برای کسانی که تمایل به درمان و جایگزینی دندان از دست رفته خود هستند، دندانپزشکی نوین راه حل‌های بسیار خوبی دارد. یکی از این راه‌ها درمان ایمپلنت است. درمان ایمپلنت با توجه به قیمت مواد دندانپزشکی ، تجهیزات و مهارت دندانپزشک معالج جزو بهترین راه حل‌هاست. یکی از مواردی که ممکن است در حین فرایند کاشت ایمپلنت دندان، به آن نیاز باشد، پیوند پودر استخوان است.

پودر استخوان و کاربرد آن در دندانپزشکی

سلامت نیوز: برای کسانی که تمایل به درمان و جایگزینی دندان از دست رفته خود هستند، دندانپزشکی نوین راه حل‌های بسیار خوبی دارد. یکی از این راه‌ها درمان ایمپلنت است. درمان ایمپلنت با توجه به قیمت مواد دندانپزشکی ، تجهیزات و مهارت دندانپزشک معالج جزو بهترین راه حل‌هاست. یکی از مواردی که ممکن است در حین فرایند کاشت ایمپلنت دندان، به آن نیاز باشد، پیوند پودر استخوان است.

زمانی که افراد به دلایل مختلفی ناچار به خارج کردن ریشه دندان خود می‌شوند، به کارگیری ایمپلنت دندان یکی از بهترین راه‌های بازگردانی دندان از دست رفته است. اما این عمل نیازمند استخوان فک محکم و دارای تراکم مورد نیاز است.

در نتیجه در شرایطی که استخوان فک بیمار تحلیل رفته باشد و یا به دلیل نداشتن ارتفاع مورد نیاز جهت کاشت پایه ایمپلنت، مناسب نباشد و یا از تراکم لازم برخوردار نباشد، ناچار به انجام پیوند پودر استخوان در فک خواهد بود.

 خصوصیات ساختاری پودر استخوان

این ماده از استخوان گاوی تهیه شده است و طی فرآینده گرمایی کلیه پروتین‌ها و مواد ناخواسته آن به طور کامل حذف می‌شود تا از انتقال عفونت و ایجاد واکنش‌های آلرژیک به انسان جلوگیری کند. این فرآیند به صورتی اتفاق می‌افتد که ساختار طبیعی هیدروکسی آپاتیت و تخلخل‌های مرتبط به هم آن کاملا حفظ شود، این فرآیند به تشکیل سریع‌تر استخوان کمک زیادی می‌کند.

کاربرد پودر استخوان در دندانپزشکی

تخلخل‌های مضرس و ساختار مرتبط به هم این ماده مشابه ساختار استخوان طبیعی انسان است که این ویژگی به اتصال پروتین‌های سرم و سلول‌ها بسیار کمک می‌کند. چون تنها سلول‌های استئوبلاست متصل به سطح می‌توانند باعث تشکیل استخوان شوند.

 کاربردهای بالینی پودر استخوان

 • نگهداری از ریج
 • حفظ ساختار و کانتور مناسب فک در نواحی زیبایی
 • بالا بردن کف سینوس
 • آگمنتاسیون افقی و عمودی آلوئولار
 • حفظ ساکت دندانی خارج شده
 • درمان ضایعات پریودنتال
 • درمان ضایعات اطراف ایمپلنت شما

 پیوند استخوان

پیوند استخوان یک عمل جراحی است که نقص استخوانی با مواد موجود در بدن خود بیمار یا یک ماده مصنوعی و سنتیک جایگزین و بازسازی می‌شود. بافت استخوان توانایی بازسازی کامل را دارد. وقتی استخوان طبیعی رشد می‌کند، به طور کلی مواد پیوند را به طور کامل جایگزین می‌کند و در نتیجه یک منطقه کاملاً یکپارچه از استخوان جدید ایجاد می‌شود.

 کاربردهای پیوند استخوان

در دندانپزشکی از پیوند استخوان برای دستیابی به اهداف زیر استفاده می‌شود:

 الف) حفظ دندان‌ها

هنگامی‌که شدت بیماری لثه باعث از دست رفتن استخوان می‌شود، دندان‌ها شل شده و در معرض خطر از دست رفتن قرار می‌گیرند. در چنین وضعیتی می‌توان با بازسازی استخوان اطراف دندان‌ها از طریق پیوند استخوان، دندان‌ها را حفظ کرد؛ این کار تکیه‌گاه استخوانی بیشتری برای دندان‌ها فراهم کرده و به حفظ آن‌ها کمک می‌کند.

 ب) کشیدن دندان

امروزه، قرار دادن پودر استخوان ایمپلنت در ساکت دندان‌‌ها بعد از کشیدن آن‌ها به امری کاملاً عادی تبدیل شده است. این کار به شخص امکان می‌دهد تا بعدها در صورت تمایل بتواند دندان کشیده شده را با یک ایمپلنت جایگزین کند.

 ج) ایمپلنت‌های دندان

در این سیستم بهینه جایگزینی دندان، یک میله تیتانیومی‌کوچک که در استخوان فک قرار داده شده به یک روکش دندان که کاملاً شبیه به دندان واقعی است متصل می‌شود تا به این ترتیب یک دندان دائمی‌جای دندان از دست رفته قرار ‌گیرد. استفاده موفقیت‌آمیز از ایمپلنت‌های دندانی نیازمند وجود چگالی و حجم خوبی از استخوان است. اگر استخوان فکتان تحلیل رفته است می‌توان با روشهای پیوند استخوان دندان، آن را به اندازه مورد نیاز برای یک ایمپلنت موفق بازسازی کرد.

ایمپلنت دندان به کمک پیوند پودر استخوان

 چه مواقعی پیوند استخوان انجام میدهیم؟

 1. مواقعی که خیلی وقت هست که دندان کشیده شده است.
 2. وجود بیماری لثه
 3. اگر به علتی به ناحیه مورد نظر برای ایمپلنت شما ضربه وارد شده است. (ورزشهای رزمی)
 4. وجود نقایص تکاملی در منطقه ایمپلنت دندان

 پیوند پودر استخوان چقدر هزینه به دنبال دارد؟

با توجه به مهارت دندانپزشک معالج و نوع درمان شما هزینه درمان متفاوت خواهد بود. اما این نکته را فراموش نکنید که قیمت مواد اولیه مانند قیمت پودر استخوان ساز نیز در هزینه نهایی تاثیر گذار خواهد بود.

 روش های استفاده از پودر استخوان

پودر استخوان به سه روش هدایت استخوان، تحریک استخوان و جوش خوردن با استخوان پیش از کاشت ایمپلنت به کار می‌رود:

 هدایت استخوان (Osteoconduction)

در روش هدایت استخوان، گرافت استخوانی به عنوان اسکافولد برای رشد استخوان جدید مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حقیقت گرافت استخوانی یک چارچوب را تشکیل می‌دهد که استخوان جدید باید در همان چارچوب تولید شده و رشد کند.

 تحریک استخوان (Osteoinduction)

در روش تحریک استخوان، سلول‌های گرافت استخوانی، استئوبلاست‌ها را تحریک میکنند که شروع به رشد و تشکیل استخوان جدید کنند. در حقیقت گرافت استخوانی موجب تحریک تشکیل سلول‌های استخوانی جدید و یکپارچه شدن آنها با گرافت استخوانی می‌شود.

پیوند پودر استخوان دندانپزشکی

جوش خوردن با استخوان (Osteogenesis)

در روش جوش خوردن با استخوان استئوبلاست های ضروری که از گرافت استخوانی، گرفته شده‌اند موجب رشد استخوان جدید و تشکیل استخوان فک می‌شود.

 آیا ایمپلنت و پیوند پودر استخوان تنها درمان زیبایی است؟

هنگامی‌که دندان پوسیده است یا آنقدر آسیب ندیده که لازم به جایگزینی دندان باشد، دندانپزشک به سراغ راه حل‌های دیگری مانند پر کردن دندان می‌رود. البته اگر زیبایی برای شما اولویت دارد، با صلاحدید دندانپزشک معالج خود می‌توانید سراغ خرید کامپوزیت زیبایی بروید. این ماده که برای پر کردن دندان‌ها کاربرد دارد، پس از درمان هم رنگ دندان شده و اصلا معلوم نخواهد بود.

مراقبتهای بعد از پیوند استخوان چیست؟

ادامه نکات ضروری برای مراقبت از درمان پیوند استخوان را خواهیم گفت:

 • معمولا بعد از پیوند استخوان دندان برای شما آنتی بیوتیک تجویز میشود. حتما همان تعدادی که برای شما تجویز میشود را استفاده کنید.
 • هرچند دربسیاری موارد نیازی به مسکن نیست، اما اگر جراح شما برایتان مسکن تجویز کرد، طبق دستور از آن استفاده کنید.
 • کمپرس آب سرد بلافاصله بعد از پیوند استخوان، میتواند به کاهش تورم کمک کند.
 • دهانشویه با کلرهگزدین به طور معمول به مدت یکهفته توصیه میشود.
 • احساس خرده ریزه‌هایی در دهان، میتواند طبیعی باشد.
 • بخیه جراحی پیوند استخوان دندان، معمولا بسته به نوع جراحی بین یک تا دو هفته میتواند در دهان باقی بماند.
 • ازکشیدن سیگار در این مدت پرهیز کنید.

منبع: فروشگاه اینترنتی خرید پودر استخوان پیشرودنت

https://pishrodent.com/

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha