رئیس جمهور با اشاره به مذاکرات احیای برجام عنوان کرد: بعضی ها پارسال و پیارسال درباره برجام فیلم درست کردند و روی دستشان باد کرده و حالا در حال پخش آن هستند، البته اینها تفکرات قدیم است و ما به آن کاری نداریم. عیبی هم ندارد که پخش بکنند چون ماهیت خودشان را افشا می کنند.

واکسن برای کل ملت رایگان است

سلامت نیوز:رئیس جمهور با اشاره به مذاکرات احیای برجام عنوان کرد: بعضی ها پارسال و پیارسال درباره برجام فیلم درست کردند و روی دستشان باد کرده و حالا در حال پخش آن هستند، البته اینها تفکرات قدیم است و ما به آن کاری نداریم. عیبی هم ندارد که پخش بکنند چون ماهیت خودشان را افشا می کنند.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از  ایسنا،  به روند تهیه و توزیع واکسن کرونا اشاره کرد و گفت: بحث واکسن تقریبا از پاییز پارسال مطرح بود. اول بنا بود واکسن هایی را خریداری کنیم که برای وزارت بهداشت مورد اطمینان نبود. چون سازمان بهداشت جهانی آنها را تایید نمی کرد و دوره های قانونی خود را طی نکرده بودند. افرادی هم بودند که واکسن هایی که سازمان بهداشت جهانی تایید نمی کرد و وزارت بهداشت درباره آنها تردید داشت پیشنهاد می کردند.


وی ادامه داد: از طرفی اقلیتی در کشور جوی درست کردند که تا می خواهی چیزی از شرق بیاوری می گویند چرا از فلان جا می آوری و چرا غربی نیست. در قراردادها هم همین جو را راه انداختند. مثلا اگر با اروپا قرارداد ۱۰۰ ساله هم بسته شود حرفی نمی زنند اما قرارداد ۲۵ ساله با شرق را می گویند این چه بود و از این حرف ها به هر حال ذهنیتی در بخشی از مردم ایجاد شده که جنس شرقی به کیفیت جنس غربی نیست. وزارت بهداشت هم مطرح کرد که در واکسن به دنبال سبدی است که بخشی از آن از غرب و بخشی از شرق تهیه شود.


روحانی افزود: وزارت بهداشت سفارشاتی هم داده بود که بعدا شرایطی پیش آمد که از برخی از کشورها اصلا واکسن نخریم و ما به سراغ برخی کشورهایی که هنوز سازمان بهداشت جهانی تایید نکرده بود رفتیم. چرا که دیگر به اضطرار رسیدیم و دیدیم کشورهای دیگر هم از همین ها استفاده کردند. البته برخی کشورها قبول کرده بودند که مرحله سوم آزمایش روی مردم آنها انجام شود که این موضوع در ستاد ملی مقابله با کرونا مورد قبول ما واقع نشد. به هر حال بهترین جایی که در پارسال به آن رسیدیم که سفارش بدهیم کواکس بود. ما هم زیر نظر سازمان بهداشت جهانی ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز خریداری کردیم، اما وقتی خواستیم پول آن را پرداخت کنیم به خاطر تحریم ها نشد و هی امروز و فردا و از این حساب به آن حساب صورت گرفت.


رئیس جمهور با تاکید بر اینکه من اینها را می گویم تا مردم جنایت آمریکا را به خوبی لمس کنند عنوان کرد: بعضی ها در این چهار سال جنگ تحمیلی اقتصادی هیچ وقت نیامدند علیه آمریکا حرف بزنند. بعضی ها می گویند اصل مدیریت قوی است و نباید ترسید، خب ما که نمی ترسیم ولی هر چقدر هم قوی باشیم وقتی دستمان را خالی کرده باشند چه می شود کرد. ما همان دولت یازدهمی هستیم که در سال ۹۵ کشور را به بالاترین رشد اقتصادی در جهان رساندیم و نشان دادیم در مدیریت چه توانایی داریم.


وی اضافه کرد: ما همان شناگر ماهری بودیم که مسابقه را بردیم اما حالا دست و پای ما را بسته اند و می گویند مدیریت کنید و نترسید. ما نمی ترسیم و مدیریت را هم بهتر از شما بلدیم. عده ای که خود را سوپر انقلابی هم می دانند در این مدت تحریم یک کلمه راجع به آمریکا حرف نمی زنند و فقط به دولت فحش می دهند و توهین می کنند و علیه دولت دروغ می گویند. در حالیکه می دانند اگر تحریم نبود سهمیه کواکس به ما در اسفند وارد می شد.
روحانی در ادامه یادآور شد: ما برای پرداخت ۵۳ میلیون دلار پول واکسن سراغ هر کشور و حساب و سفیری رفتیم نشد اما به هر حال پرداخت کردیم. حالا کواکس قاضی عادل شده و به این دلیل که دیرتر پول را پرداخت کردیم نوبت ما را عقب انداخته است. من اینها را گفتم تا مردم بدانند ما در برخی مشکلات دچار محذور تحریم شدیم. حالا به هر حال واکسن وارد شده و تا به حال کادر درمان را پوشش داده و از این به بعد سراغ کسانی که سن شان بالاست و یا بیماری های زمینه ای دارند و حدود شش تا هفت میلیون نفر هستند می رویم. وقتی این دور تمام شود. یک امنیت روحی، روانی و جانی ویژه در کشور ایجاد می شود. چون ۷۰ درصد فوتی ها از ۶۰ سال به بالا و یا با بیماری های زمینه ای هستند.


رئیس ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه در ستاد سند ملی واکسیناسیون ایجاد شده است بیان کرد: ما در زمینه واکسیناسیون بر مبنای این سند پیش می رویم و ان شاءالله شرایط ما در اردیبهشت و خرداد بهتر خواهد بود و واکسن بیشتری هم وارد می شود. در موضوع واکسن داخلی هم همه توان مان را برای کمک به کار گرفته ایم تا هر چه سریعتر بتوانند آن را به نتیجه برسانند و امیدواریم در تابستان شاهد ورود واکسن داخلی به بازار باشیم. کارهای مشترکی هم با روسیه، کوبا و دیگران در حال انجام شدن است.


روحانی در ادامه تصریح کرد: اگر کسی بر خلاف مقرراتی که ستاد مقابله با کرونا تصویب کرده در استفاده از واکسن تخلفی کند به اشد وجه باید مجازات شود. متاسفانه دو سه مورد به ما گزارش شد که وقتی بررسی کردیم دیدیم درست است و چند نفر از اعضای شهرداری و شورای شهر فلان شهر تخلف کردند و خارج از نوبت از واکسن استفاده کردند که باید با آنها اشد برخورد صورت گیرد و پرونده شان هم تکمیل شود و به قوه قضائیه فرستاده شود. چرا که واکسن دقیقا باید طبق طرح سند دولت تدوین شود.


وی با تاکید بر اینکه واکسیناسیون برای کل ملت به صورت رایگان خواهد بود، اظهار کرد: ما در ستاد هم تصویب کرده ایم که بانک مرکزی علاوه بر آن خرید ۱۰۰ میلیون دلار دیگر هم ویژه واکسن روی میز بگذارد تا هر کسی که می تواند واکسن وارد کند که باید بخش خصوصی در این زمینه با وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو هماهنگ باشد. حتی می تواند با ارز ۴۲۰۰ تومانی بخرد و این واکسن را برای واکسیناسیون عمومی در اختیار وزارت بهداشت قرار دهد که این کار شروع هم شده است. الان یک بخش خصوصی وارد شده و قرارداد شش میلیون دوز واکسن را هم بسته که ان شاءالله وارد می شود. پس برای اینها و هر بخش خصوصی که می تواند برود و از هر کجا البته زیر نظر وزارت بهداشت واکسن بیاورد ارز ۴۲۰۰ تومانی حاضر است و پولش را ما تامین می کنیم.


وی اضافه کرد: یک بحث هم داریم که غیر از ارز ۴۲۰۰ تومانی و واکسنی است که ما داریم خریداری می کنیم و آن هم این است که اگر یک بخش خصوصی خواست واکسن با ارز نیمایی وارد کند که آن هم زیر نظر وزارت بهداشت خواهد بود که کدام واکسن چگونه و طبق مقررات بهداشتی باشد، آن هم آزاد است که بیاورند و برای هر کسی خواست استفاده کنند. مثل بیمارستان دولتی که ما برای همه داریم و درکنار آن یک بیمارستان خصوصی هم هست که هر کسی خواست استفاده کند می تواند برود استفاده کند. ما واکسیناسیون عمومی را انجام می دهیم و به آن متعهد هستیم و طبق چهارچوب سند ملی مان پیش می رویم اما اگر دیگران هم در این زمینه خواستند فعال شوند هم بخش خصوصی با ارز ۴۲۰۰ تومانی می تواند برای دولت فعالیت کند، هم می تواند عمومی خودش با ارز نیمایی فعالیت کند.


رئیس جمهور در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینکه ما باید از این به بعد دوران را دوران پسا کرونا ببینیم خاطرنشان کرد: امروز باید بهداشت و سلامت را به عنوان مسئله اول در نظر بگیریم. چرا که هر زمان ممکن است با یک اپیدمی یا پاندمی مواجه شویم. خداوند توفیق داد و ما در دولت یازدهم یکی از مسائل اساسی دولت را طرح تحول سلامت گذاشتیم و اگر این طرح نبود ما الان حریف این موضوع نمی شدیم. ما تخت های بیمارستانی را از 90 هزار تخت به 136 هزار تخت رسانده و تلاشمان این است تا پایان دولت 10 تا 13 هزار تخت دیگر هم اضافه کنیم.


وی ادامه داد: موضوع دیگر در پساکرونا دیجیتالی شدن اقتصاد است. چرا که دیگر اقتصاد واشتغال نمی تواند به شکل قبلی باشد. زمانی فضای مجازی فقط مرتبط با بحث فرهنگی، سیاسی و نقل و انتقال خبر بود.  امروز کسب و کار، شغل، غذا، خرید و زندگی مردم و آموزش و پرورش و آموزش عالی در فضای مجازی مطرح است. در دولت یازدهم پهنای باند 32 برابر قبل شد که تحول بزرگی در فضای مجازی ایجاد کرد.


روحانی همچنین اظهار کرد: یکی دیگر از مسائل مهم در پسا کرونا مسئله مواد غذایی و خودکفایی است که مثلا در گندم در مقطعی خودکفایی  رخ داد و حتی صادر کردیم. در سایر موارد مثل جو، ذرت و ... هم حرکات بسیار خوبی شروع شده و در این مدت بیش از 30 میلیون تن مواد غذایی و محصولات کشاورزی اضافه شده است. البته بعضی ها به کارهای دولت توجه ندارند. در حالیکه کارهای زیربنایی بسیاری شده است. مثل مدرنیزه شدن بخش کشاورزی و یا اقداماتی که در موضوع آب که مهمترین معضل ماست انجام گرفته، ما در آب کار بزرگی در زمینه سدسازی، کانال سازی و زهکشی ها انجام داده ایم.

 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha