کاهش مرگ‌و‌میر مادران باردار و کودکان زیر ۵ سال

۱۴۰۰/۰۳/۲۹ - ۱۰:۲۶ - کد خبر: 313227
کاهش مرگ‌و‌میر مادران باردار و کودکان زیر ۵ سال

سلامت نیوز:فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران گفت: در ۱۱۸ بیمارستان استان تهران از ابتدای شیوع کرونا تاکنون 2/94 درصد مجموع بیماران کرونایی بستری شده بهبود یافته و ترخیص شده‌اند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ملی ،علیرضا زالی، در جلسه شورای فرماندهی ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران که در قرارگاه ثارا... برگزار شد به تشریح اقدامات و دستاوردهای ستاد پرداخت. فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در تهران در ابتدای این نشست با بیان اینکه جمعیت رأی‌دهنده استان تهران معادل ۱۳ استان کشور است، مشارکت شهروندان تهرانی در این انتخابات را بسیار وثیق و وزین برشمرد و از آنان خواست همچون همیشه با مشارکت فعال در انتخابات، حماسه‌ای ملی خلق کنند و با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری با انتخاب کاندیدای اصلح راه تعالی کشور را هموار سازند.

تهران؛ گرانیگاه اقتصادی و اجتماعی

وی، وضعیت تهران را به عنوان گرانیگاه سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشور با سایر استان‌ها متفاوت برشمرد و به شرایط اقتصادی، جمعیت بالا، چگالی و تراکم بالای جمعیتی تهران، جمعیت شناور، تعداد بالای مسافران ناوگان‌های حمل و نقل عمومی، وجود اتباع غیررسمی، سکونتگاه‌های غیررسمی، حاشیه نشینی شهری، معتادان متجاهر، کودکان کار و تکدی‌گری در تهران اشاره کردزالی در ادامه به تشریح روند تشکیل ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران پرداخت و به همکاری و مشارکت ۲۵ نهاد سیاسی، نظامی، اجتماعی و اقتصادی و ۴۶۵ خرده نهاد با این ستاد اشاره کرد که طراحی و برنامه ریزی برای مقابله با کرونا بدون یک الگوی مدیریتی همه جانبه فراگیر و مشارکت آنان امکان‌پذیر نبود.به گفته وی، مدل تلفیقی جدیدی به عنوان یک الگوی مدیریتی در تهران از سوی ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران شکل گرفت که می‌تواند در ساله‌ای آتی نیز به عنوان یک الگوی مدیریتی کارآمد در بحران‌های مختلف مورد بهره برداری قرار گیرد.

همکاری نهادها با ستاد مقابله با کرونا

زالی در ادامه از همکاری و مشارکت تمامی نهادها و سازمان‌ها با ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران از جمله چهار دانشگاه علوم پزشکی مستقر در پایتخت (شهید بهشتی، تهران، ایران و بقیه‌ا...) به عنوان کنشگران اصلی عرصه سلامت و مدافعان سلامت تقدیر کرد و ضمن گرامیداشت یاد شهدای مدافع سلامت از سایر نهادها نظیر استانداری، سپاه، نیروی انتظامی، شهرداری، هلال احمر، تأمین اجتماعی و اصحاب رسانه در طول ۱۶ ماه گذشته قدردانی کرد. وی با اشاره به آمار مبتلایان و مراجعان به بخش‌های سرپایی بهداشتی و درمانی تهران، گفت:

با تلاش همکاران و مدافعان سلامت در ۱۱۸ بیمارستان استان تهران از ابتدای شیوع کرونا تاکنون 2/94 درصد مجموع بیماران کرونایی بستری شده بهبود ‌یافته و ترخیص شده‌اند. به گفته زالی، بر اساس آمار میزان متوسط مرگ‌و‌میر نسبت به مراجعان بدحال بستری در بیمارستان‌ها در تهران 9/2 درصد است و این میزان نسبت به مجموع مراجعان به بخش درمان 7/1 است که نشان دهنده ارائه خدمات درمانی با کیفیت در تهران است و مرهون تلاش کارکنان بهداشتی و درمانی استان تهران است.

توقف خدمات روتین بهداشتی

وی، توقف خدمات متعارف روتین بهداشتی و درمانی به بیماران غیر‌کرونایی را یکی از نگرانی‌های خویش برشمرد و افزود: به همت همکاران در دانشگاه‌ها و حوزه بهداشت و درمان استان تهران نه تنها این خدمات کاهش نیافت بلکه در بسیاری از موارد رشد داشته‌ایم. زالی یادآور شد:

بر اساس آمار حوزه بهداشت سه دانشگاه علوم پزشکی پایتخت در نیمه دوم سال ۹۹ نسبت به بازه زمانی مشابه در سال ۹۸؛ واکسیناسیون کودکان و زنان باردار، غربالگری زنان باردار، مراقبت‌های کودکان زیر ۵ سال، مراقبت‌های سالمندان و بیماران خاص بین ۵ تا ۱۰ درصد در تهران رشد داشته است. وی، کاهش مرگ‌و‌میر مادران باردار در اپیدمی کرونا و در نیمه سال ۹۹ و کاهش مرگ‌و‌میر کودکان زیر ۵ سال در تهران را افتخاری ارزنده برای حوزه سلامت برشمرد که به همت و تلاش همکاران حوزه بهداشت و درمان حاصل شده است و مایه افتخار استان تهران است.

میزان بیماران نیازمند به اینتوباسیون

زالی خاطرنشان کرد: در خیز چهارم بیماری با یک سوش چموش جدی انگلیسی روبه‌رو شدیم که در مقایسه با خیز سوم، رشد ۴۳ درصدی میزان عمومی مراجعان بستری و رشد ۴۸ درصدی مراجعان سرپایی بهداشت و درمان در تهران را به همراه داشت.

اما میزان کشندگی به‌رغم مراجعات بیشتر و بدحال‌تر در خیز چهارم از 7/1 به 5/1 به بیمارستان‌ها تقلیل یافت. وی افزود: همچنین میزان اقامت بیمارستانی در خیز دوم 1/7 روز، در خیز سوم 7/6 بود که در خیز چهارم به ۵.۵ روز کاهش یافت یعنی خدمات درمانی در بیمارستانها علیرغم بدحال بودن و تراکم بیشتر بیماران نه تنها کاهش نیافت؛ بلکه چنان مطلوب و با کیفیت ارائه شد که بیماران سریع‌تر ترخیص شده‌اند. به گفته زالی، میزان بیماران نیازمند به اینتوباسیون در بیماران بستری در بخش‌های ویژه در پیک چهارم به میزان یک سوم نسبت به پیک‌های گذشته کاهش پیدا کرد یعنی مراقبت‌های درمانی و روش‌های غیر تهاجمی تنفسی که یکی از دستاوردهای بزرگ متخصصان بالینی ایرانی بود باعث شد بیماران کمتر نیاز به تهویه مکانیکی داشته باشند.

تشریح دستاوردهای تیم بهداشت و درمان

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ادامه به تشریح دستاوردهای تیم بهداشت و درمان استان تهران در خیز چهارم بیماری کرونا پرداخت و از تمامی همکاران این حوزه قدردانی کرد. وی شکل‌گیری گروه‌های جهادی مردمی، شکل گیری محله‌های مردم مدار، طرح مواسات مومنانه برای مشارکت اجتماعی در محرومیت زدایی، طرح محله محور شهید حاج قاسم سلیمانی را از دستاوردهای بزرگ در دوران شیوع کرونا برشمرد و گفت: طرح شهید سلیمانی به عنوان یک طرح اجتماعی سبک و سیاق جدیدی را در استان تهران رقم زد که دستاوردهای ارزنده‌ای به دنبال داشت.

واکسیناسیون کرونا با مشارکت سازمان‌ها

زالی، واکسیناسیون کرونا با مشارکت سازمان‌های مختلف و هماهنگی بین بخشی، راه اندازی مراکز تجمیعی در تهران را از دیگر دستاوردهای مهم برشمرد و افزود: رکوردزنی همکاران بهداشتی در تهران در واکسیناسیون سالمندان بالای ۸۰ سال و همچنین ۷۰ تتا ۸۰ سال بی نظیر بود. تاکنون ۷۶ مرکز تجمیعی واکسیناسیون در تهران راه‌اندازی کرده‌ایم و استان تهران این ظرفیت را داراست که در واکسیناسیون پیشگام و پیش‌‌قراول باشد.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران در انتهای سخنان خود از خدمات و فعالیت‌های بهداشتی و درمانی سه دانشگاه علوم پزشکی استان تهران در طول اپیدمی کرونا و دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌ا... در حوزه‌های درمانی و پروژه‌های تحقیقاتی و تولید واکسن قدردانی کرد.

تقدیر از معاونان درمان و بهداشت

زالی همچنین ضمن تقدیر از زحمات معاونان درمان و بهداشتی و غذا و داروی دانشگاه‌ها گفت: اگر امروز ۷۸۰۰ تخت مجهز برای میزبانی بیماران کرونایی آماده شده، اگر ۹۰ مرکز خدمات جامع سلامت به صورت ۱۶ و ۲۴ ساعته میزبان مراجعان هستند اگر با کمبود اکسیژن و دارو در بیمارستان‌های تهران روبه‌رو نیستیم مرهون زحمات معاونان دانشگاه‌های علوم پزشکی مستقر در تهران است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.34402s, 19q