مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان نظام پزشکی کشور گفت: بسیاری از تجهیزات پزشکی و امکانات درمانی تولید کشور نیست و تحریم‌ها تبادل ارز برای خرید، نقل و انتقال قطعات، تعمیر و تجهیز این تجهیزات را با مشکل مواجه کرده است. به همین دلیل هزینه تامین قطعات و تعمیر تجهیزات پزشکی به چندین برابر قیمت واقعی آن افزایش یافته است.

افت کیفیت درمان در ایران و آسیب جدی بیماران با ادامه تحریم‌های آمریکا | کشورهایی که فرسنگ‌ها از ما عقب بودند، جلو زده‌اند

سلامت نیوز: مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان نظام پزشکی کشور گفت: بسیاری از تجهیزات پزشکی و امکانات درمانی تولید کشور نیست و تحریم‌ها تبادل ارز برای خرید، نقل و انتقال قطعات، تعمیر و تجهیز این تجهیزات را با مشکل مواجه کرده است. به همین دلیل هزینه تامین قطعات و تعمیر تجهیزات پزشکی به چندین برابر قیمت واقعی آن افزایش یافته است.


به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، حسین کرمانپور مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان نظام پزشکی کشور گفت: با وجود خودکفایی کشور در تولید دارو، در بحث تامین مواد اولیه با مشکل مواجهیم و تحریم‌های آمریکا دستیابی به این مواد را گران و زمان‌بر کرده است.

وی ادامه داد: بر اثر تحریم‌ها داروهایی که وارداتی هستند نیز با افزایش هزینه خرید و کمبود مواجه شدند که فشار آن بر بیمه‌ها و خانواده بیماران وارد شده است.

کرمانپور تصریح کرد:‌ چنانچه تحریم‌ها اعمال نمی‌شد، اکنون از بسیاری از کشورها در حوزه سلامت سبقت گرفته بودیم اما به دلیل تحریم‌ها، با وجود تلاش‌های شبانه‌روزی مدافعان سلامت، از نظر تجهیزات و امکانات درمانی، برخی کشورهای منطقه که در حوزه سلامت فرسنگ‌ها از ما عقب بودند اکنون از ما پیش افتاده‌اند.

مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان نظام پزشکی کشور گفت: جامعه پزشکی و درمانی کشور با عشق و علاقه کشتی سلامت ایران را نه تنها روی آب بلکه در تراز بالاتر نگه داشته‌ و مسئولان عالی‌رتبه نظام باید تحلیل کنند که قیمت در صحنه بودن را چه کسی باید پرداخت کند؟ دولتمردان شرق و غرب هم که دستی در تحریم‌ها دارند در قرن علم و دانش باید به این نکته کلیدی برسند که تحریم یک دولت، تحریم ملت است و آسیب نهایی آن چه بسا از جنگ گرم بدتر و فراتر باشد.

وی گفت: تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا، بخش خصوصی سلامت کشور را تحت تاثیر قرار داد زیرا درآمد این بخش به ریال و هزینه‌ها به دلار بود. علاوه بر آسیب جدی که به بخش خصوصی وارد کرد، هزینه‌های سلامت در بخش دولتی را نیز افزایش یافت که این هزینه‌ها نیز از بیت‌المال پرداخت می‌شد.

کرمانپور ادامه داد: مشکلات پدیدآمده از تحریم‌ها اکنون بر کیفیت خدمات تاثیر گذاشته و در صورت ادامه این روند، باعث آسیب بیماران نیز می‌شود. به عنوان مثال، اگر تهیه دستگاه «ام‌آرآی» یا «سی‌تی‌اسکن» با مشکل مواجه شود، مشکلاتی در بحث تشخیص ایجاد می‌کند اما زمانی که دستگاه دیالیز به دلیل نبود قطعه یا فرسایش غیرفعال شود جان بیمار را به خطر می‌اندازد.

وی با بیان اینکه تحریم، ارتقای امکانات سلامت کشور را با کندی مواجه کرده، گفت: بسیاری از تجهیزات پزشکی و امکانات درمانی تولید کشور نیست و تحریم‌ها تبادل ارز برای خرید، نقل و انتقال قطعات، تعمیر و تجهیز این تجهیزات را با مشکل مواجه کرده به همین دلیل هزینه تامین قطعات و تعمیر تجهیزات پزشکی به چندین برابر قیمت واقعی آن افزایش یافت.

مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان نظام پزشکی فرسودگی تجهیزات پزشکی و کاهش دقت تشخیص را از دیگر آسیب‌های تحریم‌های آمریکا برشمرد و افزود: در این شرایط ورود وسایل یدکی و مصرفی این دستگاه‌ها نیز فقط با دور زدن تحریم و هزینه بالا ممکن بود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha