یک متخصص چشم گفت: دیابت بیشترین تغییرات را در شبکیه چشم که لایه اصلی بینایی چشم است، ایجاد می‌کند.

عارضه‌ای که بیشترین تغییرات را در شبکیه چشم ایجاد می‌کند

سلامت نیوز:یک متخصص چشم گفت: دیابت بیشترین تغییرات را در شبکیه چشم که لایه اصلی بینایی چشم است، ایجاد می‌کند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل ازباشگاه خبرنگاران جوان، مهدی مدرس زاده، متخصص چشم و فوق تخصص شبکیه و عضو دانشگاه علوم پزشکی ایران   اظهار کرد: بیماری دیابت در دنیا و به ویژه در بین ایرانیان در حال افزایش است. قبلا دیابت خیلی زیاد در کانون توجهات بود اما این مدت به دلیل شیوع کرونا، اهمیتش کمرنگ‌تر شده است.


او افزود: در حال حاضر در کشور ما حدود ۱۰ درصد مردم، معادل ۸ و نیم میلیون نفر به دیابت مبتلا هستند و در حال افزایش نیز هست، در برخی از کشور‌ها این درصد کم و زیاد می‌شود.


مدرس زاده ادامه داد: دیابت، سیستم دفاعی بدن را ضعیف می‌کند و به همین دلیل احتمال ابتلا به کرونا در بین این افراد بسیار زیاد و شایع است و وقتی این افراد به کرونا مبتلا می‌شوند، احتمال فوت آنها بالا می‌رود.


این متخصص چشم  تصریح کرد: شایع‌ترین علت کاهش بیماری در سنین کاری یعنی سنین ۲۰ تا ۶۴ سال، بیماری چشمی مربوط به دیابت است. دیابت بیشترین تغییرات را در شبکیه چشم که لایه اصلی بینایی چشم است، ایجاد می‌کند.


عضو دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: بیماری قند، عروق ریز بدن را مبتلا می‌کند بنابراین هر عضوی که عروق بیشتر و گردش خون بیشتری داشته باشد، بیشتر مبتلا می‌شود. شبکیه چشم، کلیه و سیستم اعصاب از اصلی‌ترین اعضای بدن هستند که بیشترین عروق را دارند.


مدرس زاده بیان کرد: افرادی که مدت زیادی دیابت دارند و بالای ۴۰ سال سن دارند بیشتر درگیر هستند. اولین تغییرات این است که وقتی سال‌ها قند خون در این افراد بالا باشد، عروق بدن و عروق قرنیه شبکیه آسیب می‌بیند که این آسیب، باعث می‌شود چیز‌هایی که نباید از عروق خارج شود، از بین برود و خارج شود.


او افزود: بعضی از مویرگ‌ها در اثر آسیب عروقی پاره می‌شوند و خونریزی می‌کنند، این روند باعث بروز لکه‌های ریز خون در شبکیه می‌شود. در این حالت مولکول‌های چربی و پروتئین خارج می‌شوند و در شبکیه رسوب می‌کنند، به این ترتیب آب از عروق کشیده می‌شود و فرد دچار ورم مزمن در شبکیه می‌شود، این ورم مهمترین دلیل ابتلا به نابینایی ناشی از دیابت است.


عضو دانشگاه علوم پزشکی ایران تصریح کرد: متاسفانه افراد در سنین کاری به این ورم مبتلا می‌شوند و به تدریج در نظم روزمره و کارشان خلل ایجاد می‌شود، برای مثال برای رانندگی، تماشای تلویزیون، کار با رایانه و حتی خواندن و نوشتن دچار مشکل می‌شوند.


این متخصص چشم گفت: وقتی دیابت ادامه داشته باشد و کنترل نشود، باعث بسته شدن مویرگ‌های پرده شبکیه می‌شود. این پروسه در طی سالیان، اتفاق می‌افتد و مانند دیابت که همواره همراه فرد است، تغییرات جدید و مشکلاتی را به مرور برای فرد ایجاد می‌کند.


او افزود: وقتی تعداد زیادی از مویرگ‌های شبکیه بسته شوند، دیگر به شبکیه خون نمی‌رسد و به جای مویرگ‌ها و عروقی که بسته شده، مویرگ‌های زائد در چشم ظاهر می‌شوند و این عروق غیرعادی، دچار خونریزی شدید می‌شوند و داخل چشم را پر از خون می‌کنند. دیگر اینکه بافت‌هایی را روی پرده شبکیه ایجاد می‌کند که این بافتها، پرده شبکیه را تحت کشش قرار می‌دهد و از جایش جدا می‌کند در این صورت باعث ایجاد کوری می‌شود و برای درمانش به عمل جراحی نیاز است که باید بافت‌های غیرعادی از جایشان برداشته شوند تا مقدار کمی از بینایی شخص برگردد.


مدرس زاده مطرح کرد: یک نوع بیماری دیابت هم هست که روی چشم در کودکان با سنین دو تا سه سال اتفاق می‌افتد و علائم مشخصی مانند پرخوری، پرنوشی، پر ادراری و ... را دارد که این علائم کمک می‌کند تا تشخیص و درمان به موقع انجام شود.


او گفت: دیابت نوع ۲ که افراد بالای ۴۰ سال به آن مبتلا می‌شوند، نشانه‌های مشخصی ندارد و شخص ممکن است سال‌ها به دیابت مبتلا باشد، اما خودش در جریان نباشد و به مرور بینایی اش را از دست بدهد.


مدرس زاده تاکید کرد: سبک زندگی درست و رعایت رژیم غذایی اصولی و پرهیز از مواد قندی و چربی، ورزش و فعالیت بدنی و چکاپ‌های سالانه، نقش بسزایی در پیشگیری از ابتلا به قند دارد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =