سونوگرافی، یک روش تشخیصی است که در مراکز درمانی مختلف از جمله بیمارستان ها، مورد استفاده قرار می گیرد. برای انجام این تصویر برداری، بر روی بدن فرد از موادی مانند لوسیون یا ژل سونوگرافی استفاده می شود که هم حرکت پروب بر روی پوست راحت تر شود و هم امواج صوتی بهتر انتقال پیدا کند. برای اینکه بدانید برای انجام سونوگرافی استفاده از ژل بهتر است یا لوسیون، در این مطلب درباره ویژگی های هر کدام صحبت میکنیم.

برای سونوگرافی لوسیون بهتر است یا ژل؟

سلامت نیوز: سونوگرافی، یک روش تشخیصی است که در مراکز درمانی مختلف از جمله بیمارستان ها، مورد استفاده قرار می گیرد. برای انجام این تصویر برداری، بر روی بدن فرد از موادی مانند لوسیون یا ژل سونوگرافی استفاده می شود که هم حرکت پروب بر روی پوست راحت تر شود و هم امواج صوتی بهتر انتقال پیدا کند.

برای اینکه بدانید برای انجام سونوگرافی استفاده از ژل بهتر است یا لوسیون، در این مطلب درباره ویژگی های هر کدام صحبت میکنیم.

 

سونوگرافی چیست؟
سونوگرافی یک روش تصویربرداری تشخیصی است که اندام های داخلی، عضلات و دیگر بافت های نرم زیر سطح پوست را به تصویر می کشد. در این روش، از امواج صوتی با فرکانس بالا برای نمایش تصویر روی صفحه استفاده می شود. این نوع سونوگرافی، معمولاً در زمان بارداری خانم ها، برای مشاهده رشد جنین استفاده می شود.

سونوگرافی همچنین برای تشخیص بیماری بافت های نرم و اندام های بدن و یا برای اهداف درمانی به کار می رود. امواج صوتی با استفاده از یک پروب یا مبدل وارد بافت های بدن می شوند و از درون اندام ها و عضلات بدن انعکاس داده می شوند و اکو ایجاد می کنند. این اکو تبدیل به تصویری می شود که روی یک مانیتور نمایش داده می شود.


ژل سونوگرافی چیست؟
ژل سونوگرافی، مایع غلیظی است که به عنوان یک واسطه عمل می کند و به انتقال امواج صوتی کمک می کند. پیش از شروع سونوگرافی، ژل را روی پوست بیمار می ریزند. این ژل هیچگونه ناراحتی یا ضرری برای پوست ایجاد نمی کند، اما به دلیل خنک بودن ژل، در ابتدا ممکن است آزاردهنده باشد. گرچه، می توان از "گرم کننده" ژل سونوگرافی برای گرم کردن ژل و جلوگیری از این احساس نامطبوع استفاده کرد.

ژل سونوگرافی، برای کمک به انتقال امواج صوتی به زیر پوست و گرفتن تصاویر بهتر استفاده می شود. در واقع ژل سونوگرافی، پیوند محکمی بین پوست و مبدل سونوگرافی ایجاد می کند و حبابهای هوای سطح پوست را از بین می برد و مقاومت ظاهری پوست را نزدیک به مقاومت ظاهری بافت نرم می کند. مقاومت ظاهری یا امپدانس، مقدار مقاومت بافت نرم نسبت به امواج صوتی می باشد.


تمام بافت های بدن دارای مقاومت ظاهری هستند که میزان آن با قابلیت ارتجاعی و چگالی آنها تعیین می شود. برای انتقال بهتر امواج صوتی، مقاومت ظاهری بافت ها و منبع انتقال امواج صوتی باید تقریباً یکسان باشد. اگر مقاومت ظاهری آنها تفاوت زیادی داشته باشد، بازتاب زیادی رخ خواهد داد.


به همین منظور، از ژل مناسبی باید استفاده شود تا هیچ فضای خالی بین پوست و مبدل باقی نماند. حتی یک فضای خالی کوچک باعث می شود که انتقال امواج صوتی صورت نگیرد و بنابراین هیچ تصویری تولید نشود. به همین دلیل، ژل سونوگرافی را باید از شرکت های معتبر و قابل اطمینان تهیه کرد.


برای خرید ژل سونوگرافی 5 لیتری پلی ژل می توانید به سایت تجهیزات پزشکی فانی استور مراجعه کنید، این محصول را با قیمت مناسب سفارش دهید و در کمترین زمان در محل خود دریافت کنید.


لوسیون سونوگرافی چیست؟
معمولاً برای کاربردهای درمانی سونوگرافی، مانند فیزیوتراپی و کنترل درد از لوسیون سونوگرافی استفاده می شود. لوسیون سونوگرافی، شبیه به ژل سونوگرافی ست که به عنوان یک واسطه جفت کننده عمل می کند. لوسیون حاوی مرطوب کننده است، بنابراین در زمان فیزیوتراپی یا ماساژ درمانی به راحتی جذب پوست می شود.


 لوسیون سونوگرافی، برخلاف ژل سونوگرافی قابل جذب است. ژل سونوگرافی روی پوست باقی می ماند و باید پس از تصویربرداری، از روی پوست پاک شود. ژل می تواند کاملاً چسبنده و آزار دهنده باشد و قبل از لباس پوشیدن، باید تمیز شود.

با اینکه، تمیز کردن ژل از روی پوست کار سختی است، اما استفاده از این محصول، بخش ضروری روند سونوگرافی محسوب می شود و زمانی که مزایا و ارزش سونوگرافی برای سلامت فرد را در نظر میگیریم، این اندک ناراحتی قابل چشم پوشی است.

در بسیاری از موارد، انجام سونوگرافی می تواند جان فرد را نجات دهد. از سوی دیگر، لوسیون سونوگرافی در طول فرایند کاملاً جذب پوست می شود و نیازی به پاک کردن آن نیست. هم ژل و هم لوسیون، جایگاه ویژه ای در زمینه ی تکنولوژی سونوگرافی دارند.


کاربردهای درمانی سونوگرافی، به عنوان روشی برای کنترل درد برای مشکلات زیر استفاده می شوند:
•    درد مزمن
•    کشیدگی عضله
•    آسیب های تاندون
•    آسیب های عضلانی
•    آسیب به رباط ها
•    تنش عضلانی


برای دستیابی به نتایج بهتر در کاربردهای درمانی سونوگرافی، باید از لوسیون مناسب استفاده کرد.


مزایای ژل سونوگرافی در برابر لوسیون
از آنجایی که لوسیون ها مصارف درمانی دارند و ژل ها عملکردی پایه در سونوگرافی دارند، ژل ها معمولاً ارزان تر هستند. بنابراین ، ژل سونوگرافی برای استفاده های عمومی سونوگرافی انتخاب بهتری هستند.

همچنین درست انجام شدن روش سونوگرافی (که ژل به آن کمک می کند) به احتمال زیاد برای بیمار مهمتر از ناراحتی جزئی است که از ژل تجربه می کند. علاوه بر این، استفاده از ژلها برای روشهای پزشکی مانند تصویربرداری اولتراسونیک کمی راحت تر است.

مزایای لوسیون سونوگرافی در برابر ژل
هرگونه درمان اولتراسونیک باید با لوسیون ها انجام شود. این روش ها معمولاً برای درمان و ایجاد آرامش است که عوارض جانبی آزاردهنده استفاده از ژل سونوگرافی، مانع از این کار می شود. به ویژه آبگرم ها باید به طور انحصاری از لوسیون سونوگرافی استفاده کنند.


 امیدواریم این مقاله با تشریح ویژگی ها و تفاوت های ژل و لوسیون سونوگرافی، به شما در انتخاب بهترین گزینه کمک کرده باشد. ژل های سونوگرافی و دیگر لوازم پزشکی مصرفی را می توانید از فروشگاه اینترنتی تجهیزات پزشکی فانی با قیمت مناسب تهیه کنید.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =