آرامگاه کوروش، زاینده رود نشود!

۱۴۰۰/۰۷/۲۶ - ۱۴:۰۰ - کد خبر: 319281
آرامگاه کوروش، زاینده رود نشود!

سلامت نیوز:شاید در روزهای اخیر، وزیر میراث فرهنگی و گردشگری، بیشتر اهمیت جایگاهی که در اختیار دارد و به اهمیت حفظ ابنیه تاریخی و مهم کشور پی برده باشد و از هر اظهار نظری در رابطه با آنها خودداری نماید.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ملی ،عزت ا... ضرغامی چند پیش در یک اظهار نظر عجیب در مورد پاسارگاد اعلام کرد: «امروز مردم شهر پاسارگاد به‌خاطر مقبره کوروش و قوانین ما نمی‌توانند ساختمان دوطبقه بسازند، درست کشاورزی کنند، چاه بزنند، دکل بزنند. من باید این مشکل را حل کنم. یک مقدار انقباض قوانین حریم‌ها را بردارم و انبساطی کنم!»


این جملات صریح و شفاف وزیر جدید میراث فرهنگی و گردشگر، موجب انتقادهای بسیاری شد و باعث گردید ضرغامی با عقب نشینی از این گفته‌ها، صحبت‌هایش را تحریف شده از سوی برخی رسانه‌ها اعلام کند و روز گذشته گفت: «به‌دنبال حفر چاه در کنار مقبره کوروش نیستیم. تعجب می‌کنم از این تحریف و احساس کردم که نیازی به پاسخ نیست و نمی‌توان گفت که وزیر میراث می‌تواند ادعا کند که می‌خواهم در کنار مقبره کوروش چاه حفر کنم. ممکن است از یک سخنرانی کارشناسی دقیق، کسی استنباطی کند و تیتری بزند و بعضی آگاهانه و بعضی ناآگاهانه به آن بپردازند. تحریف ماندنی نیست.

ان شاءا... وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با تدبیر مشکلات مردم را حل می‌کند.» هرچندکه بسیاری ابراز امیدواری کردند که صحبت‌های ترسناک وی در قبال اثر جهانی پاسارگاد، همان تحریف باشد، اما همین انتقادهای تند می‌تواند اهمیت این بنای جهانی را برای مدیران این وزارتخانه یادآوری کند.


چاه کافی نیست، دینامیت بگذارید!
در این رابطه اسماعیل کهرم، کارشناس ارشد محیط زیست درباره مدفون شدن مقبره کوروش تا ۴۰ سال آینده در فروچاله‌ها و در صورت حفر چاه در پاسارگاد هشدار داد و خطاب به وزیر میراث فرهنگی در گفت‌وگو با امتداد گفت: «برای حل مشکلی که آن را ادعا کرده‌اید، این مقبره و تمام ظواهر وجود یک حکومت تمدنی ۲۵۰۰ ساله را با تعبیه دینامیت و بمب، منفجر کنید!» وی در ادامه با اشاره به تاثیر خشک شدن زاینده‌رود بر سی‌وسه پل و پل خواجو در اصفهان به دلیل حفر چاه و گسترش کشاورزی، اظهار کرد:«این سرنوشت برای مقبره کوروش نیز قابل انتظار است.»

او همچنین ضمن هشدار درباره فرونشست دشت‌های ایران به دلیل استخراج بیش از حد از آب‌های زیرزمینی گفته که مردم پاسارگاد می‌توانند از راه توریسم به دلیل ظرفیت موجود مقبره کوروش از انجام فعالیت‌های کشاورزی بی‌نیاز شوند، اما در صورتی که تولی‌گری در این منطقه بر عهده کسانی باشد که ارزش این میراث ارزشمند فرهنگی را دانسته و درک کنند.»


فرونشست زمین در حوالی پاسارگاد
اما نکته‌ای که در ارتباط با صحبت‌های کهرم می‌توان به آن اشاره کرد، این است که استان فارس، یکی از استان‌های کشور است که با خطر فروشست زمین دسته و پنجه نرم می‌کند و حتی کارشناسان در سال گذشته، میزان فرونشست زمین در دشت‌های این استان را بی‌سابقه در جهان توصیف کردند و حتی برخی از مسئولان باور داشتند که فرونشست به حوالی تخت جمشید رسیده است.

ترک‌های عمیق زمین که در دو سال گذشته در محوطه‌های تاریخی پاسارگاد، نقش رستم و تخت جمشید مشاهده شده، می‌تواند زنگ خطر جدی برای تخریب این میراث جهانی باشد. در این رابطه علی بیت ا...ی، مدیر بخش زلزله و خطرپذیری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی می‌گوید: «متاسفانه برخی از مسئولان خبر ندارند که عميق‌ترين فروچاله‌اي که در کشور داشتيم مربوط به استان فارس است که عمق آن حدود 100 متر برآورد شد و دشت‌های استان فارس از جمله محوطه تخت جمشید و پاسارگاد با فرونشست زمین مواجه هستند.

سال‌هاست که در يک اقدام غيرمنطقي و غيرکارشناسانه، در اطراف محدوده تاريخي تخت جمشيد به کشاورزان اجازه کشت برنج داده‌اند و در حالي که فرونشست زمين بر اثر خشکسالي، اين محوطه جهاني را نيز تهديد مي‌کند. فرونشست زمين باعث شده که سنگ نوشته‌هاي تخت جمشيد ترک بردارند و روي زمين شکاف ايجاد شده است.

ستون‌هاي چند صد تني که به شکل عمودي قرار دارند در اثر اين فرونشست‌ها دچار شکاف‌هاي کوچک مي‌شوند و زماني که آب باران به درون اين شکاف‌ها نفوذ پيدا مي‌کنند، در اثر انقباض و انبساط سرما و گرماي هوا، ترک‌ها همچنان بزرگ و بزرگ‌تر مي‌شوند تا جايي که ستون‌ها و سنگ نوشته‌ها را تخريب کنند. در چنين محدوده خشکي ما کشت برنج داريم و با آب‌هاي زير زمين شاليزار درست مي‌کنند.»

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.72997s, 19q