دوشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۱
کد خبر: 312050

خبر اختصاص واکسن کرونا برای ۳ هزار نفر از کارمندان صدا و سیما در این روزها با واکنش شدید کاربران در فضای مجازی همراه شده است. ابتدا سایت فرارو این خبر را منتشر کرد و بعد هم رسانه‌ای دیگریه این قضیه پرداختند.

جنجال واکسیناسیون کارکنان صداوسیما

سلامت نیوز: خبر اختصاص واکسن کرونا برای ۳ هزار نفر از کارمندان صدا و سیما در این روزها با واکنش شدید کاربران در فضای مجازی همراه شده است. ابتدا سایت فرارو این خبر را منتشر کرد و بعد هم رسانه‌ای دیگریه این قضیه پرداختند.

به گزارش سلامت نیوز، «عصرایران» در ادامه نوشت: در حالی سه هزار نفر از کارکنان صدا و سیما مشمول دریافت واکسن کرونا شدند که به گفته مدیرعامل بنیاد بیماری‌های نادر کشور پنج هزار بیمار نادر در کشور هنوز واکسینه نشدند. حالا سوال این است که کارکنان صدا و سیما در اولویت دریافت واکسن هستند یا بیماران نادر؟ بیمارانی که سطح ایمنی بدن آنها بسیار پایین است و گاهی برای یک سرماخوردگی ساده هم تا یک ماه درگیر می‌شوند.

دریافت خارج از نوبت واکسن کرونا برای کارکنان صدا و سیما در حالی تایید شد که کیانوش جهانپور در توییتی نوشت: این «مصوبه ستاد ملی کرونا برای عوامل درگیر در انتخابات است. از جمله ۳۰۰۰ نفر مشمول آن در صدا و سیما هستند، از خبرنگار و تصویربردار تا عوامل فنی.» همچنین «رئیسی» سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرده بود: (آن دسته از کارکنان صداوسیما که درگیر انتخابات هستند و قرار است ساعت‌ها در ساختمان سازمان که از نظر تهویه هم وضعیت نامناسبی دارد کار کنند، واکسن کرونا را تزریق می‌کنند و تعداد این افراد هم بسیار محدود است.)

این درحالی است که سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا پیشتر در این باره گفته بود که واکسیناسیون خبرنگاران در فاز سه صورت می‌گیرد. خبرنگاران میدانی و خبرنگارانی که در نشست‌ها و برنامه‌های خبری حضور پیدا می‌کنند و مصاحبه نزدیک با افراد انجام می‌دهند، در فاز سوم اولویت واکسیناسیون کرونا قرار می‌گیرند.»

ماجرا به همین جا ختم نشد و در یک روم کلاب‌هاوس با عنوان «واکسیناسیون در صدا و سیما؛ واقعیت یا دروغ؟» واقعیت‌های دیگری فاش شد. این روم که با حضور برخی مدیران میانی صدا و سیما و تهیه‌کنندگان و مجریان تشکیل شده بود، از توزیع واکسن خارج از سهمیه به بازیگران هم پرده برداشت.

تعدادی از تهیه‌کنندگان از جمله رضا جودی، تهیه‌کننده سریال لیسانسه‌ها و مسلم آقاجان‌زاده اعلام کردند که بازیگران سریال های تلویزیون و سینما و حتی شبکه خانگی هم مشمول سهمیه خارج از نوبت واکسن کرونا شده‌اند.

آن‌ها اعلام کردند که انجمن تهیه‌کنندگان سینما با ارسال نامه‌ای به تهیه‌کنندگان خواهان ارسال اسامی بازیگران پروژه‌ها برای دریافت واکسن شده‌اند.

یکی از مجریان صدا و سیما به نام سعید توکلی که مجری برنامه پایش است، از قول مدیر یکی از شبکه‌های صدا و سیما اعلام کرد که سهمیه خارج از نوبت واکسن کرونا نه تنها برای تولیدکنندگان برنامه‌های انتخاباتی اختصاص یافته که به دلیل پرخرج بودن پروژه‌های تولید سریال و فیلم تصمیم‌گیری بر آن بوده است که به بازیگران هم واکسن تزریق شود.

البته ماجرا به اینجا ختم نشد و پرسنل صدا و سیما که در این روم حاضر بودند خبر دادند که به جز بازیگران صدا و سیما مجریان برنامه کودک مانند سارا روستاپور هم واکسن تزریق کرده‌اند. همچنین ماه‌منیر آقایی دیگر پرسنل صدا و سیما هم با تایید این موضوع که واکسن خارج از سهمیه صدا و سیمایی‌ها ربطی به پوشش انتخابات ندارد، گفت که اسم او نیز برای دریافت واکسن ارسال شده است.

با این اوصاف به نظر می‌رسد که سهمیه واکسنی که قرار است با آن پرسنل صدا و سیما و بازیگران سینما و شبکه‌های خانگی و صدا و سیما واکسینه شوند، فراتر از آنچه باشد که صرفا به بهانه پوشش اخبار انتخابات واکسینه می‌شوند.

محمدناصر حق خواه نوشت: در یک ماه گذشته تمرکز خبرها بر واکسن کرونا، از لزوم ورود زودتر و شروع واکسیناسیون به این سمت رفته است که چه گروه‌هایی باید زودتر واکسن بزنند، زیرا در این مدت، مقادیر نه چندان زیاد، اما نسبتا خوبی از واکسن‌های مختلف کرونا وارد شده و واکسیناسیون بعضی گروه‌های حساس هم آغاز شده است. در این بین انتشار یک خبر عجیب در رسانه‌ها که هنوز به تایید رسمی نرسیده، کمی شائبه برانگیز شده است.

بعضی خبرها حاکی از این است که نهادهایی که رسما واردکننده واکسن بوده اند، از دادن اطلاعات و آمار دقیق تعداد واکسن واردشده منع شده اند. هم زمان با این خبر گفته شده است افرادی که به صورت مستقیم در امر انتخابات دخیل هستند، باید در نوبت فوری واکسیناسیون قرار بگیرند. این تصمیم که قرار بود مشمولانش، کادر اجرایی انتخابات و ناظران صندوق‌ها و فعالان اصلی ستادها باشند، انگار بیشتر به کام بخش بزرگی از کارمندان صداوسیما شیرین شده است.

خبری که دو روز پیش منتشر شد، از واکسیناسیون بیش از ۳ هزار نفر از کارمندان صداوسیما می‌گفت؛ خبری که در حد یک شایعه نماند و به سرعت مسئولان رسمی هم تاییدش کردند.

واکنش‌ها به واکسینه‌شدن صداوسیمایی‌ها

همان طور که پیش بینی پذیر بود، این خبر با واکنش تند بسیاری از کاربران در فضای مجازی روبه رو شد. کاربری در توئیتر نوشت: «کارمندان صدا وسیما اکنون چه اولویتی داشتن که بهشون واکسن تزریق بشه؟ اولویت با شماست یا اون بچه زباله گرد؟ اولویت با شماست یا اون سرباز تو بیمارستان، پادگان، مرز؟ اولویت با شماست یا خیلی از اون بی اولویت شده‌هایی که دیده نمی‌شن؟» عده‌ای هم اصل ماجرا، یعنی تزریق واکسن به افرادی را که قرار است به طور مستقیم با انتخابات درگیر باشند، قبول کرده، ولی سوال‌های دیگری پرسیده اند.

مثل کاربری که نوشته بود: «به ۳ هزار نفر از کارمندان صداوسیما در چند روز آینده به بهانه انتخابات، واکسن تزریق خواهد شد. باید اسامی دقیق و مسئولیت این افراد در پوشش اخبار انتخابات اعلام شود تا فرداروز معلوم نشود که باجناق زاده‌ها و داخل مداری‌ها به بهانه انتخابات، واکسن تزریق کرده اند.» سیامک قاسمی، اقتصاددان و فعال رسانه، هم در توئیتی در این باره نوشت: «هم زمان که به هلال احمر و گمرک هشدار داده اند دیگر نباید آمار واردات #واکسن کرونا را اعلام کنند، بخشی از کارکنان #صداوسیما را به بهانه پوشش انتخابات، خارج از نوبت واکسن زده اند. آقایان کامل برگشتن به تنظیمات کارخانه! رانت و فساد و تبعیض و ناکارآمدی این بار در #واکسیناسیون». این واکنش‌ها و دغدغه‌ها درحالی بود که در یک روم کلاب هاوس هم بعضی خبرنگاران با بردن نام مجریان مشهوری که واکسن تزریق کرده اند، جزئیات واکسن زدن این افراد را اعلام کردند؛ خبری که به صفحات اینستاگرام و توئیتر هم رسوخ کرد.

بخش اعظم منتقدان می‌گویند در حالی که بسیاری از بیماران صعب‌العلاج و زمینه‌ای هنوز موفق به دریافت واکسن نشده اند، صداوسیما تمام کارکنان خود را به بهانه مناظره‌های تلویزیونی و انتخابات واکسینه می‌کند. این دسته از منتقدان بر این باورند که کارکنان صداوسیما که بخش بزرگی از آن‌ها به عنوان خبرنگار و فعال رسانه‌ای فعالیت می‌کنند و در عمل باید رانت و فساد را افشا کنند در تناقضی عجیب بدون اطلاع‌رسانی به مردم واکسن کرونا دریافت کردند.

حسن علیزاده دبیر روزنامه الکترونیکی «عصر ایران» در واکنش به این موضوع در توئیتر نوشت: «آقای جهانپور انتشار فهرست ۳۰۰۰ نفره مشمولان واکسن در صداوسیما، حداقل کار در پاسخ به افکار عمومی است…»

رضا کاشف مدیرکل اسبق امور بین‌الملل سازمان تامین اجتماعی نیز با انتقاد از واکسیناسیون ۳ هزار نفری کارکنان صداوسیما در توئیتر نوشت: «واکسن ۳۰۰۰ نفر از پرسنل صداوسیما مانند اهدای زمین نسبتا رایگان و تسهیلات کم‌بهره ساخت مسکن ارگان‌ها و نهادهای خاص است. اینجا تا همیشه برخی با برخی برابرترند. در این خاک آریایی-اسلامی هیچ‌کس با رانت مخالف نیست؛ مادامی که خودش هم جزو رانت‌خواران باشد.»

برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز با هشتگ #واکسن_گیت از این موضوع انتقاد کرده و می‌گویند که آیا خون عوامل صداوسیما رنگی‌تر از بقیه است؟!

کاربری در این رابطه نوشت: «اگر مبنای تزریق واکسن بر اساس شغل باشد، شغل‌هایی به مراتب خطرناکتر از مجریان صدا و سیما وجود دارند. اینکه در نهایت همه باید واکسینه بشوند صحیح هست، اما اینکه برای افراد بالای ٧٠ سال انقدر رنج بکشیم که واکسن بزنند، بعد مجریان جوان سیما واکسن بزنند خارج از اخلاق است.»

کاربر دیگری با مخاطب قرار دادن احسان نیلی، فعال رسانه؛ تهیه کننده و کارگردان نوشت: «آقای احسان نیلی به عنوان یک تهیه کننده در توجیه واکسیناسیون خارج از نوبت سازمان صداوسیما گفت من نمیتونم بعد از ۳، ۴ قسمت مجری برناممو عوض کنم! بله درست میگید، اولویت با شماست. ما می‌تونیم پدر مادرهای بالای ۶۰، ۷۰ سالمون رو عوض کنیم.»

ابراهیم علیزاده سردبیر «تجارت نیوز» با انتشار تصویر واکسینه شدن یکی از پرسنل صداوسیما نوشت: «واکسیناسیون کارکنان صداوسیما بر اساس چه اولویتی آغاز شده است؟ بقیه مردم در انواع مشاغل پرخطر در معرض خطر کرونا نیستند؟»

همه روزنامه نگارها دورکار نیستند

این صحبت‌ها فقط یک روی سکه است. شاید اگر بخواهیم منطقی‌تر و همه جانبه‌تر نگاه کنیم، نباید آن دسته از اهالی رسانه، خبرنگاران و گزارشگران را فراموش کنیم که در روزهای پرنوسان کرونایی، هم در محیط کارشان حاضر می‌شدند و هم به گوشه وکنار شهرها سرک می‌کشیدند. اهمیت همین مسئله باعث شد که مدتی پیش، بحث واکسیناسیون خبرنگاران درکنار برخی صنف‌های پرخطر دیگر مطرح شود. موضوعی که واکنش‌های زیاد و متفاوتی را ازسوی اهالی رسانه درپی داشت. عده‌ای معتقد بودند باتوجه به روند کندی که در واکسیناسیون افراد جامعه وجود دارد، دلیلی ندارد خبرنگاران زودتر از سایر افراد واکسن تزریق کنند. درمقابل بودند کسانی که ضمن یادآوری وظیفه خبرنگاری، معتقد بودند بهتر است خبرنگاران میدانی که مدام به این طرف و آن طرف می‌روند و در بسیاری از مکان‌های شلوغ و پرخطر حاضر می‌شوند، از این استثنا برخوردار شوند و واکسن کرونا را دریافت کنند یا دست کم با هماهنگی نهادهای صنفی استانی، برای تزریق واکسیناسیون آن‌ها شرایطی فراهم شود؛ همان طور که یکی از روزنامه نگاران در توئیتر نوشته بود: «در جریان گفت وگوی تلفنی با یکی از دوستان رسانه‌ای در شیراز مطلع شدم اغلب خبرنگاران و مدیران رسانه‌ای در استان فارس با هماهنگی دانشگاه علوم پزشکی و نهادهای صنفی استانی، واکسن تزریق کرده اند».

دوستان دیگری از اهالی رسانه هم مثل همیشه به سراغ توئیتر رفتند و نظرهایشان را بیان کردند. فردی نوشته بود: «این یک واقعیته. رسانه‌ها هم در مشاغل گروه یک هستن. تعطیلی ندارن و همه روزنامه نگارها هم دورکار نیستن. شاید برای درک بهتر وضعیت خبرنگاران، بد نباشد گزارشگرها و عکاس‌هایی را درنظر بگیریم که مدام مشغول تهیه گزارش میدانی از بیمارستان ها، آرامستان‌ها یا پوشش برنامه‌های حضوری هستند.»

همه اهالی رسانه یا فقط صداوسیمایی ها؟

شاید سوال مهم تری که برای بسیاری از کاربران مطرح شده است و البته برحق هم هست، این باشد که اگر خبرنگاران و اهالی رسانه در معرض گروه‌های پرخطر و پرریسک قرار می‌گیرند و واکسن کرونا باید زودتر به آن‌ها تزریق شود، چرا این استثنا فقط برای صداوسیمایی‌ها بوده است. کما اینکه تا به امروز در سراسر جهان داشته ایم خبرنگاران، روزنامه نگاران و فعالانی را که در حوزه رسانه کار می‌کنند و به کرونا مبتلا شده اند و حتی جان خود را از دست داده اند.

به هرحال و با وجود تمام این صحبت ها، طبق زمان بندی و گروه بندی برنامه واکسیناسیون ملی، ساکنان زندان‌ها و مراکز تأدیب، نیروهای پلیس، نظامیان و سربازان پادگان ها، معلمان و کارکنان مدارس، گرم خانه ها، کمپ‌های معتادان و مهاجران، کارکنان بانک ها، کارکنان حمل ونقل عمومی، آموزش، کارکنان تولید و توزیع مواد سوختنی و خدمات شهری ازجمله گروه‌هایی هستند که مرداد و شهریور، موعد تزریق واکسن برایشان درنظر گرفته شده است و جایی برای اهالی رسانه در این بین نیست.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =