تمهیدات پزشکی زائران حج سال آینده اعلام شد

۱۳۹۹/۱۲/۱۲ - ۱۱:۵۵ - کد خبر: 308580
تمهیدات پزشکی زائران حج سال آینده اعلام شد

سلامت نیوز:رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر از اعمال رویکرد سختگیرانه برای تایید استطاعت جسمی زائران کشورمان در حج آتی خبر داد.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، سید علی مرعشی، رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر درباره گسترش فعالیت‌های مرکز پزشکی درون ساختمان سازمان، اظهار کرد: با توجه به تعامل مناسب مرکز پزشکی و سازمان حج و زیارت و از طرفی تسهیل امور خدمات رسانی به زائران و به منظور افزایش کیفیت خدمات رسانی، فضای گسترده تری در اختیار مرکز قرار گرفت.


وی افزود: تقریبا از تمامی واحدهای مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر شامل واحد حج و عمره، عتبات، دبیرخانه و .... در دفتر سازمان حج و زیارت کشور مستقر شده و شرایط خوبی برای پاسخگویی هرچه بهتر به زائران و خدمات رسانی فراهم است.
مرعشی درباره ادامه بحران کرونا در دنیا و تاثیرات آن در اعزام حجاج و تمهیدات اندیشیده گفت: سال گذشته دستورالعملی تهیه شد تا امکان ارائه خدمت مناسب توام با سلامت را داشته باشیم که در همین راستا از نظرات همکاران مرکز پزشکی، وزارت بهداشت و سازمان حج و زیارت کمک گرفتیم.


تدوین و ترجمه دستورالعمل بهداشتی برای حجاج کشورمان
رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر با بیان اینکه در حج گذشته عربستان اجازه حضور حجاج کشورهای مختلف به داخل عربستان را نداد و عملا این دستورالعمل تدوین شده اجرایی نشد، تصریح کرد: درحال حاضر این دستورالعمل به زبان عربی و انگلیسی ترجمه شده و در اختیار سازمان حج و زیارت قرار دارد تا هم زائران کشورمان استفاده کنند و هم اینکه در صورت تمایل سایر کشورهای اسلامی در اختیار آنان قرار گیرد.


مرعشی اشاره‌ای به دستورالعمل تدوین شده داشت و اضافه کرد: این پروتکل هم برای شرایط خاص از جمله بهداشت آشپزخانه، هتل، تردد در شهر، تردد در مکان‌های زیارتی، انواع مراقبت‌های بهداشتی و ضدعفونی و ... هم اینکه برای زمان قبل از اعزام یعنی تأیید استطاعت جسمی و رفت و بازگشت زائران تدارک دیده شده است.


وی با اشاره به تجارب مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر در سالهای گذشته، تصریح کرد: بحران‌هایی همانند ابولا، سارس، آنفولانزا و ... را پشت سرگذاشته ایم و به طور قطع در بحران کویید 19 نیز بر اساس تمهیدات بهداشتی برای زائران، شاهد کمترین مشکلی خواهیم بود.
مرعشی ادامه داد: دستور العمل تدوین شده در بحران کرونا بر اساس تجارب سالهای قبل و وضعیت جسمی زائران و زیر نظر کارشناسان مجرب تهیه و تدوین شده که بخشی از آن مربوط به قبل از اعزام و در زمان تایید استطاعت جسمی متقاضیان است.


رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر عنوان کرد:بخشی از این دستورالعمل که برای حج گذشته بوده و به طور قطع در حج آتی نیز بعد از ارائه دستورالعمل‌های بهداشتی کشور میزبان، از سوی کارشناسان مرکز بروز رسانی خواهد شد، شامل ممانعت از اعزام بیماران قلبی و ریوی و بیماران دارای نقص سیستم ایمنی بوده که به طور قطع امسال هم در صورت اعزام رویکرد سختگیرانه‌ای مدنظر خواهیم داشت.


مرعشی اضافه کرد:دستورالعمل بهداشتی کشور میزبان که به عنوان یک رویکرد مرجع در موضوع پزشکی حج محسوب می‌شود هنوز برای هیچ یک از کشورهای مهمان ارسال نشده اما در هر صورت همه شرایط همانند تولید واکسن، بهبود کنترل بیماری، درمان‌های بموقع و ... نیز مدنظر قرار دارد.
رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر در خصوص احتمال تزریق واکسن کرونا در صورت برگزاری حج تمتع 1400، گفت: چندی قبل نشستی بین رئیس سازمان حج و زیارت و وزیر بهداشت برگزار شد که نمکی بابت تامین واکسن حجاج کشورمان قول مساعد خود را اعلام کرد.
وی ادامه داد: در اعزام موضوع سن افراد مد نظر خواهد بود و‌ برای زمان اعزام و بازگشت تمهیداتی اندیشیده شده است تا از شیوع دوباره ویروس جلوگیری شود
مرعشی گفت:با توجه به اینکه بیماری هنوز کامل کنترل نشده است مجبوریم شرایط سختگیرانه‌تری برای زمان قبل از اعزام یعنی تایید استطاعت جسمی در نظر بگیریم؛در رابطه با زمان اعزام و بازگشت نیز نشست‌های مختلفی با همکاران در وزارت بهداشت و سایر دست اندرکاران برگزار کرده‌ایم که نتایج خوبی کسب کرده‌ایم.


وی افزود: درخصوص میانگین سنی هم قطعا ابتدا منتظر آن دستورالعمل کشور میزبان هستیم که به عنوان پایه در بحث بهداشتی حج تمتع مطرح است، اما در هر صورت اگر چنین دستورالعملی منتشر نشود ما بر اساس دستورالعمل تدوین شده، تمهیداتی را برای افراد مختلف به ویژه در حوزه استطاعت جسمی یا شرایط بیماران در نظر می‌گیریم.
رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر اظهار کرد: برخی عدم تأیید استطاعت جسمی افراد، به صورت موقت و برخی دائمی است که بدون شک با توجه به استمرار شرایط کرونا و برای حفظ سلامت خود زائران ما نیز امسال شرایطی مبتنی بر دستورالعمل‌های تدوین شده خواهیم داشت.
وی اضافه کرد: معاینات زائران برای تایید استطاعت جسمی همه ساله در ایام حج تمتع به صورت جدی مدنظر بوده اما این معاینات در حج تمتع آتی به سبب شرایط موجود جدی تر و سختگیرانه تر خواهد بود.


تغییر در آموزش‌های بهداشتی و پزشکی به حجاج
رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر در خصوص موضوع آموزش و رعایت نکات پیشگیری از سوی زائران، گفت: شاید بسیاری زائران به دلیل شرایط زندگی، دسترسی به فضای مجازی و اطلاعات کافی نداشته باشند؛ بنابراین آموزش از طریق تهیه کلیپ‌ها و فیلم‌های آموزشی را همانند سالهای قبل مدنظر قرار داده ایم و همچنین با توجه به تعطیلی کلاس‌ها و نبود فضای پخش کلیپها ، از رسانه ملی هم در این حوزه بیشتر بهره می‌گیریم.
مرعشی اهتمام به آموزش در پیشگیری از بیماری‌ها را ضروری دانست و ادامه داد: نمونه بارز این آموزش به زائران را در سال‌های گذشته و در زمان بروز آنفولانزا شاهد بودیم که با رعایت دستورالعمل‌ها و توجه به آموزش‌ها، نتیجه بسیار موفقیت آمیزی را شاهد بودیم.
این مقام مسؤول خاطر نشان کرد:امیدواریم امسال نیز با توجه به آموزش‌های مناسب، عملکرد مناسبی را در حوزه پیشگیری و ممانعت از رشد ویروس در میان زائران مان شاهد باشیم.
رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر ادامه داد: با وجود شرایط سختی که وجود دارد برنامه ریزی‌های لازم در این خصوص انجام گرفته و نگرانی وجود ندارد.


حضور کادر درمانی با تجربه برای حج آتی
مرعشی در خصوص میانگین سنی و تجربه پزشکان برای حج آتی، تصریح کرد: در حج آتی از تیمی با تجربه و حاذق بهره می‌گیریم تا بدون هرگونه مشکل و به صورت هماهنگ به پیش رویم.
رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر اضافه کرد: همه زائران را به رعایت اصول بهداشتی دعوت می‌کنم و بر رعایت نکات ضروری بهداشتی در زمان قبل از اعزام، حین حضور در سرزمین وحی و زمان بازگشت دعوت خواهم کرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.01882s, 19q