آنوبيس وارد مي‌شود

۱۳۸۶/۰۲/۱۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 3074
آنوبيس وارد مي‌شود

به نظر مي‌رسد به زودي انقلابي در جراحي رخ مي‌دهد. اگر روزگاري جراحي به معناي شكافتن پوست و گوشت و خونريزي و خطر مرگ بود، جراحان امروز قدم به قدم به جراحي‌هاي بسته، تميز و كم‌خطر نزديك مي‌شوند.پزشكان دانشگاه پيتسبورگ چند هفته پيش راهي پيدا كردند كه يك پسر چهار ساله را كه توموري به مغز و پايه جمجمه وي رسوخ كرده بود بدون شكافتن صورت و جمجمه‌اش عمل كنند.

درصورتي‌كه جراحي متعارف و معمول در مورد اين پسر انجام مي‌شد بايد صورت وي باز مي‌شد و زخم آن روي صورتش باقي مي‌ماند كه رشد صورت وي را در هنگام بلوغ با مشكل روبه‌رو مي‌كرد.

با اين اوصاف پزشكان راهي براي جلوگيري از بروز اين عواقب مخرب يافتند و قسمت اعظم اين تومور را از طريق بيني اين پسر بيرون كشيدند. هفته گذشته يك جراحي ديگر هم انجام شد كه خبر آن جراحان دنيا را شگفت‌زده كرد: پزشكان نيويورك اعلام كردند كه كيسه صفراي يك زن را از طريق واژن او درآوردند. اين خبر را در كنار اخباري بگذاريد كه از هند مي‌رسد. پزشكان هندي مي‌گويند موفق شده‌اند آپانديس‌هاي متعددي را از طريق دهان بردارند!

 اين يعني محققان در حال يافتن راه‌هاي جديدي هستند تا با فرستادن ابزارهاي بلند و باريك از طريق منافذ باز بدن بيمار، بتوانند جراحي كنند و از بريدن پوست و ماهيچه جلوگيري كنند. با اين روش جراحي، بيمار سريعتر بهبود مي‌يابد، درد كمتري تحمل مي‌كند و جاي زخم قابل رؤيتي روي بدن او بر جاي نمي‌ماند. همچنين استفاده از اين روش از لزوم دستكاري بافت‌ها كه مي‌تواند عملكرد آنها را بر هم زند، پيشگيري مي‌كند و چون بافت‌ها درد طولاني را احساس نمي‌كنند انجام اين كار مي‌تواند كمتر دردناك باشد.

در برخي جراحي‌هاي شكمي مانند جراحي‌هاي روده لازم است كه بيمار يك هفته و يا مدت زمان بيشتري را در خانه سپري كند تا بهبود يابد اما با روش‌هاي جديد كه از لاپاراسكوپي هم يك گام جلوتر است، بيماران حتي مي‌توانند روز بعد به سر كارهاي خود بازگردند. مي‌شود گفت جراحي با استفاده از منافذ باز بدن مانند مراجعه به دندانپزشك براي انجام روت كانال است.

پزشكان مركز پزشكي دانشگاه پيتسبورگ در همان روز كه يك پسر چهار ساله را درمان كردند، مهره‌هاي گردن يك مرد مسن را از طريق بيني وي عمل كردند. پزشكان اين مركز پزشكي براي اولين بار دو سال پيش توانستند كه از طريق بيني به مهره‌هاي ستون فقرات برسند. آنها حتي توانسته‌اند كه از طريق بيني تومورهاي مغزي به اندازه توپ‌هاي بيس بال را بيرون بكشند به اين صورت كه آنها را ذره ذره خرد كردند و تكه‌هايي را كه به اندازه يك دانه فندق شده بود بيرون آوردند.

 البته از طريق بيني نمي‌توان تومورهاي مغزي را از برخي نقاط خارج كرد، به اين علت پزشكان مجبور شدند بقيه قسمت تومور اين پسر چهار ساله را از طريق ديگري درآورند. آنها براي درآوردن اين تومور كنار جمجمه وي را باز كردند. پزشكان براي اين كار شكافي در جمجمه وي ايجاد كردند كه در زير موهاي اين پسر مخفي مي‌شود.

ابزارهاي ويژه باريك و بلندي كه مي‌توانند درون كانال‌هاي طبيعي بدن كار گذاشته شوند، وسايلي كه محيط درون بدن را روشن مي‌كنند و يك لنز دوربين فيلمبرداري در محل جراحي از ابزارهاي مهم و اساسي براي انجام جراحي از طريق منافذ باز بدن هستند و پزشكان در حين كار با ابزار جراحي پيشرفت خود را از طريق صفحه ويديو مشاهده مي‌كنند.

 پزشكان فرانسوي هم كه با استفاده از ابزارهاي پيشرفته كيسه صفراي يك بيمار ۳۰ساله را از طريق واژن خارج كردند،‌ از يك لوله بلند و انعطاف‌پذير به نام آندوسكوپ كه مجهز به يك دوربين ويديويي كوچك و ابزارهاي كوچك است استفاده كردند. جراحان از طريق صفحه رايانه، آندوسكوپ را كه از طريق برشي در ديواره واژن وارد حفره شكمي شده بود هدايت كردند. تنها بخش تهاجمي اين عمل جراحي ورود يك سوزن ۲ميلي متر مجهز به يك دوربين به ناحيه شكم بود كه به منظور ايجاد ديد بيشتر براي جراح استفاده مي‌شد و گاز بي‌ضرر داخل حفره شكمي مي‌فرستاد تا فضاي كافي براي فعاليت آندوسكوپ فراهم شود.

 اين عمل جراحي كه روز دوم آوريل در بيمارستان دانشگاهي استراسبورگ انجام شد به نام يك الهه باستاني مصر «آنوبيس» نامگذاري شده است. اين عمل جراحي حاصل يك طرح تحقيقاتي سه ساله با هزينه ۷/۲ ميليون يورو بود.
 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.58117s, 19q