موفقیت‌ تازه در کشف درمان خوراکی کرونا

۱۳۹۹/۱۲/۱۹ - ۱۲:۱۹ - کد خبر: 308940
موفقیت‌ تازه در کشف درمان خوراکی کرونا

سلامت نیوز:شرکت داروسازی بزرگ مرک و یک آزمایشگاه آمریکایی نتایج امیدوارکننده‌ای را در آزمایش دارویی که به‌صورت خوراکی برای مقابله با کووید-19تجویز شده است، گزارش کردند. به‌گفته این تیم تحقیقاتی، این دارو به کاهش بار ویروسی بیماران کمک می‌کند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه همشهری ، وندی پینتر، رئیس ارشد پزشکی شرکت آمریکایی Ridgeback Biotherapeutics درباره این داروی تازه کشف‌شده می‌گوید: در زمانی که نیاز مبرمی به درمان ضد‌ویروسی علیه ویروس SARS-CoV-2 وجود دارد، ما با این داده‌های اولیه دلگرم هستیم.شرکت مرک در ژانویه کار روی 2کاندیدای واکسن کووید را متوقف کرد، اما تحقیق در مورد 2 محصول برای درمان این بیماری را با فشار مضاعف دنبال کرد. این دارو به شکل قرص و با نام molnupiravir توسط شرکت آمریکایی Ridgeback Biotherapeutics ساخته شده است.

مرک در جلسه‌ای با متخصصان بیماری‌های عفونی عنوان کرد که این دارو پس از یک بازه 5روزه درمان باعث کاهش قابل توجه بار ویروسی بیماران شده است. فاز 2-a آزمایش – آزمایش‌های دارویی قبل از تأیید محصول 3فاز را سپری می‌کنند- در بین 202فرد غیربستری با علائم کووید-19انجام شد و از نظر ایمنی هیچ مشکلی به‌وجود نیامده است.

ضمنا از 4مورد عارضه جدی که گزارش شده است، هیچ‌یک از آنها مربوط به مصرف این دارو نبوده است. داروهای خوراکی ضد‌ویروسی مانند اوسلتامیویر (تامیفلو) و زنامیویر (رلنزا) گاهی برای آنفلوآنزای فصلی تجویز می‌شوند، اما محققان هنوز چیزی مشابه برای مبارزه با ویروس کرونا پیدا نکرده‌اند.ویلیام فیشر، محقق ارشد تحقیق و استاد پزشکی در دانشگاه کارولینای شمالی می‌گوید:

یافته‌های این مطالعه - کاهش سریع بار ویروسی در افراد مبتلا به کووید-19در مراحل اولیه که تحت درمان با مولنوپیراویر قرار دارند - امیدوار‌کننده است که اگر با مطالعات اضافی پشتیبانی شود، می‌تواند پیامدهای مهمی را در بهداشت عمومی داشته باشد؛ به‌ویژه در شرایطی که معضل جهانی کرونا همچنان ادامه دارد.مرک همچنین در حال کار روی یک درمان خوراکی دیگر علیه کووید-19به نام MK-711 است. نتایج اولیه آزمایش‌های بالینی در ژانویه، کاهش 50درصدی خطر مرگ یا نارسایی تنفسی در بیماران بستری با کووید-19را نشان می‌دهد.


کمک داروی نقرس به درمان کووید-19

تعداد مبتلایان به عفونت‌های ویروس کرونا تقریبا به 115میلیون رسیده است و انواع جدید و بسیار قابل انتقال آن، محققان را وادار کرده است تا استراتژی‌های خود را تغییر داده و از داروهای موجود برای کمک به پایان پاندمی در کنار واکسیناسیون کمک بگیرند.محققان دانشگاه آکسفورد اعلام کرده‌اند با نشانه‌های مثبتی که از داروی کلشیسین که برای درمان نقرس استفاده می‌شود در معالجه بیماران مبتلا به کووید-19دیده‌اند، آن را در یک مطالعه بزرگ در انگلیس مورد آزمایش قرار خواهند داد.

این دارو پیش از این در کانادا موجب کاهش میزان پذیرش بیماران در بیمارستان شده است، اما محققان می‌گویند که در مورد چگونگی تأثیر آن بر زمان بهبودی، کنترل شدت علائم و جلوگیری از بستری شدن در بیمارستان هنوز اطلاعات زیادی در دست نیست.این آزمایش با حمایت دولت انگلیس و به نام PRINCIPLE، دارویی را ارزیابی می‌کند که ممکن است در 14روز اول عفونت کووید-19منجر به بهبود سریع‌تر بیماران و عدم‌نیاز به مداخله بیشتر یا بستری در بیمارستان شود. در ابتدای سال‌جاری، این مطالعه استفاده از آنتی‌بیوتیک‌های رایج مانند آزیترومایسین و داکسی‌سایکلین را به‌عنوان درمان‌های احتمالی رد کرد و هنوز در حال مطالعه روی داروی آسم به نام بودسونید است.

با وجود واکسن‌های موفق و سایر اقدامات قابل پیشگیری، یک درمان قطعی که فازهای آزمایشی را با موفقیت پشت سر گذاشته و اثربخشی آن در یک جامعه ثابت به اثبات رسیده است، نقش مهمی در پایان دادن به این بیماری همه‌گیر مهلک دارد.به‌گفته تیم تحقیقاتی در این مطالعه، افراد بزرگسال بین 18تا 64سال با تنگی نفس ناشی از بیماری کووید-19یا برخی بیماری‌های زمینه‌ای که آنها را در معرض خطر ابتلا به کووید-19قرار می‌دهد، یا افراد بالای 65سال می‌توانند برای آزمایش با داروی نقرس داوطلب شوند.کلشیسین یک داروی ارزان‌قیمت است که پیش از این نیز در یک مطالعه انگلیسی با نام RECOVERY مورد آزمایش قرار گرفته بود. این آزمایش بزرگ‌ترین آزمایش درمانی در جهان برای بیماران بستری کووید-19به‌حساب می‌آمد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.74469s, 19q