخرین هفته انجام گرفته و نمودار بر‌اساس تغییرات موارد ابتلا و مرگ در آخرین هفته نسبت به هفته قبل خواهد بود.برای محاسبه روند تغییرات ابتلا و مرگ در سه روز اخیر، ابتدا متوسط سه روزه تعداد گزارش ابتلا و مرگ هر روز با میانگین گرفتن از داده‌های همان روز، روز قبل و روز بعد محاسبه شد.

سپس میزان افزایش هر روز نسبت به روز قبل محاسبه شد. در‌نهایت، تغییر روند ابتلا و مرگ هفته آخر با میانگین گرفتن از اعداد به دست آمده برای چند روز آخر محاسبه شد.برای تحلیل احتمالی وضعیت منحنی اپیدمی در هفته گذشته موارد ز‌یرمدنظر قرار گرفت: - در مواردی كه هر دو شاخص تغییر روند ابتلا و مرگ در چند روز اخیر روند افزایشی داشت، منحنی اپیدمی احتمالا روند افزایشی دارد.

در مواردی كه شاخص تغییرروند ابتلا نزولی ولی شاخص تغییرروند مرگ صعودی بود، احتمالا اخیرا پیك اپیدمی رد شده است.- در مواردی كه منحنی اپیدمی تمام می‌شود، وضعیت به حالت ثبات می‌رسد و تغییرات در آن مختصر و نامنظم می‌باشد. باید توجه داشت هر لحظه این روند مستعد یك پیك دیگر می‌باشد.- در مواردی كه هر دو شاخص تغییر روند ابتلا و مرگ در چند روز اخیرروند نزولی داشت، منحنی اپیدمی احتمالا روند نزولی دارد.منظور از ناسازگاری داده‌ها این است كه روند داده‌های مرگ و ابتلا از یك الگوی قابل تفسیر پیروی نكرده و تغییرات ناهمگن روند شاخص‌های ابتلا و مرگ دیده می‌شود. در این موارد تحلیل بهتر را در روزهای بعد و با داده‌های درست‌تر می‌توان ارایه داد.

ناسازگاری در داده‌ها به دلایل مختلفی می‌تواند رخ دهد. از جمله دلایل بروز ناسازگاری می‌توان به ثبت غیردقیق روزانه داده‌ها توسط استان‌ها و وجود خطا هنگام ثبت داده‌ها، وجود تركیبی از چند الگوی اپیدمی در استان یعنی شروع اپیدمی در نقطه‌ای از استان و اتمام اپیدمی دیگر در نقطه دیگر، بیمارپذیری یا بیمارگریزی گسترده در استان و تغییر روند مهاجرت بیماران در طول زمان اشاره كرد.


تقسیم‌بندی استان‌ها از نظر میزان گزارشاستان‌ها بر‌اساس میزان بروز در هفته آخر موارد بیماری به سه دسته پرگزارش، با گزارش متوسط و با گزارش پایین تقسیم شدند و روند بیماری در آنها در جدول و نمودارهای مرتبط مورد بررسی قرار گرفت. تحلیل براساس این شاخص‌ها، احتمالی بوده و انتظار است تیم كمیته اپیدمیولوژی استان‌ها همراه با سایر شاخص‌ها و تحلیل‌های دقیق‌تر، شواهد بهتری از روند اپیدمی در استان‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشكی كشور ارایه دهند.


تحلیل روند بیماری در هفته منتهیبه ۹ آبـان ماهبنابر اعلام كمیته اپیدمیولوژی بیماری كرونا در وزارت بهداشت، موارد ابتلا و مرگ و میر در كشور بالاست و روند آن ثبات با تغییرات مختصر صعودی بوده است. در ۹ استان ایلام، لرستان، مركزی، كرمان، خراسان‌شمالی، البرز، اصفهان، گیلان و هرمزگان روند ثبات با تغییرات مختصر صعودی مشاهده شد. در ۱۴ استان یزد، خراسان‌جنوبی، همدان، آذربایجان‌غربی، آذربایجان‌شرقی، زنجان، خراسان‌رضوی، چهارمحال‌و‌بختیاری، تهران، قزوین، خوزستان، گلستان، فارس و سیستان‌و‌بلوچستان روند صعودی یا شروع پیك جدید مشاهده شد.

در سه استان كرمانشاه، مازندران و بوشهر روند ثبات با تغییرات مختصر و نامنظم وجود داشته است. به نظر می‌رسد استان اردبیل اخیرا یك پیك را پشت سر گذاشته است. در استان كردستان روند ثبات با تغییرات مختصر نزولی و در استان كهگیلویه‌و‌بویراحمد روند نزولی نشان داد. در دو استان قم و سمنان ناسازگاری داده‌ها اجازه تحلیل درستی از وضعیت اپیدمی را نمی‌دهد. باید مد‌نظر داشت كه یك استان می‌تواند چندین پیك منحنی را تجربه كند. 


چرا موارد ابتلا و مرگ ناشی از كووید‌ ۱۹ در اروپا افزایش یافته است؟

پس از افت موارد جدید ابتلا و مرگ ناشی از كووید‌۱۹ از اواسط خرداد تا اواسط شهریور در اروپا، اكنون گزارش موارد ابتلا و مرگ بسیار بالاتر از موج قبلی است. ظاهرا این بیماری در ایالات‌متحده امریكا نیز در حال تجدید حیات است. نگاهی به روند ابتلا و مرگ ناشی از كووید‌ ۱۹ در اروپا نشان می‌دهد كه از اواسط اسفند ۱۳۹۸ تا اواسط خرداد ۱۳۹۹، به ‌طور میانگین روزانه بین ۳۵ تا ۳۸ هزار مورد ابتلا گزارش شده است.

پس از آن در بیشتر روزها تا اواسط شهریور، اروپا كمتر از ۲۰ هزار مورد در روز گزارش می‌داد، اما در یك ماه گذشته، شاهد افزایش چشمگیر موارد ابتلا و مرگ در اروپا هستیم.موج دوم همه‌گیری كووید‌۱۹ در اروپا بسیار بدتر از موج اول آغاز شده است. گرچه دلایل مختلفی در پشت افزایش مجدد ابتلا و مرگ در اروپا و سایر نقاط جهان وجود دارد، اما كارشناسان به دو عامل گسترده احتمالی اشاره می‌كنند: 

- كاهش عمومی رعایت پروتكل‌های فاصله‌گذاری اجتماعی پس از روند نزولی ابتلا و مرگ در تابستان- كاهش دما كه می‌تواند تشدیدكننده انتشار ویروس باشد (علاوه بر آنكه بیشتر فعالیت‌ها در محیط بسته انجام می‌شود، هوای سرد و خشك می‌تواند به زنده ماندن و قدرتمند ماندن ویروس كمك كند، گرچه شواهد موجود در این مورد قطعی نیست).

بعد از پایین آمدن تعداد موارد ابتلا و مرگ در اروپا، مردم برای اوقات فراغت سفرهای خود را شروع كردند و این كار به موجی كه اكنون شاهد آن هستیم، كمك كرده است. این همان چیزی است كه ما باید در مورد این بیماری یاد بگیریم؛ ویروس جایی نمی‌رود (حتی اگر تعداد ابتلا به آن در یك دوره كاهش یابد)، منتظر فرصتی مجدد است.

به عنوان مثال، اسپانیا در مردادماه‌ ۲،۵ میلیون نفر گردشگر خارجی داشته است، در حالی كه در فروردین و اردیبهشت ماه عملا هیچ گردشگری نداشت. چیزی كه تعجب‌آور است، این است كه انتظار می‌رفت كشورهای اروپای غربی برای كنترل اپیدمی اقدامات موثرتری انجام دهند، اما به نظر می‌رسد كه این اتفاق نیفتاده است.

در میان ناامیدی عمومی و افزایش موارد ابتلا و مرگ در اروپا، چالش برگزاری جشن‌های سال جدید میلادی پیش روی این كشورهاست. این كشورها نمی‌دانند در شرایطی كه ناچار شده‌اند به دلیل افزایش شدید ابتلا و مرگ ناشی از كووید‌۱۹ محدودیت‌ها را در این چند ماه مانده به كریسمس افزایش دهند، در مقابل جمعیت خسته از ویروس، چگونه مانع از برگزاری مراسم‌های كریسمس شوند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =