طرح انطباق جنسيتي در بيمارستانها اجرا مي‌شود

۱۳۸۶/۰۲/۱۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 3234
طرح انطباق جنسيتي در بيمارستانها اجرا مي‌شود

كامران باقري لنكراني در گفت و گو با فارس افزود: در بحث فضاهاي درمان قانون طرح انطباق را كه مصوبه مجلس شوراي اسلامي است ، داريم، شوراي عالي انطباق فضاهاي درماني نيز با حضور دو نفر ناظر از نمايندگان مجلس تشكيل شده است.
وي ادامه داد: اضافه بر آن ما وظيفه داريم به حقوق بيماران در مراكز درماني توجه كنيم، يكي از اين حقوق احترام گذاشتن به اعتقادات بيماران است، هر كس با هر اعتقادي كه دارد بايد امكان گرفتن خدمت داشته باشد اين جزء دستور كار دانشگاههاي علوم پزشكي است كه در اجلاس روساي دانشگاههاي علوم پزشكي تاكيد كرده‌ايم.
وزير بهداشت گفت: به همه دانشگاهها تاكيد شده است كه با وجود كمبودهايي كه داريم بايد شخصيت و كرامت بيماران حفظ شود، الان نمي‌گويم در شرايط ايده‌آل هستيم اما جهتگيري به اين سمت است و از همه امكاناتمان براي اين منظور استفاده مي‌كنيم.
باقري لنكراني افزود: در ايجاد فضاهاي جديد درماني حتما حفظ كرامت بيماران و رعايت طرح انطباق مد نظر قرار مي‌گيرد اما بسياري از فضاهاي ما قديمي است، بيش از 40درصد تختهاي بيمارستاني ما بيش از 25 سال قدمت دارند و در زمان طراحي آنها به اين نكات توجه نشده است.
وي گفت: حتي مراكز درماني كه طي دهه گذشته تحويل گرفته شده است با اين ديد طراحي نشده است و اين مراكز احتياج به اصلاح دارند، در اين زمينه بعضي دانشگاهها خوب كار كرده‌اند، اما بعضي ديگر عقب هستند و تاكيد شده كه بهتر اين كار انجام شود.
وزير بهداشت افزود: الان حدود 67 درصد دانشجويان دانشگاههاي علوم پزشكي خانم هستند و ما نگران اين هستيم كه طرح انطباق در آينده براي مردان اجرا شود، تعداد زيادي از مردان الان مجبورند خدمات را از خانمها بگيرند كه داريم سعي مي‌كنيم متعادل‌تر به پيش برويم.
باقري لنكراني گفت: اعتبارات خاصي براي اين منظور پيش‌بيني نشده است بلكه جهت‌گيري هزينه كرد اعتبارات وزارت بهداشت به اين سمت است.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.46975s, 19q