چند ساعت باران، دشتستان را آب برد

۱۳۹۹/۰۹/۱۷ - ۱۱:۳۲ - کد خبر: 304203
چند ساعت باران، دشتستان را آب برد

سلامت نیوز:هنوز سیل شهرهای خوزستان و بندر امام (ره) به‌طور کامل فروکش نکرده که بارش چند ساعته باران (از ساعت ۹ شب شنبه تا ۱۲ ظهر یکشنبه) در استان‌های بوشهر و فارس باعث بروز سیل و خسارت به مردم و آبگرفتگی گسترده در سطح شهرها شد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ملی ،خسارت این بارش‌ها در استان‌ بوشهر بیشتر در شهرستان دشتستان و منطقه برازجان بود به شکلی که بازار برازجان تعطیل شد. در بخش‌های سعد آباد، شبانکاره، آب پخش نیز چندین ساختمان تخریب شدند و آب روان باعث خسارت به خودروها و بازار شد، دو سوم شهر وحدتیه تقریبا به زیر آب رفت، به‌طوری که مردم از ترس جانشان به پشت بام خانه‌ها پناه بردند.

آب و برق این شهرستان نیز روز گذشته قطع شد. آنچه که باعث شد که باران چند ساعته باعث بروز سیل ویرانگر شود، ناتوانی کانال‌های دفع آب در خیابان‌ها و فاضلاب‌ها بود که نتوانست روان آب‌ها را در حجم بسیار گسترده‌ را کنترل کند و آب به کوچه‌ها، مغازه‌ها و خانه‌های مردم سرازیر و باعث بروز خسارت شدید به مردم شد.

براساس پیش‌بینی اداره کل هواشناسی استان بوشهر، بارندگی‌های شدید در این استان تا روز دوشنبه ادامه خواهد داشت. مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی ایران روز شنبه اعلام کرده بود که از اوایل وقت یک‌شنبه ۱۶ آذر تا پیش از ظهر دوشنبه ۱۷ آذر، در نیمه شمالی بوشهر، نیمه شمالی و غرب فارس و نیمه شمالی کرمان، بارش شدید باران همراه با رعد و برق، وزش باد شدید و در مناطق سردسیر و مرتفع بارش برف پیش بینی می‌شود و سخنگوی سازمان مدیریت بحران کشور اعلام کرد که پیش از این هشدار سطح قرمز برای استان‌های بوشهر، فارس و خوزستان صادر شده بود. علی بختیاری از شهروندان سه استان خوزستان، بوشهر و فارس خواسته که مراقب سیل باشند.

جهانگیر دهقانی، مدیرکل مدیریت بحران استانداری بوشهر گفته است که «در حال حاضر به دلیل بالا آمدن آب، مسیرهای دیلم به بهبهان، برازجان به گناوه از سه‌راهی بویری و مسیر ساحلی بوشهر، شیف و گناوه مسدود شده است.» وی همچنین به این موضوع تاکید داشته «بارندگی‌ها در نقاط مختلف استان از نیمه‌های شب شروع شده و با شدت گرفتن بارش‌ها و آب‌گرفتگی معابر از صبح دیروز (یکشنبه)، شاهد وقوع سیل در شهرستان‌های گناوه، دیلم و دشتستان بوده‌ایم.»

این اظهارات مدیرکل مدیریت بحران استانداری بوشهر در شرایطی است که سطح جاده‌ گناوه به برازجان آنقدر پایین ساخته شده که با یک بارندگی چند ساعته نیز امکان عبور و مرور مردم در آن سخت می‌شود.يکي از شهروندان برازجاني که سيل به خانه‌اش نفوذ کرده و به همراه خانواده‌اش مشغول خالي کردن آب با دست خالي و چند سطل است، مي‌گويد:

«شهرهاي جنوبي، آمادگي پذيرش روان آب و سيل را با حجم بالا ندارد و مسئولاني که نمي‌دانيم بودجه ترميم سيستم فاضلاب و کانال‌هاي انتقال آب را در کجا هزينه مي‌کنند، حالا پاسخگوي نابودي زندگي ما هستند؟‌ سيستم فاضلاب استان‌ بوشهر و برازجان سال‌هاست که تقريبا از کار افتاده و اين کانال‌ها براي بارندگي هفت ميليمتر تا حداکثر 20 ميليمتري ساخته شده، ولي اگر بارندگي بيشتر شود، به سيل ويرانگر تبديل مي‌شود، اين را مني که پنج کلاس درس خوانده‌ام متوجه مي‌شوم، ولي چطور مسئولان و مديران استان نمي‌دانند، خدا عالم است.» شهرستان برازجان شش رودخانه فصلي دارد که اين رودخانه‌ها فقط در فصل بارندگي آب در آنها جريان پيدا مي‌کند.

يکي از عواملي که باعث بروز اين سيل و هدايت روان آب‌ها به سطح شهر شده، انسداد سرشاخه‌هاي روان آبهاست. در نقاط بالا دست شهر برازجان، سرشاخه‌هاي اين رودخانه‌ها به وسيله ساخت و سازهاي غيرمجاز مسدود شده و اين انسداد سبب گرديده که آب‌راهي براي خروج پيدا نکند و سيل به سطح شهرها سرازير شود.

ظاهرا مسئولان استان از سيل سال 90 در شهرستان برازجان درس نگرفته‌اند که بالغ بر 14 ميليارد تومان به زيرساخت‌هاي شهر برازجان آسيب زد و جان شش نفر را گرفت. طي 9 سال گذشته هيچ کدام از خسارت‌هاي آن سيل به‌طور کامل جبران نشده و بار ديگر شهرستان با باراني که نبايد تبديل به سيل مي‌شد، دچار خسارت به مردمي شد که ماه‌هاست که هيچ درآمدي به واسطه شيوع کرونا ندارند.

يکي از اهالي برازجان که آب باران مغازه لباس فروشي او را تا حد زيادي به خسارت روبه‌رو کرده، در اين رابطه مي‌گويد: «تا ديروز کرونا باعث مي‌شد که خسارت ببينيم و امروز سيل دار و ندارمان را از بين مي‌برد. هشت ماه است که در شرايط قرمز کرونايي بوشهر به سر مي‌بريم و از جيب هزينه‌هاي خورد و خوراکمان را تامين مي‌کنيم و چهار ماه گذشته اجاره مغازه‌مان را پرداخت نکرديم. حالا نيز با اين سيل، تقريبا همه آنچه که برايمان باقي ماند از بين رفت. بايد به چه کسي شکايت کنيم، نمي‌دانم؟»

ابرکوه بيشترين ميزان بارش
وضعيت در شهرستان‌هاي يزد، ابرکوه، ممسني، گناوه و ديلم نيز از اين سيل در امان نبوده‌اند و خيابان‌ها و کوچه‌ها دچار آبگرفتگي شديد شدند. به گفته هلال احمر، «در حال حاضر شش استان به حالت آماده‌باش درآمده‌اند.» در شهرستان ابرکوه نيز 43 ميلي‌متر بارندگي ثبت گرديد که اين ميزان از بارندگي در 20 سال اخير بي‌سابقه بوده است.

همچنين اين ميزان بارندگي باعث خسارت به باغات، خانه‌هاي مردم و مغازه‌ها در اين شهرستان شد. سرپرست ستاد مديريت بحران استان يزد نيز گفته «اگر شدت بارش باران در ابرکوه ادامه داشته باشد، احتمال وقوع سيل در اين شهرستان وجود دارد.» داوود ايوبي، فرماندار ممسني نيز از خسارت‌ به عشاير و جاده‌هاي روستايي در پي بارندگي‌هاي سيل آسا در اين شهرستان خبر داده است.

مديرکل راهداري و حمل و نقل جاده‌اي جنوب استان کرمان هم از آماده‌باش کامل اين مجموعه با توجه به ناپايداري‌هاي جوي خبر داده است. رحيم آزادي، مديرکل بحران استانداري فارس گفته است:«با توجه به بارندگي‌هاي اخير در استان فارس هنوز گزارشي مبني بر وقوع سيل اعلام نشده و بيشتر آبگرفتي در برخي شهرها رخ داده است.»

مسئول کيست؟
محمدباقر محمدي، معاون عمليات سازمان امداد و نجات هلال احمر در خصوص آخرين وضعيت سيل و امدادرساني در استان‌هاي غربي و جنوب غربي گفت: «در چند روز گذشته استان‌هاي خوزستان، کردستان و برخي نقاط ديگر کشور درگير سيل و بارش بودند و در کردستان در يک شب به بالغ بر 700 نفر مسافر درمانده امدادرساني شد.

در استان خوزستان 15 شهر درگير سيل و آبگرفتگي شدند و هنوز هم ادامه دارد و اکنون در استان بوشهر، لرستان و چهارمحال نيز همين شرايط وجود دارد؛ در بوشهر شهرهاي بندر گناوه و ديلمان درگير هستند و اکنون امدادرساني در حال انجام است.» به گفته محمدي «مشکل اصلي خوزستان بحث سطح شهر است و سازمان امداد و نجات متولي آن نيست و اين موضوع بر عهده شهرداري و آتش نشاني است.»

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.02567s, 19q