بازگشایی‌ها نیازمند هماهنگی‌ بین‌دستگاهی است

۱۳۹۹/۱۰/۲۹ - ۱۰:۲۵ - کد خبر: 306420
بازگشایی‌ها نیازمند هماهنگی‌ بین‌دستگاهی است

سلامت نیوز:عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران گفت: گرچه بازگشايي‌ها همچون مدارس به دلايل مختلف لازم است اما اگر اين بازگشايي‌ها بدون هماهنگي‌ با نهادهاي مختلف همچون وزارت بهداشت و فراهم شدن شرايط باشد، ممکن است آهنگ کاهشي موارد ابتلا به کرونا را تغيير دهد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ملی ، مسعود يونسيان داشت: فاصله گرفتن دانش‌آموزان با مدرسه آسيب‌هايي از جنبه آموزشي و سلامتي براي آنها به دنبال دارد اما بازگشايي مدارس بدون هماهنگي ها و بدون فراهم شدن شرايط لازم در آموزش‌وپرورش، به صلاح نيست. وي با بيان اينکه بازگشايي مدارس بايد با برنامه‌ريزي مناسب و فراهم شدن زيرساخت‌ها صورت گيرد و نبايد باعجله و شتاب‌زده باشد، افزود: اگر چه گفته شده که پروتکل‌هاي بهداشتي در کلاس‌ها رعايت مي‌شود اما بايد ببينيم چه تمهيداتي براي رعايت اين پروتکل‌ها درنظرگرفته شده است. آيا از ظرفيت همه کلاس‌ها و معلمان ساير پايه‌ها براي رساندن تعداد دانش‌آموزان به زير 10 نفر استفاده مي‌شود. اگر پاسخ منفي باشد چگونه اين تعداد دانش آموز در هر کلاس رعايت مي شود.

آيا فرآيندهاي لازم ديگر از جمله تعبيه امکانات شست و شوي مرتب و مکرر دست در کلاس ها فراهم مي شود، آيا وزارت بهداشت به عنوان مهم‌ترين نهادي که در تصميم گيري در اين زمينه بايد مشارکت داشته باشد، موافقت کامل با اين بازگشايي دارد. يونسيان گفت: همچنين بايد بدانيم که نظر اولياي دانش‌آموزان در خصوص اين تصميم چيست. آيا اطمينان بخشي لازم به آنها براي فرستادن دانش آموزان به مدارس صورت گرفته و آيا دغدغه هاي اوليا مورد توجه قرار گرفته و کسي به حرف هاي نمايندگان اوليا گوش داده است. همچنين اينکه چند جلسه اوليا و مربيان در اين خصوص تشکيل شده و نتيجه اين جلسات چه بوده است.

وي به جهش جديد ويروس کروناي انگليسي اشاره کرد و گفت: گزارش هايي از ورود اين ويروس به کشور داريم؛ بنابراين بايد بيشتر مراقب باشيم و با احتياط رفتار کنيم تا گرفتار موج چهارم نشويم. يونسيان گفت: ويروس وحشي (اوليه) کودکان را خيلي کمتر مبتلا مي‌کند و در صورت ابتلا هم مرگ و ميري بسيار پايين دارد اما بر اساس شواهد، اين ويروس جهش يافته جديد ممکن است کودکان را بيشتر مبتلا کند.

گر چه اين شواهد هنوز قطعي نيست ولي براي تصميم‌گيري جهت بازگشايي مدارس بايد احتياط بيشتري کرد. عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران، افزود: از سوي ديگر،‌ فاصله گرفتن دانش‌آموزان از محيط مدرسه آسيب‌هايي از جنبه آموزشي و سلامتي براي آنها به دنبال خواهد داشت؛ بنابراين بايد تصميم با رعايت تمام جوانب و با حضور تمام ذينفعان صورت بگيرد.


فوتي‌هاي کرونايي آهنگ کاهشي دارد
يونسيان خاطرنشان کرد: تعداد فوتي ها بر اثر کرونا آهنگ کاهشي دارد ولي اين کاهش به تازگي متوقف شده؛ به خصوص تعداد موارد تشخيص داده شده نه تنها طي چند روز اخير کاهشي نداشته بلکه در برخي استان ها افزايش مختصر هم ديده شده است. اين افزايش مختصر در سطح کل کشور هم تا حدودي مشهود است، هرچند براي اظهارنظر قطعي قدري زود است و بايد منتظر نتايج جديدتر باشيم. وي ادامه داد: تعداد موارد جديد روزانه در کشور هنوز در سطح بالايي قرار دارد و اگر در اين سطح موج چهارم شروع شود، مشکل بزرگي خواهيم داشت.


بيماريابي را افزايش دهيم
يونسيان بيان داشت: در اين شرايط بايد بيماريابي را بيشتر کنيم، حوزه بهداشت بايد در بيمارستان ها مستقر شود تا افراد در تماس با فرد مبتلا به موقع شناسايي شوند. وي بر لزوم رعايت اصول بهداشتي تاکيد کرد و گفت: مردم همچنان بايد اصول بهداشتي مانند استفاده از ماسک، فاصله گذاري اجتماعي را رعايت کنند؛ ممکن است ما از شستن دست و رعايت بهداشت خسته شويم، ولي ويروس از انتقال به ديگران و ابتلاي افراد جديد خسته نمي‌شود.

يونسيان تاکيد کرد: اين زمان بدترين موقع براي کاهش فله‌اي محدوديت‌هاي کرونايي است و اين کار بايد به تدريج و به صورت مرحله بندي شده انجام شود. وي ادامه داد: هرچند محدوديت به صورت طولاني مدت نمي تواند اجرايي شود اما بازگشايي‌هاي شتابزده هم نبايد صورت گيرد؛ به عبارتي رفع محدوديت بايد با برنامه مشخص براي جلوگيري از موج بعدي باشد.

يونسيان در مورد کارايي واکسن‌هاي کرونا که تابه‌حال توليدشده اند، گفت: براي پاسخ به اين سوال که آيا اين واکسن ها توانسته اند به کنترل اپيدمي کمک کنند، هنوز خيلي زود است اما يقيناً اين واکسن‌ها در آينده (طي ماه هاي آينده) منجر به کاهش شديد موارد انتقال در جوامع دريافت کننده واکسن خواهد شد. وي افزود:

تا يک هفته پيش 26 ميليون دوز واکسن کرونا در جهان توزيع شده بود. اين تعداد تا روز گذشته (16 ژانويه مطابق با 27 دي ماه) تقريبا به 38 ميليون دوز رسيد. به عبارتي هنوز کمتر از نيم درصد جمعيت دنيا دوز اول واکسن را دريافت کرده و فقط 49 کشور تزريق واکسن کرونا را آغاز کرده اند و تازه در اين 49 کشور هم هنوز دريافت دوز دوم به تعداد قابل ملاحظه اي نرسيده، لذا براي قضاوت براي کارايي واکسن الان خيلي زود است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.69876s, 19q