براي مبارزه با چاقي هميشه بايد از راه درست وارد شد، مصرف داروهاي لاغري غير استاندارد جز عوارض بسيار فايده ديگري ندارد.

دکتر رونده کارشناس داروي در گفتگو با  باشگاه خبرنگاران افزود: مصرف دارو در کشور گاه به عنوان يک عادت در مي آيد و مردم بدون توجه به علت و عوامل  قابل توجه در مصرف داروها، هر دارويي را که مفيد مي شناسند استفاده مي کنند يکي از اين  موارد چاقي  است.
وي گفت: چاقي يکي از بيماري هايي است که درصد بالايي از مردم در ايرن به آن مبتلا هستند همچنين امار  روزافزون آن هم در کشور ديده مي شود.
وي تصريح کرد: هنگامي چاق محسوب مي شويد که وزن شما بيست درصد بيش از استاندارد وزن متناسب با قد، سن و نژاد باشد، نقطه تقريبي تشخيص چاقي  با در نظر گرفتن قد فرد ميزان مشخصي دارد که اگر فرد نزيدک به نقطه چاقي باشد بايد وزن خود را کاهش  دهد و اگر وزن در حال افزايش است بايد به پزشک مراجعه کند.
وي ادامه داد: چاق بودن گناه، خطا و يا پايين بودن سطح اجتماعي نيست بلکه شرايط فيزيولوژيکي  حامل ريسکهايي براي سلامتي بدن است.
*** ضرورت درمان چاقي با داروهاي استاندارد
دکتر شبنم خالق پرست داروساز در ادامه افزود: به طور کلي فراتر از نقطه چاقي سلامتي شما را بيشتر در معرض خطر قرار مي دهد به علاوه  مقادير بالاي چربي در ماهيچه خطر را بيشتر مي کند اما توصيه مي شود از داروهاي لاغري بدون داشتن آگاهي کافي و علمي  در اين زمينه استفاده نکنيد.
وي گفت: با تقسيم دور کمر به چند بخش اين نسبت به دست مي آيد اگر بالاتر از 8 دهم در زنان و  95 صدم در مردان  باشد ريسک بالايي براي سلامتي وجود دارد از جمله فشارخون بالاتر، سخت شدن رگها، حملات قلبي،  واريس، سکته، مشکلات معده و مثانه، سرطان  پروستات، سرطان کولون، سنگهاي کليوي و بسياري از  بيماريهاي ديگر که هر يک نيازمند دوره هاي طولاني  درماني و استفاده از داروهاي متعدد است.
وي تصريح کرد: علت بروز چاقي هنوز کاملاَ شناخته نشده عوامل ارث به ويژه از ناحيه مادر، هورمونها،  محيط، فرهنگ، عادات تغذيه اي و نحوه زندگي هر کدام  نقشي دارند.
دکتر خالق پرست تأکيد کرد: با توجه به شيوع بالاي  چاقي در کشور و جهان روشهايي در اين زمينه پيشنهاد مي شود که پيروي از رژيم غذايي مناسب، استفاده از  داروهاي کاهنده وزن مجاز و طبق دستور پزشک معالج،  ورزش مستمر و متناسب، استفاده از ماشين هاي سفت کننده و پرهيز از غذاهاي چرب، غذاهاي فوري و شيريني هايي که از جمله اين روشها هستند بايد مورد توجه قرار گيرند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =