آن ‌چه باید درباره ماساژ کودک بدانید

۱۳۹۹/۱۰/۲۹ - ۱۳:۳۳ - کد خبر: 306425
آن ‌چه باید درباره ماساژ کودک بدانید

سلامت نیوز: در مطلب هفته پیش درباره ماساژ شکم و سر و صورت کودک مطلبی را ارائه کردیم، امروز در ادامه به ماساژ سینه ، دست و پاهای کودک می پردازیم.

ماساژ سینه

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان ، دو دست را روی سینه‌ نوزاد بگذارید و از قسمت جناغ سینه به سمت شانه‌ها ماساژ بدهید.از ناحیه‌ جناغ سینه به سمت شانه‌ها، قلبی روی بدن نوزاد بکشید و در مرکز سینه دست‌ها را به ‌هم برسانید. حرکتی مورب از نزدیک لگن کودک به سمت شانه طرف مقابل آغاز کنید و به سمت لگن برگردید. این کار را از هر دو طرف انجام دهید.

ماساژ دست‌ها

با یک دست، مچ دست نوزاد را بگیرید و با دست دیگر در حالی که دور بازوی او حلقه کرده‌اید به‌آرامی از قسمت بالایی بازو تا مچ را ماساژ بدهید و این حرکت را به‌ صورت معکوس تکرار کنید. بازوی کودک را با دو دست بگیرید و آن‌ها را در جهت‌های مخالف دور بازوی کودک آرام بغلتانید.

با انگشت شست خود از قسمت پایین کف دستش به سمت انگشتانش را با ملایمت ماساژ و هر انگشت را ‌آهسته فشار دهید و بکشید. ناحیه‌ مچ را با حرکات دایره‌ای انگشتان مالش بدهید.

ماساژ کمر

کودک را روی شکم و افقی مقابل خود یا روی پاهای دراز شده‌تان بخوابانید. دستانش را روی بدنش بگذارید و از گردن تا باسن، با دست‌ها پشت کودک را ماساژ بدهید و دست‌ها را بالا و پایین بیاورید. دو طرف نخاع کودک را با دایره‌های کوچک به سمت پایین ماساژ دهید. از فشار مستقیم به نخاع خودداری کنید. شانه‌های نوزاد را با حرکات دایره‌ای کوچک و باسن را با حرکات دایره‌ای بزرگِ سرانگشتان ماساژ بدهید.

ماساژ پاها

پای کودک را از قوزک در دست بگیرید و آرام آن را تکان دهید.با یک دست، قوزک پای کودک را نگه‌ دارید و دست دیگر را دور پایش حلقه کنید و دست خود را بالا و پایین ببرید. پای کودک را بین دو دست بگیرید سپس دستان را در جهت مخالف هم به‌آرامی دور پا بغلتانید. کف پا را با دو شست خود از پاشنه تا نوک انگشتان ماساژ بدهید. بالای پای نوزاد را مالش و هر انگشت را به‌آرامی فشار بدهید و خیلی کم بکشید.دور قوزک پا را با حرکت دورانی کوچک مالش دهید.

نکته

استفاده از روغن برای ماساژ الزامی نیست اما درصورت استفاده، از نوع گیاهی و بدون‌بو و دمای محیط دست‌کم ۲۴ درجه سانتی‌گراد باشد که نوزاد بدون لباس احساس سرما نکند. هنگام ماساژ با کودک ارتباط کلامی برقرار یا با پخش موسیقی ملایم کودکانه، حواس او را پرت کنید. اگر با گریه و مقاومت او روبه رو شدید، ماساژ را به وقت دیگری موکول کنید.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
14.95548s, 19q