شنبه ۱۴ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۶

عضو شورای مرکزی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور، با بیان اینکه مطابق با گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا در سال ۲۰۲۰، از هر ۵۴کودک ۱نفر مبتلا به اختلال طیف اوتیسم است، گفت: سازمان ملل از سال ۲۰۱۲ هر ساله شعاری برای روز جهانی آگاهی از اوتیسم در نظر می‌گیرد، در سال ۲۰۲۰، شعار «گذار از کودکی به زندگی بزرگسالی» و در سال ۲۰۲۱، شعار «چالش‌ها و فرصت‌ها در جهانِ پساکرونا» انتخاب شده است.

ضریب هوشی کودکان اوتیسمی

سلامت نیوز:عضو شورای مرکزی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور، با بیان اینکه مطابق با گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا در سال ۲۰۲۰، از هر ۵۴کودک ۱نفر مبتلا به اختلال طیف اوتیسم است، گفت: سازمان ملل از سال ۲۰۱۲ هر ساله شعاری برای روز جهانی آگاهی از اوتیسم در نظر می‌گیرد، در سال ۲۰۲۰، شعار «گذار از کودکی به زندگی بزرگسالی» و در سال ۲۰۲۱، شعار «چالش‌ها و فرصت‌ها در جهانِ پساکرونا» انتخاب شده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ملی ،فریبرز درتاج  با بیان اینکه از هر ۳۴پسر ۱نفر  و از هر ۱۴۴دختر ۱نفر با اوتیسم شناخته شده است، گفت: اختلال طیف اوتیسم (ASD) به طیف وسیعی از بیماری‌ها که با درجاتی از اختلال در رفتار اجتماعی، ارتباطات و زبان و طیف محدودی از علایق و فعالیت‌ها که به صورت تکراری انجام می‌شوند، اطلاق می‌شود.

افراد مبتلا به ASD غالباً سایر بیماری‌های همزمان از جمله صرع، افسردگی، اضطراب و اختلال بیش‌فعالی با کمبود توجه (ADHD) را نیز نشان می‌دهند. همچنین سطح عملکرد مغزی در افراد مبتلا به ASD از خفیف تا شدید متغیر است.رئیس انجمن روانشناسی تربیتی  ایران، ادامه داد: در رابطه با همه‌‌گیری اوتیسم (ASD) تخمین زده شده است که در سراسر جهان از هر ۱۶۰کودک، یک نفر مبتلا به ASD باشد.

این برآورد نشان‌دهنده یک رقم متوسط و شیوع گزارش‌شده در مطالعات مختلف به‌طور درخور توجهی متفاوت است. بر‌اساس مطالعات اپیدمیولوژیک طی ۵۰سال گذشته نیز به‌نظر می‌رسد شیوع اوتیسم (ASD) در سطح جهانی درحال افزایش است؛ که این افزایش آشکار را می‌توان با دلایلی از جمله افزایش آگاهی، گسترش معیارهای تشخیصی، ابزارهای تشخیصی معتبرتر و گزارش‌دهی بهتر توجیه کرد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی، افزود: احتمال تشخیص اوتیسم در پسران چهار برابر دختران است و هنوز بیشتر کودکان پس از ۴سالگی تشخیص داده می‌شوند، درحالی‌که اوتیسم را می‌توان با اطمینان از اوایل ۲سالگی تشخیص داد. ۳۱درصد از کودکان مبتلا به ASD دارای ناتوانی ذهنی و ۴۴درصد دارای نمره ضریب هوشی در دامنه متوسط ​​به بالا ​​یعنی ضریب هوشی بیشتر از ۸۵ هستند.به گفته درتاج، در ۱۸دسامبر ۲۰۰۷، مجمع عمومی سازمان ملل متحد قطعنامه ۶۲/۱۳۹ را تصویب و ۲آوریل هر سال را روز جهانی آگاهی از اوتیسم (WAAD) نامگذاری کرد.

