شنبه ۲۲ آبان ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۷
کد خبر: 320652

با آن‌که هرسال تعداد جراحی‌های چاقی در حال افزایش است اما باورهای نادرست زیادی همچنان در این زمینه وجود دارد. موارد زیر برخی از حقایقی است که درباره این جراحی‌ها باید بدانید.

آنچه از جراحی‌های چاقی باید بدانید

سلامت نیوز: با آن‌که هرسال تعداد جراحی‌های چاقی در حال افزایش است اما باورهای نادرست زیادی همچنان در این زمینه وجود دارد. موارد زیر برخی از حقایقی است که درباره این جراحی‌ها باید بدانید.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه جام جم ، لیپوساکشن و جراحی چاقی ۲ مقوله متفاوت هستند: لیپوساکشن برای بیمار نتایج فوری به همراه دارد اما به افرادی که بسیار چاق هستند یا اضافه‌وزن زیادی دارند کمک نمی‌کند. برای این افراد یک جراحی چاقی لازم است تا نه‌تنها به‌کاهش وزن بیمار بلکه به حفظ این کاهش وزن نیز کمک کند. پس از لیپوساکشن، ممکن است سلول‌های چربی برداشته‌شده به‌راحتی به حالت اولیه خود برگردند اما با جراحی چاقی، احتمال کسب نتایج طولانی‌مدت، بیشتر است.


 جراحی چاقی معده را کوچک می‌کند: جراحی چاقی، اندازه معده افراد و در نتیجه میزان غذای مصرفی آنها را کاهش می‌دهد. بیمار تغییرات متابولیک و گاهی تغییر در هورمون‌ها و کاهش اشتها را تجربه خواهد کرد.


احتمال بروز افسردگی وجود دارد: پس از جراحی، ممکن است بیمار افسردگی را تجربه کند. افرادی که دچار افسردگی هستند احتمالاً با تشدید علائم این بیماری مواجه می‌شوند. بااین‌حال، بیشتر این افراد بهبود سلامت قابل‌توجهی را تجربه می‌کنند.


هر فردی نمی‌تواند تحت عمل جراحی چاقی قرار‌بگیرد: هرچند جراحی‌های چاقی به‌عنوان راه‌حلی برای بسیاری از افراد مطرح می‌شوند، این بدان معنی نیست که همه کاندیدای این روش هستند. شاخص متابولیک پایه یک فرد عامل مهمی برای تصمیم‌گیری است. افراد دارای چاقی شدید که معمولاً شاخص توده بدنی (BMI) بالای ۴۰ دارند باید تحت عمل قرار بگیرند.


محدودیت‌های غذایی وجود دارند: هوس‌های غذایی ناسالم پس از انجام عمل از بین می‌رود اما محدودیت‌های غذایی همچنان وجود دارد. بعد از عمل جراحی چاقی، بیمار سالم‌تر غذا می‌خورد اما نمی‌تواند میان‌وعده یا غذای زیادی در یک وعده مصرف کند.


فواید این جراحی‌ها فراتر از کاهش وزن است: طبق اعلام کلینیک کلولند هرچند هدف اولیه از جراحی‌های چاقی کمک به کاهش وزن است اما این عمل‌ها کاهش فشارخون، کاهش آپنه خواب، درد مفاصل کمتر و از بین رفتن دیابت نوع ۲ را نیز به همراه دارند.


زخم کوچکی ایجاد می‌شود: واقعیت قابل‌توجه در مورد این نوع جراحی این است که بیماران اسکار یا جای زخم بزرگی نخواهند داشت. در واقع، این روش فقط شامل سه تا پنج برش با طول کمتر از سه سانتی‌متر است.


جراحی چاقی ایمن است: همه جراحی‌ها خطراتی را به همراه دارند بااین‌حال، مرگ‌ومیر ناشی از جراحی بای‌پس معده بسیار نادر است. جراحان بسیار مجربی این جراحی‌ها را انجام می‌دهند. بنابراین، خطرات آنها بسیار کم است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =