واكنش وزير بهداشت به اظهارات نامزدهاي انتخابات رياست‌ جمهوري درباره «سلامت»

نمكي: در اين كشور، هم كودك چاق داريم و هم كودكي كه دنده‌هايش از گرسنگي بيرون زده است

۱۴۰۰/۰۳/۲۰ - ۱۱:۱۵ - کد خبر: 312815
نمكي: در اين كشور، هم كودك چاق داريم و هم كودكي كه دنده‌هايش از گرسنگي بيرون زده است

سلامت نیوز:وزير بهداشت در واكنش به مباحث مرتبط با سلامت كه در مناظره روز سه‌شنبه نامزدهاي انتخابات رياست‌جمهوري سيزدهم مطرح شد، گفت:«در نمايش ناشيانه روز سه‌شنبه، ديروز هم از راست خورديم و هم از چپ كه اين هم استقلال ما را نشان مي‌داد كه ما زير بيرق جريان و جناحي نيستيم بلكه افراد مستقلي هستيم و به هيچ حزب و گروه و دسته‌اي هم وابسته نبوديم.»

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه اعتماد ،وزير بهداشت كه در مراسم اختتاميه روز جهاني غذا صحبت مي‌كرد با اشاره به مناظره نامزدهاي انتخابات رياست‌جمهوري و انتقادشان به وزارت بهداشت گفت:«مدت‌ها قبل به همكارانم نوشتم كه خواهشم اين است كه در بحث‌هاي انتخابات ورود نكنيد. از روزي هم كه آمدم همه تلاشم اين است كه وزارت بهداشت را از سياست‌زدگي عاري كنم و بارها اعلام كردم كه من وزير بهداشت تمام مردم اين سرزمين هستم؛ اعم از شيعه، سني، كليمي، مسيحي، زرتشتي، بي‌دين، اصولگرا، اصلاح‌طلب، بي‌خط و حتي زنداني محكوم به اعدام. مردم بايد بپذيرند كه وزير بهداشت سياسي نيست.

برخي كه ناشيانه ابراز ارادت و علاقه مرا به مقام معظم رهبري، تفسير خطي كردند بسيار اشتباه فكر كردند. رهبري براي همه ملت ايران و براي همه خطوط است. ايشان پدر خانواده عظيمي است به نام ملت ايران. بنده به هيچ جريان سياسي وابسته نيستم و نخواهم بود زيرا همشهري من سهراب گفت كه من قطاري ديدم كه سياست مي‌برد و چه خالي مي‌رفت. من اصلا سوار اين قطار نمي‌شوم. گرچه سياست بلدم، گرچه اجزايش را از آنها كه ادعا مي‌كنند، ماهرانه‌تر مي‌دانم اما به اين وادي ورود نكردم.

زيرا ورود به اين وادي انسان‌ها را كليشه‌اي بار مي‌آورد و جزم‌انديشي را به آدم تحميل مي‌كند و صداقت و رفتار صادقانه را از آدم مي‌گيرد. بنابراين از دوستانم خواستم كه به اين عرصه ورود نكنند و اگر هم كسي چيزي گفت، نرنجند.» وزير بهداشت افزود:«همكاران من دل‌شان مي‌سوزد و دل‌شان مي‌شكند زيرا در طول 16 ماه گذشته با دست‌هاي خالي و بسته اما با چشم‌هاي باز و دل‌هايي مالامال از عشق لحظه‌اي درنگ نكردند.

كرونا نشاني از لياقت و بي‌لياقتي مديريت كشورها خواهد بود و در آينده كشورها را اينگونه تعريف مي‌كنند كه هر كشور چگونه اين پاندمي را مديريت كرد. اين بچه‌ها با دست خالي با خزانه تهي و بانك مركزي بي‌پول و فقط با ايثار و گذشت ايستادند. من كوچك‌ترين سرباز اين گروه بودم. فرماندهان اصلي آنها بودند كه شهيد شدند.

آنهايي بودند كه روزهايي كه ماسك نداشتيم، تن بر آتش زدند و خودشان را به توفان بلا سپردند. گروهي در طول اين مدت و زماني كه توزيع گوشت، مرغ و تخم مرغ مشكل داشت، اجازه ندادند در 4750 قلم دارو كمبود ايجاد شود. شما نديديد كه حتي يك بيمار پشت در يك بيمارستان در كشورمان سرگردان شود و حتي اجازه ندادند كه اگر يك بيمار غيركوويد هم بود، پشت در بيمارستان بماند. اين بچه‌ها روزهاي سختي را گذراندند.

4 موج سنگين را مديريت كردند و اجازه ندادند كه به مردم فشار وارد شود. ارزي كه ما در سال 1399 استفاده كرديم يك ميليارد و 200 ميليون يورو كمتر از ارز سال 1397 بود. حال اين بچه‌ها مي‌بينند يك آدمي كه يك ثانيه متوجه نشده كه كرونا يعني چه و نمي‌داند كه اين ويروس با سيب‌زميني چه فرقي دارد، مي‌آيد اظهارنظر مي‌كند و مي‌گويد من 3 ماهه فلان مي‌كنم. من پيشنهاد مي‌كنم 3 روز همه اختيارات اين اسب سركشي را كه ما دهانه‌اش را گرفتيم به شما مي‌سپاريم و شما 3 روز آن را هدايت كنيد.

