تنبلی چشم در کودکان از چه زمانی قابل تشخیص است؟

۱۳۹۹/۱۱/۰۱ - ۱۱:۵۳ - کد خبر: 306585
تنبلی چشم در کودکان از چه زمانی قابل تشخیص است؟

سلامت نیوز:معاون پیشگیری بهزیستی استان تهران از برگزاری طرح معاینه چشم کودکان برای تشخیص تنبلی خبر داد و گفت: تنبلی چشم در کودکان از ابتدای تولد قابل تشخیص است اما بهترین زمان از 3 تا 6 سالگی است.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس،محسن فتاپور معاون امور توسعه پیشگیری بهزیستی استان تهران درباره بیماری تنبلی چشم گفت: تنبلی چشم زاییده بیماری های دیگری چشمی نظیر عیوب انکساری، دوربینی، نزدیک بینی و آستیگماتیسم است که موجب کاهش دید یک طرفه و دوطرفه می شود و از هر ۱۰۰ کودکی که معاینه می شوند ۳ تا ۴ نفر مبتلا به تنبلی چشم هستند.


وی افزود: تنبلی چشم هیچ علامتی ندارد و کودک متوجه مشکل چشم خود نیست. در واقع وقتی بینایی یکی از چشم ها خوب است مغز مسیر سالم را برای دیدن استفاده کرده و مسیر چشم دیگر را مسدود می کند که این امر موجب تنبلی چشم در کودکان خواهد شد.


معاون امور توسعه پیشگیری بهزیستی استان تهران با اشاره به اینکه تنبلی چشم از بدو تولد قابل تشخیص است گفت: این مشکل توسط متخصصان کودک در بدو تولد قابل تشخیص است اما سن عمومی تشخیص ۳ تا ۶ سالگی است. کودک باید طی این ۳ سال به طور سالیانه مورد معاینه قرار گیرد.


وی افزود: ۳۸۰ پایگاه معاینه در استان تهران وجود دارد که ۱۹۳ پایگاه آن ثابت است و بقیه به صورت سیار هستند. آدرس پایگاه های معاینه چشم برای تشخیص در سایت بهزیستی تهران موجود است و والدین می توانند آدرس مراکز معاینه را از این سایت دریافت کرده و یا با شماره تلفن ۸۸۷۸۷۱۹۸ سازمان بهزیستی استان تهران در خیابان ولی عصر تماس بگیرند.


فتاپور با اشاره به متوقف شدن طرح معاینه تنبلی چشم کودکان در وضعیت نارنجی و قرمز گفت: در حال حاضر معاینه چشم کودکان با رعایت پروتکل های بهداشتی و توسط دستگاه انجام می شود.


وی افزود: این طرح که تا پایان سال برگزار می شود برای افراد بی بضاعت و روستائیان رایگان است ولی برای دیگر شهروندان در حدود ۶ هزار و ۸۰۰ تومان هزینه دارد . زمان مراجعه از ساعت ۸ صبح تا ۱۴ درنظر گرفته شده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.31041s, 19q