انجام دوز دوم واکسیناسیون کرونا تا هفته آینده

۱۴۰۰/۰۳/۲۳ - ۱۰:۲۷ - کد خبر: 312926
انجام دوز دوم واکسیناسیون کرونا تا هفته آینده

سلامت نیوز:سخنگــوی ستــاد ملــی مقابله با کرونا آخرین وضعیت بیماری کرونا و همچنین واکسیناسیون علیه این بیماری در کشور را تشریح کرد. دکتر علیرضا رئیسی در حاشیه هفتاد‌و‌دومین جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا که با حضور همه اعضا و ریاست رئیس‌جمهور برگزار شد، گفت: در ایام دهه کرامت دعا کنیم که از شر این ویروس رهایی یابیم. خوشبختانه امروز هم جلسه با حضور رئیس‌جمهور و سایر اعضا برگزار شد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ملی ،در این جلسه به بررسی وضعیت بیماری در ایران و جهان پرداختیم. نوع مدیریت و دستاور ما در مدیریت موج چهارم کرونا بررسی شد و مروری بر وضعیت سطح دنیا داشتیم به‌ویژه کشور هندوستان و سایر کشورهایی که دچار ویروس جهش‌یافته هستند. در مجموع کماکان توصیه این است که خیلی مراقب باشیم و حتی افرادی که واکسن زدند باید پروتکل‌ها را رعایت کنند.

وضعیت رعایت پروتکل‌ها

وی درباره وضعیت رعایت پروتکل‌ها در کشور نیز گفت: وضعیت رعایت پروتکل‌ها در سطح کشور به حدود ۷۰ درصد رسیده است، اما باید بیش از این پروتکل‌ها رعایت شود. رئیسی درباره برگزاری آزمون‌های پایه نهم و دوازدهم نیز گفت: بر اساس ارزیابی‌ها که بیش از ۳۰۰ هزار نظارت در این رابطه انجام شد، حاکی از آن است که در اغلب حوزه‌ها پروتکل‌ها به خوبی رعایت شده است که از خانواده‌ها و آموزش و پرورش جای تشکر دارد.البته گزارشی از نواقص داشتیم امــا بــالای ۹۰ درصد پروتکل‌ها رعایت شد و برای برگزاری آزمون‌ها، نکات پروتکل‌ها رعایت شد.

کرونا در کشور نزولی است

وی همچنین درباره آخرین وضعیت بیماری کرونا در کشور گفت: روند کلی کشور از نظر موج بیماری، روند نزولی است؛ اما در استان‌های جنوبی و شرقی کشور درگیری‌هایی وجود دارد و آن روند نزولی در این استان‌ها مشاهده نمی شود و حتی در برخی استان‌ها روند بیماری افزایشی است.

وی درباره استان‌هایی که نیازمند بیشترین مراقبت هستند، گفت: روند بیماری در استان هرمزگان هنوز یک روند صعودی دارد. بیماری در استان سیستان و بلوچستان هم هنوز صعودی است. حتی استان‌های کرمان و بوشهر نیز حتما نیاز است که مراقبت های بسیار بیسشتری را انجام دهند.

۱۳ شهر قرمز

رئیسی درباره آخرین وضعیت رنگ‌بندی شهرهای کشور گفت: امروز ۱۳ شهر قرمز در سطح کشور داریم.همچنین ۲۰۸ شهر نارنجی و ۲۲۷شهر نیز در وضعیت زرد قرار دارند.

اسامی شهرهای قرمز

وی درباره شهرهای قرمز گفت: ۳ شهر شامل شهرهای ایرانشهر، چابهار و نیکشهر در استان سیستان و بلوچستان و همچنین شهر پاوه در استان کرمانشاه و بقیه شهرهای قرمز مربوط به استان هرمزگان است و تنها مرکز استان قرمز نیز بندرعباس است.

شهرهای بستک، بندرلنگه، بندرعباس، جاسک، حاجی‌آباد، رودان، پارسیان، قشم و میناب جزو شهرهای قرمز هرمزگان هستند.وی گفت: خواهشم آن است که به شدت و قدرت بیشتری رعایت پروتکل‌ها صورت گیرد و نظارت‌ها دقیق‌تر شود تا مبادا این روند نزولی بیماری متوقف شود.

روند واکسیناسیون

سخنگــوی ستــاد ملی مقابله با کرونا همچنین درباره واکســن کــرونا و روند واکسیناسیون در کشور گفت: فاز یک واکسیناسیون که شامل کادر بهداشت و درمان بود به اتمام رسید.

به این ترتیب افراد بالای ۷۰ سال را در برنامه واکسیناسیون قرار دادیم و برخی گروه‌های آسیب پذیر دارای بیماری زمینه‌ای نیز واکسینه شدند. وی افزود: متاسفانه یک بد‌عهدی طبق معمول برای دریافت واکسن داشتیم که محمولــه ۳ میلیون دوزی که قرار بود ۲ هفته پیش به دست‌مان برسد، به دستمان نرسید و ان‌شاءا... در این هفته قسمتی از آن به دستمان خواهد رسید.

رئیسی گفت: خبر خوب اینکه امروز یا فردا، بررسی آخرین نتایج فاز دوم واکسن ایرانی توسط کمیته‌های ناظر اعلام می‌شود. اگر موفق به اخذ گواهی شویم، می‌توانند مجوز مصرف اضطراری را بدهند تا از واکسن داخلی استفاده کنیم. سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: کسانی که دوز اول واکسن را دریافت کردند و نوبت دز دوم‌شان است، نگران نباشند و ان‌شاءا... آخر این هفته تا هفته آینده دوز دوم واکسن ها را انجام خواهیم داد.

همچنین بعد از اینکه تعداد قابل‌توجهی واکسن در تیر ماه از واکسن داخلی و خارجی به دستمان رسد، روند واکسیناسیون و اعلام گروه سنی را خواهیم داشت. رئیسی تاکید کرد: هموطنان اطمینان‌ داشته باشند با زیرساخت‌های قوی که در سطح کشور برای تولید واکسن داریم، به هیچ‌وجه نباید نگران واکسیناسیون باشیم و همه گروه‌های هدف قطعا تا پایان سال دوز اول واکسن را خواهد گرفت.

شرایط کرونا در انتخابات

معاون بهداشت وزارت بهداشت همچنین در بخش دیگری از صحبت‌هایش به انتخابات پیش‌رو اشاره و تاکید کــرد: از نامزدهای انتخــابات ریاســت جمهـوری ممنونیم که پروتکل‌ها را رعایت کردند و اگر جایی نواقصی وجود دارد خواهش می‌کنم مردم و ستادها و نامزدها دقت لازم را برای رعایت پروتکل‌ها به عمل آورند تا انتخابات از نظر سلامتی به درستی برگزار شود. وی افزود: به عنوان یک کارشناس خواهش می‌کنم بحث سلامت مردم و بیماری کرونا را سیاسی نکنیم‌. با سلامت مردم نه باید شوخی کرد و نه باید آن را سیاسی کرد و بگذارید این کار با متخصصین امر باشد تا با همدلی و همیاری برای کنترل بیماری تلاش کنیم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.15977s, 18q