وزیر بهداشت گفت: تعداد تست‌های تشخیصی کرونا را در کشور از روزانه 45 هزار به 100 هزار مورد افزایش خواهیم داد.

وزیر بهداشت: تست‌های کرونا را به روزانه 100 هزار مورد افزایش می‌دهیم

سلامت نیوز: وزیر بهداشت گفت: تعداد تست‌های تشخیصی کرونا را در کشور از روزانه 45 هزار به 100 هزار مورد افزایش خواهیم داد.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا؛دکتر سعید نمکی در مراسم آغاز گام چهارم بسیج ملی مقابله با بیماری کرونا به شکل محله محور که از امروز(20 آبان) از کرمانشاه آغاز شد، بااشاره به نشست چندی پیش ستاد ملی مقابله با کرونا با حضور مقام معظم رهبری، اظهارکرد: در آن نشست، مقام معظم رهبری اوامری را صادر کردند که یکی از آنها کنترل و مهار بیماری به شکل محله محور و خانواده محور کردن آن بود.


وی اضافه کرد: در این راستا گام چهارم بسیج ملی مقابله با بیماری کرونا که می تواند یک دگرگونی در مسیر کنترل بیماری ایجا کند را ابتدا از کرمانشاه آغاز کردیم و به تدریج در همه کشور اجرایی می شود.  


وزیر بهداشت افزود: محوریت این طرح بر مبنای بیماریابی زودرس، قرنطینه بیماران شناسایی شده، حمایت از بیماران در طول زمان قرنطینه، شناسایی صحیح مواردی که با فرد مبتلا در ارتباط بوده اند و کشف خوشه های گرفتار خواهد بود.


وی با بیان اینکه برای اجرای این طرح از ظرفیت سازمان های مردم نهاد، خیرین، بسیج، هلال احمر، وزارت ارتباطات و... استفاده خواهد شد، گفت: در این طرح هر خانه را یک پایگاه سلامت برای مقابله با بیماری کرونا خواهیم کرد و برآورد می کنیم با محور آموزش و پیدا کردن زودرس موارد مبتلا بتوانیم بار بیمارستانها را کم کنیم.


نمکی یادآورشد: اجرای این طرح به عنوان یک حرکت پیشگیرانه می تواند به مانند گام اول اجرای آن موفقیت آمیز و حتی به مراتب بهتر از آن باشد.  
وی در ادامه بااشاره به موفقیت آمیز بودن گام اول اجرای این طرح در اسفند سال گذشته، گفت: گام نخست این طرح را در همان روزهای ابتدایی شیوع بیماری کرونا یعنی اسفند سال گذشته اجرایی کردیم که طی آن در کمتر از 60 روز توانستیم با یک بسیج ملی مبارزه با کرونا تعداد مرگ و میرها را به کمتر از 40 مورد در روز و تعداد بستری ها را نیز به یک پنجم قبل برسانیم.


نمکی با تاکید براینکه اجرای گام اول بسیج ملی مقابله با کرونا  در همان روزهای ابتدایی شیوع بیماری یک تجربه بسیار موفق و برگرفته از دوران  دفاع مقدس بود، اعلام کرد: با اجرای این طرح طی حدود 60 روز 78 میلیون نفر را در کشور غربالگری کردیم و همین امر بار بیمارستانها را به شدت کم کرد.


وی در بخش دیگری از سخنانش از افزایش تعداد تست های روزانه تشخیص کرونا در کشور از 25 هزار به 45 هزار تست خبر داد و گفت: این تعداد را طی روزهای آینده به 100 هزار تست در روز می رسانیم.


وزیر بهداشت همچنین با اعلام ساخت دستگاه تست‌های سریع کرونا در کشور، عنوان کرد: درحال حاضر تست های سریع که به مدت 20 تا 25 دقیقه جواب آزمایش کرونا فرد را می دهد در کشور ساخته شده و از سوی دیگر درحال وارد کردن تعدادی از این دستگاه ها به کشور هستیم تا بتوانیم موارد روزانه تست کرونا را افزایش دهیم.


وی خاطرنشان کرد: با اجرای این برنامه بیماران را در همان شروع ابتلاء شناسایی خواهیم کرد و حلقه مبتلایان بدون علامت که با فرد در ارتباط بوده اند نیز زودتر شناسایی می شوند.


نمکی در پایان از افزایش 10 هزار و 600 تخت بیمارستانی در کشور خبر داد و افزود: در هیچ دوره چه قبل از انقلاب و چه بعد از آن شاهد اضافه شدن این تعداد تخت نبوده ایم، آن هم در شرایطی که با تحریم های سخت و شیوع بیماری کرونا دست و پنجه نرم می کنیم.
 
 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha