مجری مطالعات بالینی واکسن ایرانی کرونا از بررسی واکسیناسیون افراد ۱۲ تا ۱۸ سال خبر داد.

واکسیناسیون افراد ۱۲ تا ۱۸ سال به کجا رسید؟

سلامت نیوز: مجری مطالعات بالینی واکسن ایرانی کرونا از بررسی واکسیناسیون افراد ۱۲ تا ۱۸ سال خبر داد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایلنا، محمدرضا صالحی، مجری مطالعات بالینی واکسن ایرانی کرونا، درباره دریافت مجوز استفاده اضطراری از واکسن کووایران برکت، بیان کرد: در مورد شرایط بالینی واکسن باید بگویم که ما فاز یک را با موفقیت پشت سر گذاشتیم و نتایج ابتدایی و تکمیلی فاز یک، منطبق با ایمنی زایی قابل توجه، یعنی ۹۰ درصد با عوارض بسیار کم بوده است.

وی ادامه داد: برای همین ما وارد فاز دوم شدیم، در فاز دوم هم خوشبختانه نتایج به سازمان غذا و دارو تحویل داده شد که به نظر می‌رسد حدود ۸۴ الی ۸۵ درصد قدرت اثربخشی دارد.

صالحی افزود: همچنین بی‌ضرری قابل توجه دارد، از این جهت که عوارض جدی در آن دیده نشده و عوارض اغلب خفیف و در حد یک الی دو روز بوده است.

وی گفت: بنابراین با توجه به این روندی که طی شد به نظر می‌رسد فاز سوم خوبی را هم بتوانیم پشت سر بگذاریم و نتایج خوبی را ارائه دهیم، البته دز اول دو سوم داوطلبان در فاز سوم تزریق شده که بالغ بر ۱۵ هزار نفر می‌شوند و مابقی هم به تدریج در حال تزریق واکسن هستند.

صالحی در مورد گروه سنی برای واکسیناسیون برکت، ادامه داد: فعلاً افراد پایین‌تر از ۱۸ سال نمی‌توانند از این واکسن استفاده کنند، اما در حال ترتیب دادن برنامه‌هایی هستیم تا در سن ۱۲ الی ۱۸ سال  هم این بررسی را انجام دهیم که اگر نتایج آن هم منطبق با بی‌ضرری و اثر بخشی قابل توجه واکسن باشد، شاید در آینده واکسیناسیون افراد ۱۲ تا ۱۸ سال کشوری را هم داشته باشیم.

وی با اشاره به واکسیناسیون بیماران خاص و زنان باردار و شیرده، گفت: در رابطه با بیماران خاص باید بگویم که بیماران متعددی را شامل می‌شوند و طبق پروتکل کشوری توصیه‌های لازم برای آنها انجام شده است و واکسن برکت هم از این مقوله خارج نیست، و این واکسن برای اکثر بیماران خاص قابل استفاده است.

صالحی افزود: برای مادران باردار و شیرده هم هنوز اطلاعات ما کامل نیست و به محض اینکه اطلاعاتمان کامل شود، اظهارنظر می‌کنیم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha