چرا نباید از خلال دندان برای تمیز کردن دندان‌ها استفاده کرد؟

۱۳۹۹/۱۲/۱۰ - ۱۳:۳۳ - کد خبر: 308459
چرا نباید از خلال دندان برای تمیز کردن دندان‌ها استفاده کرد؟

سلامت نیوز: در حالی که استفاده از خلال دندان مفید و راحت است، اما ممکن است منطقی‌ترین یا ایمن‌ترین انتخاب برای بیرون آوردن غذا از دندان شما نباشد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از شفقنا از ام اس ان، در اینجا آنچه شما باید در مورد خطرات استفاده از خلال دندان و همچنین روشهای ایمن‌تر و تأیید شده توسط دندانپزشک برای تمیز شدن دندان‌هایتان آورده شده است.

استفاده از خلال دندان بدون خطر نیست. خلال دندان می‌تواند شکسته شود، باکتری‌ها را به لثه وارد کند و به خود دندان آسیب برساند.

خلال دندان می‌تواند بشکند و در لثه شما گیر کند. اگر خلال دندان خیلی ضعیف ساخته شده باشد یا به روش نادرستی از آن استفاده کنید ممکن است در دهان شما شکسته شود. خلال دندان شکسته می‌تواند منجر به التهاب لثه شما شود، به خصوص اگر در اسرع وقت از لثه برداشته نشود.

با استفاده از آینه یا کمک گرفتن از دوستتان ممکن است با دقت یک خلال دندان شکسته را بردارید. اما اگر قطعات شکسته مخصوصاً گیر کرده باشد، برای برداشتن صحیح و ایمن آنها باید به دندانپزشک یا متخصص بهداشت مراجعه کنید.

ممکن است خلال دندان باعث ایجاد عفونت شود. انتهای نوک تیز خلال دندان باعث سوراخ شدن لثه‌ها یا بریدن تصادفی دهان می‌شود. این می‌تواند یک زخم باز ایجاد کند که در برابر باکتری‌های عامل عفونت آسیب پذیر باشد.

این باکتری‌ها ممکن است از هرجایی، از جمله سطح خود خلال دندان، بسته به اینکه به صورت تمیز ذخیره شده باشد، بیرون بیایند.

خلال دندان می‌تواند به کار دندانپزشکی آسیب برساند. خلال دندانها ممکن است دندانها و روکش‌های دندانپزشکی را به خطر بیندازند. اگر درترمیم دندان مسئله یا خللی وجود داشته باشد، استفاده از خلال دندان آن مشکل را تشدید می‌کند- که می‌تواند منجر به شل شدن، شکستگی و یا حتی از بین رفتن این ترمیم‌ها شود.

اگر درترمیم شکافی وجود داشته باشد خلال دندان می‌تواند در آن قرار بگیرد، خلال دندان می‌تواند شکاف را بیشتر کرده یا باعث ریزش ترمیم شود. مواد ترمیم کننده ومواد پر کننده به اندازه دندان طبیعی محکم نیستند، به این معنی که می‌توان آن را راحت‌تر شکست.

جویدن خلال دندان برای دندانها نیز مضر است. در حقیقت، این می‌تواند مینای دندان را ساییده کند.

به جای خلال دندان برای تمیز کردن دندان‌ها از چه چیزی استفاده کنیم؟

چند روش مورد تأیید دندانپزشک برای بیرون آوردن غذا از دندان‌ها وجود دارد که ایمن‌تر و موثرتر از استفاده از خلال دندان است.

نخ دندان (مخصوصاً نخ صاف موم دار)
میله‌های پلاستیکی دسته دار پلاستیکی
یک واترپیک، که از جریان آب فشار بالا برای از بین بردن مواد غذایی و سایر ذرات استفاده می‌کند

این گزینه‌ها بسیار بهتر از خلال دندان هستند زیرا استفاده کردن ازآنها به گونه‌ای که به دندانها یا لثه‌های اطراف آسیب برساند بسیار دشوار است. استفاده از نخ نرم یا آب ملایم است و به طور کلی بافت لثه را پاره نمی‌کند، بنابراین از عفونت یا التهاب جلوگیری می‌کند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.47628s, 18q