یک پژوهشگر خانواده گفت: با وجود تمایل ۹۶.۵ درصد دختران کشور به ازدواج، آمار ازدواج میان آنان ۳۰ درصد کاهش یافته است.

کاهش ۳۰ درصدی ازدواج دختران ایرانی در دهه ۹۰ | ۵ میلیون دختر مجرد در سن ازدواج داریم

سلامت نیوز: یک پژوهشگر خانواده گفت: با وجود تمایل ۹۶.۵ درصد دختران کشور به ازدواج، آمار ازدواج میان آنان ۳۰ درصد کاهش یافته است.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، بهزاد خلیلی پژوهشگر حوزه خانواده در خصوص موضوعات مورد اهمیت برای دختران گفت: ازدواج و تشکیل خانواده یکی از موضوعات مهم در حوزه دختران است. اما ابتدا باید دید که دختران ایرانی نسبت به تشکیل خانواده چه دیدگاهی دارند؟

وی افزود: بر اساس سنجش نگرش جوانان به ازدواج که اخیراً توسط وزارت ورزش و جوانان انجام شده، تنها ۳۵ درصد از دختران مجرد اعلام کردند که علاقه‌ای به ازدواج ندارند و ۹۶.۵ درصد از دختران کشور اعلام کردند که روزی ازدواج خواهند کرد یا در ازدواج تردید دارند. در این میان نیز ۷۰ درصد معتقد بودند که قطعاً تمایل به ازدواج دارند.

وی با بیان اینکه این میزان از تمایل به ازدواج یک امتیاز ویژه برای کشور محسوب می‌شود، عنوان کرد: بر اساس همین گزارش از میان کسانی که اعلام کردند قصد ازدواج نداشته یا در انجام آن تردید دارند، از هر ۱۰ دختر، ۷ نفر معتقد بودند که در صورت رفع مشکلات اقتصادی ازدواج خواهند کرد.

خلیلی با بیان اینکه این آمار نشان می‌دهد یکی از موانع جدی بر سر مسیر ازدواج جوانان و دختران، مسائل اقتصادی است اظهار کرد: این موضوع که نگرش به ازدواج میان جوانان کاهش یافته غلط است هر چند این موضوع چندین بار نیز از سوی وزارت ورزش و جوانان مطرح شده بود.


سن مناسب ازدواج از نگاه جامعه

این پژوهشگر خانواده درباره نگرش به سن ازدواج دختران گفت: بر اساس آمار، جامعه ایرانی معتقد است که ازدواج باید برای دختران و پسران در سنین مناسب آنها رخ دهد و بیش از ۸۷ درصد از مردم معتقدند که سن مناسب ازدواج برای دختران ۱۶ تا ۲۵ سال است.

وی افزود: این آمارها بر اساس «پیمایش زندگی خانوادگی در ایران» که توسط جهاد دانشگاهی انجام شده است. بر این اساس علیرغم اینکه میل دختران به ازدواج مناسب است اما واقعیت جامعه قدری با ایده‌آل بانوان متفاوت است.


سالانه ۵۳۰ هزار دختر ازدواج می‌کنند

خلیلی با بیان اینکه بر اساس آمارها میانگین سن ازدواج دختران کشور ۲۳.۴ سال است، گفت: از سوی دیگر تعداد ازدواج‌های دختران ایرانی نیز کاهش یافته و از سال ۹۲ تا ۹۸ بیش از ۳۰ درصد از ازدواج‌های دختران آمار کاهشی داشته و تعداد این ازدواج‌ها به ۵۳۰ هزار مورد در سال رسیده است.

وی ادامه داد: این در مقابل تعداد دختران مجرد در سن متعارف ازدواج بسیار ناچیز است و در حال حاضر حدود ۴.۵ تا ۵ میلیون دختر مجرد در سن ازدواج داریم که سالانه تنها ۵۳۰ هزار مورد از آنها ازدواج می‌کنند و این نسبت مناسب نیست.

وی افزود: بیش از یک‌سوم ازدواج‌های ایران برای دختران زیر سن ۱۹ سال انجام می‌شود و عملاً پیک ازدواج دختران تا ۲۵ سالگی است.


موانع ازدواج جوانان چیست؟

این پژوهشگر خانواده با اشاره به موانع افزایش میانگین سن ازدواج دختران بیان کرد: وضعیت نامطلوب اشتغال و درآمد برای پسران یکی از عوامل موثر در تاخیر تحقق ازدواج است. وقتی که یک پسر در سن نامطلوب وارد بازار می‌شود قطعاً زمان ازدواج نیز به تاخیر می‌افتد.

خلیلی ادامه داد: یکی از موانع دیگر شیوه تحصیلات در ایران است. به طوری که وضعیت سواد در کشورمان بسیار مطلوب است و اغلب جوانان به راحتی به تحصیلات عالیه دسترسی دارند اما طبق قانون اساسی کشور تمامی برنامه‌های مرتبط با تشکیل خانواده باید در خدمت این امر باشد نه مانع آن. اما در حال حاضر تحصیلات به یکی از موانع ازدواج تبدیل شده است.

وی تصریح کرد: متاسفانه در حال حاضر نظام آموزشی مانع جدی ازدواج به موقع است چراکه تحصیلات در ایران بسیار طولانی و غیرشناور است و این موضوع در بسیاری از کشورها نیز بررسی شده است.

این پژوهشگر خانواده وضعیت نامطلوب مسکن را یکی دیگر از موانع ازدواج خواند و اظهار کرد: تورم اقتصادی و قیمت بالای مسکن یکی از مواردی است که بسیاری از جوانان را برای تشکیل خانواده با مشکل روبرو کرده است و دولت آینده باید برای حل این معضل طرح و برنامه جدی ارائه دهد.

خلیلی تصریح کرد: سختگیری خانواده‌ها بر جوانان نیز مانع دیگری برای ازدواج است. البته اهمیت داشتن امر ازدواج برای خانواده‌ها قابل تحسین است اما این اصل نباید تبدیل به تندروی شده و با چشم و هم چشمی، فشار خانواده‌ها بر جوانان افزایش یابد.

وی تاکید کرد: به ویژه در ابتدای زندگی که زوجین نیاز به حمایت مالی بیشتری دارند تجملات و انتظارات غیرمتعارف موجب ایجاد فشار مالی بر جوانان و آغاز زندگی مشترک همراه با قرض خواهد شد.

این پژوهشگر خانواده افزود: از سوی دیگر جوانان نیز به دلایل متعدد ایده‌آل‌پسند شده و به دنبال یک موجود ماورائی و بدون عیب و نقص برای ازدواج هستند این در حالی است که این دیدگاه باید از طریق مشاوران ازدواج و والدین برای جوانان اصلاح شود.

خلیلی با اشاره به هزینه‌های شروع زندگی مشترک خاطرنشان کرد: گرانی و تورم موجود، بسیاری از خانواده‌ها را برای تهیه کالاهای مورد نیاز ازدواج یا اصطلاحاً جهیزیه با دشواری روبرو کرده و تنها راهکار این موضوع آسان‌گیری خانواده‌ها و خود جوانان برای تشکیل خانواده است.


دولت سیزدهم؛ شاید فرصتی برای جوانان

وی تصریح کرد: با توجه به ایام انتخابات، مقوله تشکیل خانواده علیرغم مطرح شدن در اسناد بالادستی متاسفانه در دولت‌ها مورد غفلت قرار گرفته و جزو اولویت‌های چندم است.

این پژوهشگر خانواده افزود: متاسفانه شاهد بودیم که در ایام انتخابات درباره جوانان، زنان و… به منظور کسب رای صحبت‌هایی می‌شود اما به مسائل جدی دختران و جوانان پرداخته نشد.

خلیلی خاطرنشان کرد: در همین راستا رئیس جمهور منتخب موظف است فکری اساسی برای اشتغال زوجین، نظام آموزشی کشور، تبیین راهکارهای مهارت انتخاب همسر و ازدواج آسان انجام دهد تا شاهد افزایش آمار ازدواج در کشور باشیم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =