«وقتي كل اماكن عمومي و خصوصي در اين مدت باز بودن چرا دانشگاه‌ها بايد تعطيل باشن؟» بخشي از صحبت‌هاي يكي از دانشجويان دانشگاه علامه طباطبايي است، آن هم به خاطر شيوع ويروس كرونا در جهان كه باعث شده دانشگاه‌ها و مدارس به صورت مجازي حدود يك سال و نيم با همين شيوه، برگزار شود.

استقبال از پیک ششم با بازگشایی مدرسه و دانشگاه

سلامت نیوز:«وقتي كل اماكن عمومي و خصوصي در اين مدت باز بودن چرا دانشگاه‌ها بايد تعطيل باشن؟» بخشي از صحبت‌هاي يكي از دانشجويان دانشگاه علامه طباطبايي است، آن هم به خاطر شيوع ويروس كرونا در جهان كه باعث شده دانشگاه‌ها و مدارس به صورت مجازي حدود يك سال و نيم با همين شيوه، برگزار شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه اعتماد ،ويروسي كه به دليل مديريتي نادرست در سطح آموزش كشور، نتوانستند روش درستي را در مجموعه آموزشي كشور ارايه دهند. روش آموزش مجازي در كل كشور، چه براي دانش‌آموزان و چه دانشجويان طوري پيش رفت كه برخي از آنها هنوز كه هنوز است سلامتي را بر يادگيري ترجيح مي‌دهند و برخي ديگر كلاس‌هاي حضوري را و اما چرا كلاس‌هاي حضوري با وجود پيك ششم كرونا؟

از آنجا كه تورم و گراني در كشور بيداد مي‌كند درصد بيشتر دانش‌آموزان و دانشجويان در سطح كشور به دليل نبود امكانات و وجود مشكلات مالي، نتوانستند در كلاس‌هاي آنلاين شركت كنند. برخي دانش‌آموزان و دانشجويان هم از شيوه تدريس آموزش آنلاين راضي نبودند، چراكه سيستم آموزش آنلاين به اندازه كافي از كيفيت مناسبي، برخوردار نبود.

حالا با گذشت يك ماه و چند روز از شروع ترم پاييزي دانشجويان و همچنين شروع سال تحصيلي دانش‌آموزان؛ هنوز درخصوص چگونگي كلاس‌هاي حضوري آنها به‌ طور قطعي اعلام نظر نشده است. اين در حالي است كه كمال حيدري معاون وزير بهداشت، در چند روز اخير عنوان كرد؛ احتمال شروع پيك ششم محتمل است.


شروع فصل سرما و پيك ششم مزيد بر علتي شده كه بيشتر دانشجويان در سطح كشور به دليل شرايط جبري، قيد سلامتي‌شان را زده و منتظر اعلام نهايي از سوي دانشگاه‌هاي مرتبط، براي شروع كلاس‌هاي حضوري باشند. در اين ميان «اعتماد» از چند نفر از دانشجويان  نظرسنجي مي‌كند.

شروع كلاس‌هاي حضوري  اعلام  نشده
مريم رحيمي 22 سال دارد و دانشجوي ترم 7 ارتباطات است: «من به‌ شدت مخالف بازگشايي دانشگاه‌هام. مخصوصا خوابگاه‌ها، چون اون طور كه بايد اين اماكن رو ضدعفوني نمي‌كنن. حتي زماني كه ويروس كرونا در جهان شيوع پيدا نكرده بود از پس ضدعفوني كردن خوابگاه‌هاي دانشجويي برنميومدن. حالا اگر هم كلاس‌ها به صورت حضوري برگزار بشه، حتما دانشجويان زيادي در يه كلاس حضور خواهند داشت، كه خب اين خودش خطرناك هست.»


مريم از تجربه خوابگاهش مي‌گويد: «خودم تجربه سكونت در خوابگاه، در اين دوره را داشتم. چند نفر از دوستانم دچار كرونا شدند، طبقه‌اي كه آنها در خوابگاه حضور داشتن رو قرنطينه كردن، اما خب به هر حال سرويس بهداشتي مشترك و آشپزخونه مشترك، خطرناك بود. مثلا در خوابگاه ما طبقه سوم بوديم و طبقه دوم رو كه دانشجويي كرونا گرفته بود، قرنطينه كرده بودن. به هر حال دانشجويان ديگر كه در طبقه بالايي بودن بايد از همان طبقه رد مي‌شدن. براي همين تاثيري نداشت و ريسك ابتلا به كرونا پايين نميومد. با اينكه كيفيت كلاس‌هاي مجازي پايين بود، ترجيحش مي‌دهم. براي من سلامتي در اولويت واقع شده. با اين حال، هنوز شروع كلاس‌هاي حضوري را اعلام  نكردن.»

وضعيت  خوابگاه‌ها
اهل شيراز است، عليرضا چمنزار و در مقطع ارشد رشته علوم اجتماعي تحصيل مي‌كند. نگران شروع پيك ششم كرونا است: «به هر حال شاهد شيوع پيك ششم كرونا هستيم و در برخي شهرستان‌ها وضعيت خوبي به لحاظ درصد ابتلاي بيماران كرونايي ديده نشده.»چمنزار درخصوص بازگشايي دانشگاه‌ها و برگزاري كلاس‌هاي حضوري معتقد است: «چشمم آب نمي‌خوره كه تا يكي، دو ماه ديگه، دانشگاه‌ها بازگشايي بشن. در اين مدت هم آماده‌سازي خاصي در جهت برقراري كلاس‌هاي حضوري نكردند، بعيد بدونم كلاس‌هاي حضوري حالا حالاها مفيد واقع بشه. خودم همين الانشم از خوابگاه دارم استفاده مي‌كنم. از اسفند ماه خوابگاه‌ها باز شدند. درصد استفاده از ظرفيت اتاق‌هاي خوابگاه هم در حد يكي، دو نفر پايين اومده. مثلا اتاقي كه قبلا سه نفر داخلش بودن، الان شده يك يا دو نفر. كتابخونه دانشگاه هم، همه روزه تا ساعت 4 بعدازظهر باز است.»

همه اماكن باز، دانشگاه‌ها تعطيل!
سوال در مورد بيوگرافي و بازگشايي دانشگاه‌ها و نظري كلي درخصوص اين موارد از اين دانشجو پرسيده مي‌شود: «هستي اميري هستم. دانشجوي ارشد حقوق اقتصاد دانشگاه علامه طباطبايي. وقتي كل اماكن عمومي و خصوصي در اين مدت باز بودن چرا دانشگاه‌ها بايد تعطيل باشن؟ وقتي ادارات و شركت‌ها باز شدند چرا دانشگاه‌ها و مدارس تعطيل باشند. يعني اگر دانشگاه‌ها و مدارس تعطيل باشند مشكل حل مي‌شود؟»


او نارضايتي‌اش را درخصوص برگزاري كلاس‌هاي آنلاين اعلام مي‌كند: «كلاس‌هاي آنلاين كيفيت نداشتند. هميشه استاد ما مي‌گفت؛ فكر مي‌كنم براي در و ديوار دارم تدريس مي‌كنم. ما دانشجويان اگر واقعا در بيرون دانشگاه اساتيدمان را ببينيم، آنها را نمي‌شناسيم. كلاس‌هاي ارشد به صورت آنلاين هيچ بازدهي نداشته و من به دليل آنلاين بودن كلاس‌ها، به شخصه هيچ اطلاعاتي به معلوماتم اضافه نشد. يه ربع، بيست دقيقه استاد سر كلاس مي‌اومد، يا اينترنت قطع مي‌شد يا برق مي‌رفت يا گاهي سايت بدون هيچ دليلي، قطع ارتباط با كلاس رو اعلام مي‌كرد. از برخي دوستانم هم شنيدم؛ برخي از دانشجويان واقعا دسترسي به لپ‌تاپ و تبلت را نداشتند و از گوشي هوشمند نيز برخوردار نبودند.»

فعاليت‌هاي  دانشجويي  منتفي  شده
فاطمه مهدوي 24 سال دارد و دانشجوي دانشگاه علامه طباطبايي است: «باز شدن و نشدن دانشگاه‌ها دست ما نيست، اما سلامتي آدم‌ها در اولويت قرار دارد. من خودم يك سال مرخصي تحصيلي گرفتم به اميد اينكه شايد كلاس‌ها حضوري شود. آموزش در كلاس‌هاي آنلاين اصلا به شيوه درستي نبود. بعضي وقت‌ها استاد در گروه اعلام مي‌كرد؛ نيم ساعت ديگه كلاس تشكيل مي‌شه يا اعلام مي‌كرد؛ من وارد كلاس شدم، دانشجويان هم وارد كلاس بشن. گفت‌وگو در كلاس وجود نداشت و موضوع به چالش كشيده نمي‌شد.»

اين دانشجو در ادامه مي‌گويد: «اگر به صورت كلي بخوام بگم، كلاس‌هاي آنلاين بازدهي نداشت. با توجه به رشته تحصيلي‌ام كه انساني است، حتما بايد گفت‌وگو در كلاس بين دانشجويان و اساتيد انجام مي‌شد. استاد فقط درس مي‌داد و مي‌رفت. از روزي هم كه كلاس‌هاي دانشگاه به صورت مجازي برقرار شده، عملا فعاليت دانشجويي صورت نگرفته.»


هشدار پيك ششم كرونا با توجه به بازگشايي مدارس و دانشگاه‌ها زنگ خطري است كه اگر ناديده گرفته شود، سلامت دانشجويان و دانش‌آموزان را به خطر مي‌اندازد.براساس گزارش تجارت نيوز، در حالي كه وزير بهداشت اعلام كرده است، موج ششم كرونا در آبان ماه رخ مي‌دهد و بيمارستان‌ها آماده‌باش هستند، اما هنوز صحبت از بازگشايي مدارس در ماه پيش روست. اخيرا هم دوركاري كارمندان تهران لغو شد. اين در حالي است كه عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس لغو صددرصدي دوركاري را به معناي باز كردن آغوش‌مان براي پيك ششم دانسته است.


مصطفي رضايي، رييس مركز مديريت شبكه وزارت بهداشت عنوان كرده است: «رعايت پروتكل‌ها از ۹۰درصد به حدود ۴۵ تا ۵۰درصد رسيده است. به نظر مي‌رسد مردم نيز با شنيدن خبرهايي چون لغو دوركاري و بازگشايي مدارس، در كنار سرعت واكسيناسيون اين تصور را دارند كه خطر كرونا رفع شده است.»
 مركز روابط عمومي و اطلاع‌رساني وزارت بهداشت اعلام كرد: «تاكنون ۵۴ ميليون و ۷۶۴ هزار و ۷۱ نفر دوز اول، ۳۷ ميليون و ۷۸۴ هزار و ۵۴۲ نفر دوز دوم و ۱۲۹ هزار و ۱۲۴ نفر، دوز سوم واكسن كرونا را تزريق كرده‌اند و مجموع واكسن‌هاي تزريق شده در كشور به ۹۲ ميليون و ۶۷۷ هزار و ۷۳۷ دوز رسيد.»در شبانه‌روز گذشته، ۹۳۰ هزار و ۸۰۵ دوز واكسن كرونا در كشور تزريق شد.

از ديروز تا امروز ۱۴ آبان ۱۴۰۰ و براساس معيارهاي قطعي تشخيصي، ۸ هزار و ۶۳۳ بيمار جديد مبتلا به كوويد۱۹ در كشور شناسايي شد كه يك هزار و ۱۶۳ نفر از آنها بستري شدند. مجموع بيماران كوويد۱۹ در كشور به ۵ ميليون و ۹۷۳ هزار و ۴۵۷ نفر رسيد.متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۳۲ بيمار كوويد۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان اين بيماري به ۱۲۷ هزار و 53 نفر رسيد.


تاكنون ۵ ميليون ۵۷۴ هزار و ۲۴۶ نفر از بيماران، بهبود يافته يا از بيمارستان‌ها ترخيص شده‌اند. سه هزار و ۷۳۲ نفر از بيماران مبتلا به كوويد۱۹ در بخش‌هاي مراقبت‌هاي ويژه بيمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند. در حال حاضر 36 ميليون و ۵۷ هزار و ۳۱۵ آزمايش تشخيص كوويد۱۹ در كشور انجام شده است.
در حال حاضر ۲۹ شهر كشور در وضعيت قرمز، ۱۱۲ شهر در وضعيت نارنجي، ۲۲۱ شهر در وضعيت زرد و ۸۶ شهر در وضعيت آبي قرار دارند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =