محققان دریافتند جلبک اسپیرولینا علاوه بر کاهش التهاب، قادر به کاهش نرخ مرگ و میر بیماران کرونایی هم است.

جلبک اسپیرولینا در کاهش مرگ و میر بیماران کرونایی موثر است

سلامت نیوز:محققان دریافتند جلبک اسپیرولینا علاوه بر کاهش التهاب، قادر به کاهش نرخ مرگ و میر بیماران کرونایی هم است.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، به گفته محققان، مجموعه‌ای از عفونت‌ها، از جمله کووید ۱۹، باعث سندرم فعال سازی ماکروفاژ و متعاقب آن هیپرسیتوکینمی می‌شود که معمولاً به عنوان توفان سیتوکینی شناخته می‌شود. فرضیه فعلی این است که توفان‌های سیتوکینی عمدتاً مسئول موارد حاد کووید ۱۹، از جمله سندرم ناراحتی حاد تنفسی هستند.


به گزارش تایلند مدیکال نیوز،با آگاهی از پتانسیل درمانی جلبک‌های سبز آبی اسپیرولینا (Arthrospira platensis)، در این مطالعه، ماکروفاژها و مونوسیت های فعال شده با LPS با عصاره‌های آبی اسپیرولینا تحت کشت قرار گرفتند.


تیم تحقیق دریافت عصاره اسپیرولینا تحت کنترل فتوسنتزی، با غلظت ۰.۱ میکروگرم در میلی لیتر، میزان ترشح TNF-α ماکروفاژ و ناشی از مونوسیت ها را به ترتیب بیش از ۷۰ درصد و ۴۰ درصد کاهش می‌دهد.


تیم تحقیق نشان داد که عصاره جلبک اسپیرولینا توانایی کاهش احتمال ابتلای بیماران کرونایی به نوع شدید بیماری را دارد.
یافته‌های این مطالعه نشان داد که عصاره اسپیرولینای دستکاری شده با فتوسنتز ۷۰ درصد در مهار ترشح سیتوکین TNF-a، پروتئین کوچک سیگنال دهنده مورد استفاده سیستم ایمنی بدن مؤثر است.


مشخص شده است که در درصد کمی از بیماران، عفونت با کروناویروس باعث می‌شود که سیستم ایمنی بدن تعداد زیادی سیتوکین TNF-a را آزاد کند، در نتیجه آنچه به عنوان توفان سیتوکینی شناخته می‌شود، ایجاد می‌شود. بروز این توفان باعث سندرم ناراحتی حاد تنفسی و آسیب به سایر اندام‌ها می‌شود که علت اصلی مرگ در بیماران کووید ۱۹ است.


محققان معتقدند کنترل یا کاهش ترشح بیش از حد TNF-a، در نهایت می‌تواند مرگ و میر بیماران کرونایی را کاهش دهد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =