100 بیمارستان تهران درگیر کرونا

۱۴۰۰/۰۲/۰۱ - ۱۰:۳۰ - کد خبر: 310585
100 بیمارستان تهران درگیر کرونا

سلامت نیوز:معاون درمان ستاد کرونا استان تهران با اشاره به بالا بودن حجم مراجعات کرونایی به بیمارستان‌ها، گفت: نزدیک به ۱۰۰بیمارستان در تهران درگیر بیماری کووید-۱۹ هستند و متاسفانه تمام تخت‌های آی‌سی‌یو در تهران پر شده‌اند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ،دکتر نادر توکلی درباره وضعیت کرونا در تهران، گفت: در حال حاضر نزدیک به ۸۵۰۰بیمار در تهران بستری داریم. بیماران الکتیو و غیرضروری پذیرش نمی‌شوند و جراحی‌های غیر ضروری انجام نمی‌شود. کلیه تخت‌ها در اختیار بیماران کرونایی و خدمات اورژانس و فوریتی است. بیمارستان‌ها به شدت درگیرند و حجم مراجعات به شدت بالاست.

حجم مراجعات سرپایی ۲برابر شد

وی افزود: اتفاقی که در یکی دو روز اخیر شاهدیم، این است که مراجعات سرپایی هم به خصوص در مراکز بهداشتی دو برابر شده که این خبر خوبی نیست؛ چراکه زمانیکه مراجعات سرپایی افزایش پیدا می‌کند، به فاصله یک هفته‌ای به صورت ادامه‌دار موج بستری را داریم. بر همین اساس پیش‌بینی ما این است که حداقل تا دو هفته دیگر آمار رو به افزایش باشد. توکلی ادامه داد: تنها چیزی که مقداری به بیمارستان‌ها کمک کرده، این است که کمیته‌های ترخیص بیمارستانی را فعال کردیم.

پزشکان بیشتر بیماران را بررسی می‌کنند. معمولا دوسوم از بیماران‌مان بیماران بدحالی نیستند. در بین این افراد با دستورالعملی که به بیمارستان‌ها ابلاغ کردیم، بیمارانی که به درمان‌های تزریقی نیاز دارند و حال عمومی خوبی هم دارند، ترخیص می‌شوند و روزانه به بیمارستان مراجعه کرده و داروها را به‌صورت سرپایی دریافت می‌کنند. به این ترتیب خوشبختانه کلینیک‌های سرپایی تخصصی در بیمارستان‌ها راه افتاده و بیماران به این مراکز مراجعه کرده، دارو را دریافت می‌کنند و به‌منزل بازمی‌گردند. این اقدام کمک زیادی کرده که بتوانیم گردش ۲۰۰۰تخت را با این دستورالعمل تسریع کنیم.

بیماران هم عمدتا با وسیله شخصی می‌آیند، دوما یکسری شرایط را باید در نظر داشته باشند و در بیمارستان هم فضایشان کاملا در کلینیک تنفسی مجزا است و فضای جدا با رفت و آمد و پرسنل مجزا است که این اقدام انجام می‌شود. وی با تاکید بر اینکه به هر حال شرایط خوب نیست و کادر درمان به شدت درگیرند، گفت: بیمارستان‌ها اعم از دولتی، خصوصی و عمومی غیردولتی درگیرند و نزدیک به ۱۰۰ بیمارستان در تهران درگیر بیماری کووید-۱۹ هستند. عملا بیمارستانی هم داریم که تا ۱۰۰درصدش بیمار مبتلا به کووید-۱۹ بستری شده است.در عین حال از ۲۰هزار تخت بیمارستانی استان تهران تقریبا ۱۰هزار تخت را به کووید-۱۹ اختصاص داده‌ایم.

تخت‌های ICU تهران پر شدند

توکلی با بیان اینکه متاسفانه تمام تخت‌های آی‌سی‌یو در تهران پر شده‌اند، گفت: حتی تخت‌های عادی را هم تاجایی که امکان داشته باشد، به طور موقت به تخت‌های آی‌سی‌یو تبدیل می‌کنیم.بر این اساس اگر بخواهیم در آی‌سی‌یو کسی را بستری کنیم باید تخت اضافه کنیم.

بیمارانی که زودتر بدحال می‌شوند

وی درباره تفاوت بیماران بدحال در خیز چهارم بیماری با موج‌های قبلی، گفت: تفاوت این است که بیماران در خیز چهارم سریع‌تر بدحال شده و درگیری ریوی متاسفانه در آنها بسیار زیادتر است. باید توجه کرد که در بدو بیماری مراجعه به بیمارستان نیاز نیست.

مردم ابتدا به مراکز ۱۶ساعته بهداشت مراجعه کنند یا به مطب‌ها و کلینیک‌های سرپایی مراجعه کرده و حتما وضعیت بالینی‌شان را ارزیابی کنند. زیرا ممکن است در دو سه روز اول علائم‌شان خفیف باشد. اگر تب ادامه‌دار بود، کوفتگی بدن تخفیف پیدا نکرد و احساس بدحالی داشتند، مجددا به پزشک مراجعه کنند. در بسیاری موارد دیدیم که بیمار در دو سه روز اول خوب است، اما در دو سه روز دوم می‌بینیم که درگیری ریوی شدید و تب و لرز پیدا می‌کند و علائمش به گونه‌ای می‌شود که بدحال و ناخوش می‌شود.

در این مرحله بررسی بیشتر از نظر سی‌تی‌اسکن ریه و ارزیابی‌های التهابی انجام می‌شود و اگر بیمار نیاز به بستری داشته باشد، بستری می‌شود و در غیر این صورت با داروهای تخصصی در منزل درمان می‌شود. وی گفت: کماکان در افراد بالای ۶۰سال بیشترین میزان فوتی‌ها را داریم. در جوانان خیلی کمتر است، اما مواردی را داریم که افراد بالای ۲۰ یا ۲۵سال فوت می‌شوند.

هرچند که میزان آن کمتر است. توکلی درباره نیاز به نقاهتگاه یا بیمارستان صحرایی در تهران، گفت: نیازی به نقاهتگاه و بیمارستان صحرایی وجود ندارد. زیرا شرایط نگهداری در بیمارستان صحرایی سخت است و مانند زلزله نیست که بگوییم مجروحان را در آنجا بستری می‌کنیم. از طرفی برپایی این بیمارستان‌ها، ایزوله کردن آن و ایجاد امکانات سرمایشی و گرمایشی و... در آن سخت است.

اقدامی که قرار است طی دو روز آینده انجام دهیم، این است که درحال راه‌اندازی یک سامانه چهار شماره‌ای تلفنی هستیم و مردم اگر نیاز به بستری داشتند، با این سامانه که ستاد هدایتی است و همه بیمارستان‌ها را روی لاین دارد، بیمارستان‌هایی را که امکان پذیرش دارند، سریعا معرفی می‌کند و بیمار بستری می‌شود. شماره آن را بعد از راه‌اندازی اعلام می‌کنیم. بنابراین درمان برای بیماران بدحال باید در بیمارستان انجام شود.

وی درباره انجام تست سیار کرونا در تهران، گفت: این برنامه‌های بسیج جامعه پزشکی و بهداشت در قالب طرح شهید سلیمانی است که البته در مراکز بهداشتی انجام می‌شود. اگر فردی علائم خفیف داشته یا سابقه تماس با فرد کرونایی داشته باشد، در مرکز بهداشت تست سریع از او گرفته و نتیجه را اعلام می‌کنند و اگر کرونا باشد، توصیه دارویی هم ارائه می‌دهند. به صورت سیار خیلی به ندرت این اقدام انجام می‌شود.

توکلی درباره وضعیت اجرای محدودیت‌ها در تهران، گفت: وضعیت اجرای محدودیت‌ها اصلا خوب نیست. از طرفی میزان رعایت پروتکل‌ها بسیار کم شده و متاسفانه نمی‌دانم چرا مردم کمتر رعایت می‌کنند. طبق آخرین آماری که داشتیم میزان رعایت پروتکل‌ها در تهران بین ۶۰ تا ۶۵درصد بود. ۱۰روز قبل بود که توصیه تعطیلی کامل شهر تهران را دادیم که بنابه شرایطی که وجود داشت، این اقدام انجام نشد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.32841s, 18q