آن زمان ما هم راي مي‌دهيم و مي‌گوييم شما 3 ماهه نه 30 روزه مي‌توانيد همه‌ چيز را درست كنيد. البته در اوضاع و احوالي كه دوستان كم مي‌آورند، طبيعي است. دوستان من نرنجند اما بفهمند. به هر كجا مي‌خواهيد حمله كنيد، حمله كنيد. به اقتصاد، به فرهنگ و... حمله كنيد و ان‌شاءالله بتوانيد درست كنيد اما پا در عرصه كرونا نگذاريد. زيرا نه بلد هستيد و نه اين مجموعه با وجود آنكه معتقدم نقص‌هايي داشتيم اما با امكاناتي كه داشتيم، بي‌نقص‌ترين و موفق‌ترين كشور دنيا در مديريت كرونا بوديم. اين را سازمان جهاني بهداشت مي‌گويد.

پس به قول دوستان اگر تشكر نمي‌كنيد، نمك به زخم اين عزيزان هم نپاشيد كه 16 ماه است كه يك خواب راحت نداشتند. اين باعث رنجوري مي‌شود ضمن اينكه مملكت‌داري هم كار ساده‌اي نيست. آقايان دچار سوءتفاهم نشوند. مملكت‌داري كار سختي است و افراد باجنبه و فهيم نياز دارد؛ كسي كه نمي‌تواند شعر استاد شهريار را از رو بخواند و شهريار در قبر مي‌لرزد حالا مي‌گويد وزير بهداشت شعر مي‌خواند.

اينكه بايد براي اين شهروند افتخار باشد كه وزير بهداشتش هم ايمنولوژيست است، هم بهداشت را بلد است و هم هزاران بيت شعر در حافظه‌اش دارد. اينكه عيب نيست و از ديد افراد فهيم، حسن است كه بتوان حرف‌ها را با زبان شعر گفت. شما مي‌گوييد مملكت بايد به زمان حكمت حكماي قديم برگردد. مگر بوعلي سينا كه بود؟ مجموعه‌اي از همه اينها بود. البته من نمي‌خواهم مقايسه كنم. اگر كسي در بين جمع مديران قابليت‌هاي متفاوت داشت بايد او را تحسين كنيد.

اگر در شما هنري نيست كه نبايد بر هنرمندي بقيه خرده بگيريد.»سعيد نمكي در مراسم اختتاميه روز جهاني غذا با اشاره به اهميت ايمني غذايي هم گفت:«چند روز پيش استان گيلان بودم. در آنجا دو رودخانه داريم. اين دو رودخانه 17 كيلومتر سم را به تالاب انزلي مي‌برد كه زيستگاه زمان تخم‌گذاري ماهيان است.

اطراف اين تالاب زمين‌هاي كشاورزي و شاليزارهاست و به دنبال استفاده مقادير زياد كود شيميايي در اين شاليزارها، نيترات و نيتريت هم وارد اين تالاب و حوضچه‌هاي آب زيرزميني مي‌شود. علاوه بر اين ايستگاه زباله سراوان را داريم كه در شرايط خشك 4 ليتر در ثانيه و در شرايط بارندگي 24 ليتر در ثانيه شيرابه زباله‌ها را به سمت تالاب انزلي مي‌برد. با اين شرايط ما به مردم توصيه مي‌كنيم كه ماهي بيشتر بخورند!

اوضاع ما در خليج فارس و آب‌هاي ساحلي آنجا هم به دليل فاضلاب‌هاي صنعتي كه ايجاد كرديم بهتر از اين نيست. نوع سم‌پاشي‌ها و... هم چه در گندمزار، چه در باغ و شاليزار ما و... جدي است. بايد بدانيم كه باقيمانده سموم يكي از تهديد‌كننده‌هاي جدي است. ما مردم را به خوردن سبزي توصيه مي‌كنيم اما آبي كه از باقيمانده فلزات سنگين مي‌رود و سبزي را سياه مي‌كند، ماحصلش چيزي است كه بايد توصيه كنيم مردم بخورند.

بنابراين اگر كميت را با كيفيت مناسب ارزيابي نكنيم، امنيت غذايي هيچگاه تامين نخواهد شد و برعكس مردم بايد هزينه‌هاي سنگيني را براي درمان بيماري‌ها، سرطان‌ها و... بپردازند. گاهي اوقات نخوردن از خوردن غذاي مسموم بهتر است.»وزير بهداشت با تاكيد بر ضرورت تشديد رديابي غذا از مزرعه تا سفره توسط سازمان غذا و دارو افزود:

«اين سرزمين، سرزمين گسترده‌اي است كه در آن هرگز نمي‌توانيم بگوييم كه يك استان يك الگوي واحد در زمينه تغذيه دارد. به همان نسبت كه گستردگي اقليم و تنوع آب و هوا داريم، تفاوت فرهنگ و خرده‌فرهنگ داريم. در برخي نقاط اين كشور، بچه‌هاي چاق داريم و در همان نقاط، كودكاني داريم كه از گرسنگي و فقر دنده‌هايشان بيرون زده و ضعف كرده‌اند. »

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.94632s, 19q