30میلیون نفر از جمعیت کشور کرونا گرفته‌اند

۱۴۰۰/۰۱/۲۹ - ۱۰:۴۰ - کد خبر: 310354
30میلیون نفر از جمعیت کشور کرونا گرفته‌اند

سلامت نیوز:عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: درحال حاضر اطمینان پزشکان ایرانی به واکسن روسی «اسپوتنیک وی» زیاد شده است. دکتر مسعود مردانی باتاکیدبر اینکه، مردم باید از هر واکسنی که ازسوی وزارت بهداشت تایید شد، استفاده کنند و تعلل نکنند، افزود: طبق مطالعات اخیر گفته شده که واکسن روسی بر واریانت و گونه‌های مختلف کرونای آفریقایی از واکسن مدرنا و فایزر بهتر عمل کرده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ملی ،وی ادامه داد: ضمن اینکه پزشکان و کادر درمانی به‌عنوان کسانی که واکسن روسی را بیشتر در ایران استفاده کرده‌اند، خیالشان راحت‌تر و اطمینانشان به واکسن اسپوتنیک بیشتر شده است. این عضو علمی ستاد مقابله با کرونا افزود: هنگامی‌که در بخش‌های بیمارستانی برای ثبت‌نام واکسن به پزشکان و پرستاران اطلاعیه می‌دادیم، در ابتدا از ۲۰۰نفر ۵۰نفر ثبت نام می‌کردند، اما درحال حاضر بیش‌از ۱۸۰نفر ثبت نام می‌کنند.

این عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه، بسیاری از پزشکان و پرستاران تاکنون واکسینه شده‌اند، افزود: پس از این گروه افراد بالای ۶۵سال، افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای همچون بیماران قلبی، ریوی و صعب‌العلاج، افراد دچار بیماری‌های سرطان از جمله لوسمی، لنفون و افراد تحت شیمی‌درمانی در اولویت واکسیناسیون خواهند بود.

مردانی همچنین اظهار کرد: استفاده از واکسن‌های فایزر، مدرنا و آسترازنکا که برای پیشگیری کرونا در اروپا استفاده شده است تاکنون از ابتلای افراد به ویروس بریتانیایی جلوگیری کرده است.

وضعیت ساخت واکسن در کشور

عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا همچنین در پاسخ به وضعیت ساخت واکسن در کشور گفت: خوشبختانه ۶واکسن در ایران اجازه پیدا کرده‌اند که اقدامات آزمایشگاهی و مقدماتی آنها انجام شده و سه واکسن تا آخر تابستان به بازار داخلی عرضه می‌شود. مردانی همچنین گفت: خوشبختانه یکی از این واکسن‌ها نوترکیب است که در انستیتوپاستور کار مطالعاتی آن درحال انجام و تست هم شده است، واکسن برکت نیز درحال طی کردن مراحل تجربی دو و سه با هم و گذران مراحل نهایی است.

وی افزود: البته شرکت‌هایی نیز در ایران درحال وارد کردن تکنولوژی ساخت واکسن روسی اسپوتنیک وی هستند و قصد دارند تحت لیسانس اسپوتنیک این واکسن را تولید کنند و به طور حتم این واکسن ساخت داخل به‌زودی و حداکثر دو تا سه ماه دیگر به بازار خواهد آمد. عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا همچنین تصریح کرد: البته برخی شرکت‌های دیگر در حال انتقال و وارد کردن تکنولوژی ساخت واکسن از کشورهای ژاپن و استرالیا هستند.

مردانی همچنین درخصوص اینکه، گفته شده عمده بیماران مبتلا به کرونا با گذشت حداکثر دو تا سه هفته دیگر انتقال بیماری از آنها از بین می‌رود و بیماری را به دیگران منتقل نمی‌کنند نیز اظهار کرد: اگر بیمار در ۱۰روز آخر بیماری هیچ علامتی نداشته باشد دیگر بیماری تمام شده است، یعنی از کرونا نجات پیدا کرده اما درصدی از اشخاص مشکلات دیگری پیدا می‌کنند. وی با بیان اینکه، در خردادماه سال گذشته حدود ۲۵درصد جمعیت کشور دچار کرونا شده بودند، افزود: طبق مطالعات بعدی این رقم به بالاتر از ۳۰درصد و بیشتر رسید اما می‌توان گفت که بالای ۳۰میلیون نفر از مردم کشورمان به احتمال زیاد کرونا گرفته‌اند.

این متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری همچنین در پاسخ به پرسشی درخصوص اینکه آیا تغییرات آب و هوایی در شیوع بیماری کرونا تاثیر دارد یا خیر نیز تصریح کرد: تغییرات آب و هوا هیچ تاثیری در گسترش و شیوع بیماری کرونا ندارد. وی در پاسخ به پرسشی، احتمال انتقال کرونا از طریق برخی حشرات از جمله پشه و مگس را نیز رد کرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.26523s, 18q