شنبه ۱۴ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۳
کد خبر: 309672

تبخال یک بیماری ویروسی است که از طریق تماس پوستی منتقل می‌شود و تقریباً اغلب افراد جامعه به نحوی به این بیماری مبتلا هستند. ویروس تبخال دارای دو تیپ است که تیپ اول معمولاً در صورت و کنار لب‌‌ها ایجاد و از طریق بوسیدن یا در ورزشکاران برخی رشته‌های ورزشی مانند کُشتی به علت تماس پوستی زیاد منتقل می‌شود .

نکاتی درباره عامل انتقال تبخال

سلامت نیوز:تبخال یک بیماری ویروسی است که از طریق تماس پوستی منتقل می‌شود و تقریباً اغلب افراد جامعه به نحوی به این بیماری مبتلا هستند. ویروس تبخال دارای دو تیپ است که تیپ اول معمولاً در صورت و کنار لب‌‌ها ایجاد و از طریق بوسیدن یا در ورزشکاران برخی رشته‌های ورزشی مانند کُشتی به علت تماس پوستی زیاد منتقل می‌شود .

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان ،معمولاً ضایعات این بیماری به شکل جوش‌های تاولی کوچک قرمز رنگ است که به صورت چندتایی روی پوست و در کنار هم قرار می‌گیرد و طی دو هفته بهبود می یابد.این ویروس به طور نهفته در غدد اعصابی بدن به جا می‌ماند و هر گاه فرد دچار استرس و هیجانات شدید شود، ویروس از حالت نهفته در غدد اعصابی در مسیر عصب خارج و جوش‌های تاولی کوچک در مناطق قبلی ایجاد می‌شود و باز هم یک تا دو هفته بعد از بین می‌رود.

تبخال تیپ یک که بیشتر در صورت ایجاد می‌شود، سالی بیش از یک یا دو بار روی نمی‌دهد.ویروس تیپ 2  هم  معمولاً از طریق تماس جنسی منتقل می‌شود و عوارض  زیادتری دارد و تعداد دفعات بروز آن بیشتر است یعنی کسی که در منطقه تناسلی دچار تبخال می‌شود، 8 تا 12 بار در سال دچار این عارضه می شود.

تبخال قابل درمان نیست و تنها می‌توان آن‌ را تا حدی کنترل کرد. در جوامع شلوغ و محیط‌های ورزشی که  افراد تماس پوستی نزدیک با یکدیگر دارند، این بیماری حتماً شیوع بیشتری خواهد داشت. اگر مریض برای اولین بار به تبخال مبتلا شود، در صورت مراجعه به پزشک و استفاده از داروهای خاص از بروز دفعات و شدت تبخال زدن تا حدی جلوگیری می‌شود. 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =