چرا دوباره گرفتار طوفان کرونا شدیم

۱۴۰۰/۰۱/۱۷ - ۱۴:۱۵ - کد خبر: 309852
چرا دوباره گرفتار طوفان کرونا شدیم

سلامت نیوز:آمارهای کرونا دوباره و برای چهارمین مرتبه از زمان شیوع این بیماری در کشورمان، به طرز وحشتناکی درحال صعود است و این یعنی روزهای سختی در پیش داریم که به مراتب از موج سوم خطرناک‌تر است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ملی ، قبل‌از پایان سال ۹۹، شرایط کرونایی کشور به‌گونه‌ای بود که خیلی‌از تخت‌های بیمارستانی در بخش‌های عادی و ویژه، خالی از بیماران کووید ۱۹ شده بود و پیش‌بینی می‌شد با حفظ شرایط موجود، بتوان امیدوار بود که بیماری کنترل شود.اما، متأسفانه با رسیدن به روزهای پایانی سال و افزایش ترددها و رفت و آمدهای درون‌شهری تحت بهانه «خرید شب عید»، باعث شد شرایط به کلی تغییر کند.

زنگ خطر مسئولان وزارت بهداشت

یک ماه به پایان سال ۹۹، یعنی در روزهای آغازین اسفند سال گذشته بود که جامعه پزشکی درگیر کرونا شد و البته مسئولان ارشد وزارت بهداشت، مدام بر رعایت پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های بهداشتی در هنگام حضور در محیط‌های شلوغ و پر ازدحام تأکید کردند.

اما گوش شنوایی نبود و اگر هم بود، دیگر حاضر به گوش سپردن نبود. روزهای آخر سال، رفت‌و‌آمدها زیاد و زیادتر شد تا جایی که نمی‌شد در بازار یک متر فضای خالی دید که بشود بر زمین نشست. همه مردم شانه‌به‌شانه هم حرکت می‌کردند و در این بین، عده‌ای هم پا را فراتر گذاشته و بدون ماسک آمده بودند. مسئولان و اعضای ستاد ملی مقابله با کرونا، مدام هشدار می‌دادند که کادر درمان خسته‌اند و مراقب باشید تا آمار کرونا دوباره صعودی نشود. اما، دیگر کسی نمی‌خواست در خانه بماند.

حمید سوری رئیس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کرونا، در ارتباط با چرایی ورود کشور به موج چهارم کرونا، نکاتی را توضیح داد. وی با بیان اینکه اپیدمی کووید ۱۹ یک اپیدمی تهدیدکننده، مزمن و پیش‌رونده است، گفت: کنترل و مهار اپیدمی صرفاً مقوله‌ای نیست که فقط به وزارت بهداشت مربوط باشد، هرچند از لحاظ فنی وزارت بهداشت باید مغز متفکر سیاست‌ها و برنامه‌های مدیریت اپیدمی باشد. اما وقتی تناقض‌ها در برخوردها و سیاست‌ها پیش می‌آید و عملاً به توصیه‌های متخصصان گوش نمی‌دهند موجب می‌شود مهار اپیدمی از دست وزارت بهداشت خارج شود. سوری با بیان اینکه هیچکس نمی‌داند تاریخ انقضای این اپیدمی چه موقع است، افزود: ویروس برای بقای خودش مدام درحال جهش است.

وی ادامه داد: آنچه هم‌اکنون در کشور مهم است ویروس جهش‌یافته انگلیسی است که حرکت آن از جنوب کشور شروع شد. سوری گفت: متأسفانه بسیاری‌از سازمان‌ها و مراجع تصمیم‌گیری خیلی اعتقادی به مشاوران علمی برای تصمیم‌گیری ندارند. همچنین بعد‌از گذشت مدتی از اپیدمی، افراد به‌دلیل کسب تجربیات خام، توهم دانستن کامل درباره مدیریت اپیدمی را دارند.

این اپیدمیولوژیست ادامه داد: تصمیمات غیرکارشناسی، مرگ‌های روزانه کرونا را در کشور دو برابر کرد و ازهمین‌رو، معتقدم هنوز به پیک چهارم شیوع کرونا وارد نشدیم. قبل‌از آغاز سال نو، تعداد شهرهای قرمز و نارنجی کشور به کمتر از ۳۰نمونه رسیده بود و شهرهای قرمز هم فقط در استان خوزستان بودند. اما، حالا و براساس آمارهای روز گذشته وزارت بهداشت، تعداد شهرهای قرمز و نارنجی کرونایی به عدد ۱۷۵رسیده بود. یعنی تقریباً ۶برابر شده و همچنان هم درحال افزایش است.

روزهای سخت‌تری در پیش داریم

حالا و با پایان یافتن تعطیلات نوروزی در کشور، شاهد سیر صعودی آمار کرونا هستیم. به‌طوری که بازگشت به روزهای سخت کرونایی را در پیش داریم.سعیدرضا مهرپور رئیس بیمارستان شریعتی با بیان اینکه بخش‌های مختلف بیمارستان‌ها باید به حالت آماده‌باش در بیایند، گفت: از ۴۸ساعت گذشته درخصوص بستری بیماران کرونایی شوکه شدیم. وی افزود: در این مقطع معمولاً افراد، خانوادگی مبتلا می‌شوند و به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند. سوری ادامه داد: روزهای سختی پیش رو داریم که به مراتب از موج سوم خطرناک‌تر است.

مقایسه آمار کرونا در فروردین ۱۴۰۰

نگاهی به آمار کرونا در فروردین ۱۴۰۰، می‌تواند خیلی از واقعیت‌ها را نمایان سازد.زیرا، بازخورد عدم رعایت پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های بهداشتی در روزهای پایانی سال ۹۹، در روزهای آغازین سال نو، خودنمایی کرد. در هفته دوم فروردین ۱۴۰۰ به‌طور چشمگیری آمار کرونا در همه شاخص‌ها افزایش یافته و بیشترین میزان مرگ‌ومیر در دو هفته اول فروردین، مربوط به روزهای هشتم، نهم و دوازدهم است.

بالاترین میزان بستری نیز مربوط به روزهای ۱۲و۱۳فروردین است. علیرضا زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، بابیان‌اینکه در روزهای آینده ممکن است وضعیت بازتوزیع شاخص‌ها در تهران همگن‌تر شود، گفت:

درحال حاضر تعداد بستری‌ها در استان تهران از عدد ۳۷۱۲نفر گذشته که در طول پنج ماه اخیر یک رکورد عجیب است. درباره مراجعان سرپایی نیز این میزان بین ۵تا۷هزار نفر در روزهای گذشته در نوسان بوده است. وی یادآور شد: به نظر می‌رسد با فعال شدن مطب‌ها و درمانگاه‌های عمومی در طول روزهای آینده ممکن است بازتوزیع مراجعان بخش سرپایی تغییر یابد که به معنای کاهش مراجعان سرپایی نخواهد بود بلکه الگوی مراجعه تغییر خواهد کرد.

وی تأکید کرد: باتوجه‌به اینکه کماکان گروه‌های مسن گروه‌های پرخطر محسوب می‌شوند، در طول دو هفته اخیر ۴۳درصد مراجعان بستری بیمارستانی ما و حدود ۷۰درصد مرگ‌ومیرها در افراد بالای ۶۰سال اتفاق می‌افتد و در طول دو هفته آینده نیز این گروه، گروه پرخطر در حوزه مرگ‌ومیر محسوب می‌شوند. زالی بااشاره‌به ازدحام‌های پایان اسفند یادآور شد: ازدحام‌های چهارشنبه آخر سال، خریدهای هفته آخر اسفند و همچنین مسافرت‌ها یک فرصت‌سوزی برای کنترل بیماری محسوب می‌شود درحالی‌که می‌توانستیم برعکس عمل کرده و در دو هفته اول فروردین‌ماه به افول این بیماری در کشور کمک کنیم.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران با بیان اینکه دو هفته آتی یعنی هفته سوم و چهارم فروردین‌ماه نیز فرصتی حساس برای کنترل بیماری است، رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی، خودداری از سفرهای غیرضروری درون‌شهری و جلوگیری از دورهمی‌های خانوادگی را راهی مؤثر برای جلوگیری از گسترش بیشتر بیماری عنوان کرد.

وی بااشاره‌به افزایش چشمگیر جواب‌های مثبت در تست‌های پی‌سی‌آر و تست‌های سریع استان تهران، گفت: این بدان معناست که ویروس به‌شدت در شهر فعال شده و هرگونه تردد غیرضروری در شهر به معنای به استقبال مرگ رفتن تلقی می‌شود. فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، تأکید کرد: اگر در دو هفته آتی بتوانیم پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنیم ممکن است بتوانیم از مرگ‌ومیر بیشتر جلوگیری کنیم اما در غیر این صورت با یک فاجعه در سطح استان تهران رو‌به‌رو خواهیم شد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.19374s, 19q