عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات آلرژی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه مصرف داروهای استروئیدی توسط مبتلایان به آسم، ضرورت دارد، تاکید کرد که این داروها در شرایط شیوع کووید-19 عامل خطر محیسوب نمی‌شود.

شرایط مصرف داروهای آسم در دوران شیوع کرونا

سلامت نیوز:عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات آلرژی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه مصرف داروهای استروئیدی توسط مبتلایان به آسم، ضرورت دارد، تاکید کرد که این داروها در شرایط شیوع کووید-19 عامل خطر محیسوب نمی‌شود.


به گزارش سلامت نیوز به نقل ازایسنا دکتر مژگان مقتدری یکشنبه 26 اردیبهشت به مناسبت راه‌اندازی پویش ملی آسم، به خبرنگاران گفت: انواع مختلف کروناویروس به طور شایع با نشانه های سرماخوردگی یا شبه آنفلوانزا در جامعه و در افراد خود را نشان می دهد و می‌تواند سبب بروز حملات آسم شود.


این فوق تخصص آلرژی و ایمنولوژی با تاکید براینکه کووید ۱۹ از ویروس‌هاییست که می‌تواند حملات آسمی را در خصوصا در افراد مبتلا به آسم، ایجاد یا تشدید کند، گفت: بیماران مبتلا به آسم، حتما باید ماسک را به شکل صحیح استفاده کرده، از کسانیکه سرفه و عطسه می‌کنند یا نشانه‌های سرماخوردگی دارند دوری و داروهای تجویز شده توسط پزشک را به شکل مرتب، مصرف کنند.


او اضافه کرد: در صورت بروز تب و سرفه شدید در بیماران مبتلا به آسم، بیماران باید بر اساس دستور العملی که پزشک معالج به آنها توصیه می کند، اقدام به کنترل نشانه های آسم کرده و در صورت نیاز با پزشک تماس گرفته و مشورت کنند.


این عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات آلرژی علوم پزشکی شیراز گفت: در بسیاری از موارد اینها نشانه های ناشی از ابتلا به کووید ۱۹ نیست، اما در صورت تشدید علائم لازم است به مراکز درمان سرپایی کرونا( ۱۶ ساعته) که خدمات لازم در این خصوص ارائه می دهند، شود. این افراد باید در مسیر رفتن به مرکز ۱۶ ساعته و یا اورژانس، از تماس نزدیک با دیگران پرهیز کرده، از ماسک استفاده کنند و فاصله فیزیکی دست کم یک و نیم متر را رعایت کنند.


مقتدری خاطرنشان کرد: در صورت نیاز، پزشک معالج با پرسیدن چند پرسش کلیدی می تواند افراد علامت دار را راهنمایی کند که برای بررسی و درمان های لازم آیا نیاز به مراجعه به اورژانس و بیمارستان دارد یا برای ادامه درمان کافی است، در خانه بماند.
او با بیان اینکه بعضی از بیماران نگران هستند که کورتون های استنشاقی موجود در اسپری های تنفسی ممکن است سیستم ایمنی آنها را ضعیف کند؛ گفت: با توجه به اینکه مهمترین نکته در بیماران، کنترل علایم آسم است، پس ضروریست که اسپری های تجویز شده را طبق دستور پزشک روزانه و مرتب مصرف کنند. در صورتی که تشدید نشانه های آسم رُخ دهد، نیاز به مصرف کورتون های خوراکی مانند «پردنیزولون» است.
این فوق تخصص آلرژی و ایمنولوژی گفت: مصرف داروهای استروئیدی برای بیماران مبتلا به آسم در این شرایط که بیماری کووید۱۹ شایع است، عامل خطر محسوب نمی شود. بنابراین طبق تجویز پزشک باید داروها به صورت منظم مصرف شود.


توصیه برای مبتلایان به "آلرژی بینی" و استفاده کنندگان از "نبولایزر"
مقتدری اضافه کرد: در بیمارانی که علاوه بر آسم، آلرژی بینی داشته و اسپری های استروئیدی بینی مصرف می کنند، باید همچنان به استفاده از آن ادامه دهند. بیماران مبتلا به آسم شدید که در منزل از دستگاه «نبولایزر» استفاده می‌کنند، مطلع باشند که استفاده از نبولایزر امکان انتشار ویروس را به دنبال دارد؛ بنابراین در صورت امکان از «آسان نفس» استفاده کنند یا اگر «آسان نفس» ندارند، می توانند در صورت استفاده از نبولایزر سعی کنند که افراد کمی در اطراف آنها باشند یا بیمار در اتاق تنها باشد.


این پزشک فوق تخصص گفت: بزرگترین خطر برای بیماران مبتلا به آسم این است که در صورت بروز حمله آسم، درمان مناسبی را در خانه انجام ندهند. در نتیجه ممکن است به علت تشدید علائم آسم مجبور شوند به اورژانس های بسیار شلوغ مراجعه کنند و تخت خالی هم برای بستری نباشد.


نگران مصرف آنتی‌هیستامین‌ها نباشید
مقتدری با تاکید براینکه کنترل نکردن مناسب در این بیماران خطری به مراتب بزرگتر از ابتلا به کووید ۱۹ برای سلامتی آنها است، گفت: این بیماران توجه داشته باشند که آنتی هیستامین ها سیستم ایمنی را سرکوب نمی کنند، پس در مصرف آنها نگرانی خاصی وجود ندارد.
فوق تخصص آلرژی و ایمنولوژی بالینی تاکید کرد که واکسن "پنوموکوک" که در برخی بیماران مبتلا به آسم تجویز و تزریق می‌شود، هیچ محافظتی در برابر عفونت ریه ناشی از ابتلا به کووید 19 ایجاد نمی‌کند. 


مقتدری به همه افراد و اعضای جامعه اکیدا توصیه کرد که در صورت داشتن تب و نشانه های سرماخوردگی، به محل کار یا مراکز آموزشی یا هر اجتماع دیگری نروند تا از انتشار بیماری و تشدید آن جلوگیری شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha