دانشگاه پزشکی بوشهر:

مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک‌ها درمان کووید ۱۹ را پیچیده تر می‌کند

۱۳۹۹/۱۰/۱۶ - ۱۰:۰۸ - کد خبر: 305764
مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک‌ها درمان کووید ۱۹ را پیچیده تر می‌کند

سلامت نیوز:رئیس دفتر تحقیق و توسعه معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک‌ها نه تنها تاثیری در درمان بیماری کووید ۱۹ ندارد بلکه آن را پیچیده‌تر می‌کند.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، دکتر سهیل افرازی افزود: برخی از بیماران بدون مشورت با پزشک اقدام به مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک می‌کنند که این اقدام آنها روند شناسایی و درمان بیماری را مشکل می‌کند.


وی اضافه کرد: مصرف آنتی بیوتیک علاوه بر ایجاد مقاومت میکروبی، برخی اوقات عوارض جبران ناپذیری روی کلیه، کبد و ارگان‌های حیاتی بدن وارد می‌کند.


افرازی ادامه داد: آنتی بیوتیک‌ها یکی از موثرترین و مهمترین داروهایی هستند که می‌توانند در حیات بشری نقشی مهم داشته باشند و تنها بیماری‌های عفونی به آنتی بیوتیک وابسته نیستند، بلکه انواع شیمی درمانی‌ها، جراحی‌ها و بسیاری از فرایندهای پزشکی به وجود این داروها و تاثیر آنها وابسته است.


رئیس دفتر تحقیق و توسعه معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: کرونا یک ویروس است و مردم باید بدانند که آنتی بیوتیک‌ها به هیچ عنوان روی ویروس‌ها تاثیر گذار نیستند و قابلیت شناسایی و پیدا کردن ویروس را ندارند که بتوانند روی آن تاثیرگذار باشند.


وی عنوان کرد: برای درمان سرماخوردگی‌های ویروسی نیز نمی‌توان از آنتی بیوتیک استفاده کرد، چون در بدن مقاومت میکروبی ایجاد می‌کند.
افرازی یادآور شد: بیمارانی که به هر دلیل نمی‌توانند از خانه خارج شوند می‌توانند با شماره تلفن ۱۹۰ تماس و با کارشناسان دارویی مشورت کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.97598s, 19q