در این قطعنامه نگرانی عمیقی از شیوع و میزان بالای اوتیسم در کودکان در تمام مناطق جهان و چالش‌های ناشی از آن وجود دارد. این سازمان از همه کشورها، اُرگان‌های سازمان ملل، سازمان‌های بین‌المللی و گروه‌های غیردولتی خواسته است تا برای آگاهی از بیماری اوتیسم گام بردارند و بر لزوم کمک به بهبود کیفیت زندگی مبتلایان به اوتیسم تأکید کنند تا آنها نیز بتوانند زندگی عادی و معنی‌داری را به‌عنوان بخش جدایی ناپذیرِ جامعه داشته باشند.

عضو شورای مرکزی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور معتقد است: متأسفانه هیچ تشخیص پزشکی قطعی برای اوتیسم وجود ندارد. شواهد علمی موجود نشان می‌دهد که ژنتیک در بیشتر مواقع درگیر است و کودکانی که از والدین با سنین بالا متولد می‌شوند بیشتر در معرض خطر ابتلا به اوتیسم هستند. والدینی که فرزندی مبتلا به اوتیسم (ASD) دارند، ۲تا۱۸درصد احتمال داشتن فرزند دوم مبتلا به اوتیسم را دارند.مداخله در دوران کودکی برای ارتقای رشد مطلوب و رفاه افراد مبتلا به اوتیسم (ASD) مهم است.

 درمان شناخته‌شده‌ای وجود ندارد

وی ادامه داد: نظارت بر رشد کودک به‌عنوان بخشی از مراقبت‌های بهداشتی معمول مادر و کودک توصیه می‌شود. مهم است که پس‌از شناسایی، به کودکان مبتلا به اوتیسم  (ASD) و خانواده‌های آنها متناسب با نیازهای فردی، اطلاعات و خدمات و ارجاعات و پشتیبانی عملی مربوطه ارائه شود.هیچ درمان شناخته شده‌‌ای برای اوتیسم (ASD) وجود ندارد.

 پیچیدگی مراقبت‌های بهداشتی

 رئیس انجمن روانشناسی تربیتی ایران، تصریح کرد: اگرچه مداخلات روانشناختی مبتنی‌بر شواهد، مانند درمان رفتاری و برنامه‌‌های آموزش مهارت برای والدین و سایر مراقبان، می‌تواند مشکلات ارتباطی و رفتار اجتماعی را کاهش دهد و این امر نیز بر سلامت و کیفیت زندگی فرد تأثیر مثبت بگذارد؛ اما مراقبت‌‌های بهداشتی افراد مبتلا به اوتیسم پیچیده‌‌تر است و به طیف وسیعی از خدمات یکپارچه، ازجمله ارتقای بهداشت، مراقبت، خدمات توانبخشی و همکاری با بخش‌های دیگر مانند آموزش، اشتغال و مراقبت‌های اجتماعی نیاز دارد. 

اثرات متفاوت اوتیسم بر روی افراد

این عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی همچنین گفت:  ASD با تأثیرات اجتماعی و اقتصادی نیز همراه است. از سوی دیگر ASD ممکن است به‌طور درخور توجهی ظرفیت فرد را برای انجام فعالیت‌های روزمره و مشارکت در جامعه محدود کند و اغلب بر عملکرد تحصیلی و اجتماعی و همچنین فرصت‌های شغلی فرد تأثیر منفی گذارد.

درحالی‌که برخی از افراد مبتلا به ASD قادر به زندگی مستقل هستند، برخی دیگر دارای معلولیت شدید هستند و نیاز به مراقبت و پشتیبانی مادام‌العمر دارند. درتاج اظهار کرد: اغلب بار عاطفی و اقتصادی درخور توجهی به افراد مبتلا به این اختلالات و خانواده‌های آنها تحمیل می‌شود. مراقبت از کودکان با شکل شدید بیماری ممکن است طاقت‌فرسا باشد، بویژه در‌صورتی‌که دسترسی به خدمات و حمایت ناکافی باشد، بنابراین توانمندسازی مراقبان به‌طور فزاینده‌ای به‌عنوان یکی‌از مؤلفه‌های مهم مراقبت از کودکان مبتلا به ASD شناخته می‌شود.

به گفته وی، از چالش‌هایِ افراد مبتلا به اوتیسم این است که در مواجهه با آنها تبعیض و نقض حقوق بشر می‌شود. ازجمله محرومیت ناعادلانه از مراقبت‌های بهداشتی، آموزشی و فرصت‌های تعامل و مشارکت در جامعه خود؛ این افراد ممکن است به دلیل عواملی مانند نداشتن تحرک جسمی و تنظیمات غذایی ضعیف در معرض ابتلا به بیماری‌های مزمن غیرواگیر و همچنین در معرض خشونت، آسیب و سوءاستفاده قرار گیرند. پژوهش‌ها نشان داده است که تقریباً دو سوم کودکان اوتیسم بین سنین ۶ تا ۱۵سال آزرده و اذیت می‌شوند.

عضو شورای مرکزی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور، با بیان اینکه در ماه می ۲۰۱۴، شصت و هفتمین مجمع جهانی بهداشت، قطعنامه‌ای با عنوان «تلاش‌های همه‌جانبه و هماهنگ برای مدیریت اختلالات طیف اوتیسم»  تصویب کرد که بیش‌از ۶۰ کشور از آن حمایت کردند، گفت: در ماه می ۲۰۱۴، شصت و هفتمین مجمع جهانی بهداشت، قطعنامه‌ای با عنوان «تلاش‌های همه‌جانبه و هماهنگ برای مدیریت اختلالات طیف اوتیسم» تصویب کرد که بیش از ۶۰ کشور از آن حمایت کردند.

وی همچنین افزود: این قطعنامه WHO را به همکاری با کشورها عضو برای تقویت ظرفیت‌های ملی برای مقابله با ASD و سایر اختلالات رشد مکلف می‌کند. همچنین تلاش‌های آنها بر کمک به افزایش تعهد دولت‌ها و حمایت‌‌های بین‌المللی درباره اوتیسم، ارائه راهنمایی درباره ایجاد سیاست‌ها و برنامه‌های عملیاتی که ASD را در چارچوب  وسیع‌تری برطرف می‌کند، کمک به توسعه شواهد درباره استراتژی‌های مؤثر و مقیاس‌هایی برای ارزیابی و درمان ASD و سایر اختلالات رشد و... هم متمرکز است.

درتاج معتقد است براساس این قطعنامه WHO، با مشورت متخصصان، انجمن والدین و سازمان‌های جامعه مدنی، برنامه آموزش مهارت‌های والدین کودکان مبتلا به ASD را گسترش داده است که درحال حاضر درمرحله آزمایش میدانی قرار دارد.

 موانع اصلی تشخیص اوتیسم

رئیس انجمن روانشناسی تربیتی  ایران، تأکید کرد: دانش جهانی درباره اوتیسم باید گسترش یابد و اطلاعاتی درباره اهمیت تشخیص زودهنگام ارائه شود. شیوع اوتیسم در تمام مناطق جهان روبه افزایش است.

اوتیسم، زنان و مردان را از هر نژاد در همه کشورها تحت تأثیر قرار می‌دهد، به‌ویژه تأثیر زیادی روی کودکان دارد و درک‌ناشدگی این امر تأثیر زیادی بر روی چنین افراد و خانواده‌ها و جوامع آنها دارد؛ به همین دلیل افزایش آگاهی از اوتیسم ضروری است. مداخله زودهنگام نیز بهترین فرصت را برای حمایت از این افراد در طول عمر فراهم می‌کند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =