گفت‌وگوی صریح کارگران با رئیس‌جمهور در آخرین دیدار رمضانی

65درصد بازنشستگان تامین اجتماعی حداقل حقوق را می‌گیرند

۱۴۰۰/۰۲/۱۵ - ۱۲:۴۳ - کد خبر: 311271
65درصد بازنشستگان تامین اجتماعی حداقل حقوق را می‌گیرند

سلامت نیوز: آخرین دیدار رمضانی نمایندگان تشکل‌های کارگری با حسن روحانی به سبک و سیاق سال‌های گذشته با گلایه‌ها، انتقادات و درخواست‌های صریح و شفاف این نمایندگان از رئیس‌جمهوری همراه بود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه همشهری ،ناکافی بودن حقوق مستمری‌بگیران در مقابل تورم و هزینه‌های زندگی، درخواست صدور دستور برای مسکن کارگران، تداوم دست به گریبان بودن کارگران با قراردادهای موقت و سفید امضا، درخواست در اولویت قراردادن واکسن کارگران، پرداخت هرچه سریع‌تر 89هزار میلیارد تومان اعتبارات مورد نیاز اجرای مرحله دوم متناسب‌سازی‌ حقوق بازنشستگان از محورهای سخنان این نمایندگان بود که خواستار حل آن در مدت کوتاه پایان دولت دوازدهم شدند.

از دولت، محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و علی ربیعی سخنگوی دولت رئیس‌جمهور را در این نشست همراهی می‌کردند.علیرضا محجوب، دبیرکل خانه کارگر نخستین سخنران این جلسه بود، او درباره مطالبات دستمزدی کارگران خطاب به رئیس‌جمهور گفت: «با وجود همه افزایش‌هایی که در دستمزد کارگران اعمال شده است، هنوز 38درصد با حداقل معیشت فاصله داریم. دولت تدبیر و امید تمام تلاش خود را کرده است ولی دولت‌های بعدی بدانند که باید این 38درصد را جبران کنند.» علی خدایی، عضو کارگری شورای‌عالی کار نیز در این‌باره گفت:

«ما از میزان مزد تعیین‌شده راضی نیستیم ولی از روند طی‌شده برای تعیین دستمزد اعلام رضایت داریم. مزد تعیین‌شده کارگران از این جهت راضی‌کننده نیست که در سال گذشته در ردیف خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها تورم 62درصدی و در ردیف مسکن تورم نزدیک 100درصدی داشته‌ایم. هرچند افزایش 39درصدی دستمزد را داریم اما ردیف‌های ضروری خانوار این تورم‌ها را تجربه کردند، بنابراین در معیشت و سفره کارگران یک خلأ احساس می‌شود. امروز روی کاغذ مبلغ 2میلیون و 640هزار تومان برای خانوار 3.3نفری کشور کسری بودجه داریم و ردیف‌هایی مانند آموزش و تفریح و سرگرمی از سبد معیشت خانوار کارگران در حال حذف شدن هستند که این می‌تواند هشدار جدی برای آینده ما باشد.»


شکاف درآمدی و مشکلات مالی

علی‌اصغر بیات، رئیس کانون عالی بازنشستگان تامین اجتماعی که بیش از 3.5میلیون بازنشسته تامین اجتماعی را نمایندگی می‌کند، هم در این‌باره گفت: «بیش از 65درصد بازنشستگان تامین اجتماعی کف حداقل یا زیر حداقل حقوق را می‌گیرند. در سال‌های اخیر تنگناهای معیشتی و فشار اقتصادی ناشی از تحریم‌ها بیشترین فشار و سختی را متوجه کارگران بازنشسته و مستمری‌بگیر تامین اجتماعی کرده است ولی عزتمندانه و غیرتمندانه با سیلی صورت خود را سرخ نگه داشته‌اند.

مهم‌ترین چالش و مسائل روز بازنشستگان شکاف درآمدی و مشکل مالی آنهاست چراکه روزبه‌روز سفره آنها کوچک‌تر می‌شود.»بیات با تقاضا از رئیس‌جمهور برای صدور دستور سریع جهت حل مشکلات معیشتی بازنشستگان تامین اجتماعی، افزود: «اگرچه جبران عقب‌ماندگی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی با اجرای مطالبات بر زمین مانده متناسب‌سازی حقوق پس از 12سال صورت گرفت، اما حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی پس از متناسب‌سازی حقوق‌های سایر صندوق‌ها، باز هم از آنها عقب ماند.

اکنون که مرحله دوم متناسب‌سازی شروع شده و احکام آن در حال صدور است، تلاش می‌شود حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی به حقوق بازنشستگان سایر صندوق‌ها نزدیک شود اما کار ما به 89هزار میلیارد تومانی که در بند و تبصره2 قانون بودجه آمده است گره خورده و از رئیس‌جمهوری می‌خواهیم که این 89هزار میلیارد در گیرودار اداری نباشد.»


89هزار میلیارد تومان مرحله دوم متناسب‌سازی‌ پرداخت شود

اکبر شوکت، عضو کارگری هیأت امنای سازمان تامین اجتماعی و هیأت مدیره کانون سراسری انجمن صنفی کارگران ساختمانی یکی دیگر از سخنرانان این جلسه بود که در این‌باره گفت: «در فروردین و اردیبهشت1400 حتی یک ریال از این 89هزار میلیارد تومان محقق نشده و مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در فکر این است که بار مالی ماهانه 4تا 5هزار میلیارد تومانی همسان‌سازی را چطور فراهم کند. از رئیس‌جمهوری درخواست داریم که درباره پرداخت سریع‌تر این 89هزار میلیارد تومان به سازمان تامین اجتماعی، دستور داده شود.»


کارگران در اولویت واکسیناسیون قرار گیرند

اولیا علی‌بیگی، رئیس هیأت مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور به‌عنوان نماینده بزرگ‌ترین تشکل کارگری کشور و همچنین محمد عطاردیان، رئیس هیأت مدیره کانون عالی انجمن‌های صنفی کارفرمایی ایران در نشست رمضانی با حسن روحانی، از او خواستند دستور دهد که جامعه کارگری و تلاشگران عرصه تولید در اولویت طرح واکسیناسیون قرار گیرند. این درخواست به‌طور مکرر از سوی دیگر نمایندگان تشکل‌های کارگری استانی نیز مطرح شد. علی‌بیگی در این‌باره گفت: «کرونا بیشتر اقشار آسیب‌پذیر را دچار گرفتاری کرده است. جامعه کارگری امکان دورکاری هم ندارد. تولید نباید بخوابد و کارگران در این شرایط سخت هر روز در محیط کار حضور دارند و غالبا در سالن‌های سرپوشیده مشغول به‌کار هستند، بنابراین نیاز دارند که در اولویت واکسیناسیون کرونا قرار گیرند.»


افزایش دوباره حق مسکن کارگران در 1400به کجا رسید؟

محور دیگری که در این جلسه مورد توجه نمایندگان تشکل‌های کارگری قرار داشت، موضوع مسکن کارگری بود. علی‌بیگی، درباره افزایش حق مسکن کارگران در سال1400 گفت: «پیشنهاد حق مسکن کارگران در شورای‌عالی کار به تصویب رسیده و به هیأت وزیران ارسال شده است. نمایندگان کارفرماها هم در شورای‌عالی کار حضور داشتند و پذیرفتند که پرداخت کنند.» او از رئیس‌جمهور درخواست کرد که دستور دهد از اردیبهشت‌ماه، 150هزار تومان پیشنهاد شده به حق مسکن کارگران اضافه و پرداخت شود.


نرخ سود تسهیلات مسکن کارگری در طرح اقدام ملی کاهش یابدخواسته دیگر نمایندگان تشکل‌های کارگری، تجدیدنظر در شرایط استفاده کارگران از سهمیه‌ای بود که از طرح اقدام ملی مسکن برای این قشر درنظرگرفته شده است. پویا حقانی جویباری کارگر یک گروه صنعتی دانش‌بنیان در این‌باره گفت: «دولت در طرح اقدام ملی مسکن قصد دارد 200هزار واحد مسکونی برای کارگران و بازنشستگان بسازد ولی در این طرح شرایطی گذاشته شده که فقط اقشار متوسط می‌توانند متقاضی باشند.»

اکبر شوکت، عضو کارگری هیأت امنای سازمان تامین اجتماعی هم در این‌باره گفت: «در بحث مسکن کارگری، وام 18درصدی برای کارگر سنگین است. کارهای مربوط به ساخت 200هزار واحد مسکونی برای کارگران انجام شده و 60هزار واحد کلید خورده است.»شوکت از رئیس‌جمهور خواست تا دستور دهد که نرخ سود تسهیلات به زیر 10درصد برسد.

حقانی درباره کمبود امنیت شغلی کارگران نیز گفت: «قراردادهای سفید امضا و موقت همچنان دامنگیر کارگران است.»احمدی به نمایندگی از جامعه کارگران استان اصفهان نیز در این جلسه گفت: «تعیین تکلیف نشدن قراردادهای موقت باعث شده که کارگران استرس و کابوس بیکار شدن و تمدید نشدن قرارداد را به‌طور مداوم به دوش بکشند. در جامعه کارگری دغدغه‌های امنیت شغلی و معیشتی ما همچنان باقی است این در حالی است که 52درصد جامعه آماری کشور را جامعه کارگری تشکیل می‌دهد.»


371هزار نفر بیمه بیکاری دریافت می‌کنند

محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در واکنش به انتقادهای نمایندگان کارگری در جلسه گفت: « سطح توجه به مقررات حاکم بر بازار کار در دولت تدبیر و امید در سطحی است که بعد از 40سال از تصویب، آیین‌نامه اجرایی تبصره یک ماده 7قانون -که حداکثر مدت موقت را برای کارهایی که طبیعت آنها غیرمستمر است، تعیین کرده است- نهایی شد و به ایجاد امنیت شغلی در جامعه کارگری ایران کمک کرد. تبصره یک ماده 7به تصویب هیأت وزیران رسیده و ابلاغ شده است.»

او درباره آمار بیکاری کارگران کشور در دوران کرونا هم اعلام کرد:«از آغاز دوران کرونا در کشور، سامانه ثبت‌نام الکترونیکی از بیکارانی که بیمه هستند، تشکیل شد. در مدت کوتاهی 871هزار و481نفر در سال98 در این سامانه ثبت‌نام کردند البته بسیاری از آنها به‌کار برگشتند و هم‌اکنون 371هزار و 84نفر دریافت‌کنندگان مقرری بیمه بیکاری داریم.

بنابراین بخش قابل توجهی از بیکارانی که ثبت‌نام کرده بودند به‌کار برگشتند. البته بیکاری در اثر کرونا در مشاغل غیررسمی به‌خصوص حوزه خدمات رو به رشد و فزاینده بوده و همچنان باید مورد کنترل جدی قرار گیرد.»وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره اقدامات دولت‌های یازدهم و دوازدهم در حوزه دستمزد کارگران، هم گفت:

«در همه سال‌های دولت تدبیر و امید تلاش شد تا شکاف مزدی که در طول تاریخ برای جامعه کارگری پیش آمده بود جبران شود؛ به‌طوری که حداقل دریافتی به‌صورت تجمیعی 10.8درصد بیش از نرخ تورم طی این سال‌ها رشد پیدا کرده است.» او درباره آخرین وضعیت افزایش حق مسکن کارگران در سال1400، گفت:«حق مسکن در کمیسیون اقتصادی دولت تصویب شده و آماده است به صحن دولت بیاید.

کمک هزینه مسکن در دولت تدبیر و امید از 40هزار تومان به 300هزار تومان رسیده، یعنی 750درصد رشد کرده است. حال اگر کمک هزینه مسکن این بار به 450هزار تومان برسد، رشدی هزار درصدی را در طول دولت تدبیر و امید تجربه خواهد کرد.»

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.93254s, 19q